Warszawa: Piraci na kurs reedukacyjny zamiast na egzamin

infobus
23.02.2009 23:01

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem nowej ustawy o kierujących pojazdami. Jedna z zawartych w projekcie propozycji to kierowanie osoby, która uzyskała 24 punkty karne na kurs reedukacyjny zamiast, jak dotychczas, na egzamin sprawdzający jej kwalifikacje. Cofnięcie prawa jazdy miałoby natomiast dotyczyć osób, które w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny uzyskały ponownie 24 punkty karne. W projekcie zaproponowano modyfikację systemu punktów karnych dla kierowców, rozszerzając jednocześnie nadzór nad osobami naruszającymi przepisy o nowe elementy. „Celem tych propozycji jest zwiększenie skuteczności w zakresie oddziaływania na posiadaczy uprawnień do kierowania pojazdami korygującego ich niewłaściwą postawę w ruchu drogowym”–mówi Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.
Nowe rozwiązania to m.in. kierowanie osoby, która uzyskała 24 punkty karne na kurs reedukacyjny zamiast, jak do tej pory, na egzamin sprawdzający jej kwalifikacje oraz cofnięcie prawa jazdy osobie, która w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny uzyskała ponownie 24 punkty.
„W przypadku cofnięcia prawa jazdy w wyniku uzyskania maksymalnej liczby punktów karnych, jego odzyskanie będzie możliwe po spełnieniu wszystkich wymagań stawianych osobom ubiegającym się o uprawnienie do kierowania pojazdem”–dodaje rzecznik ministerstwa.
W projekcie ustawy o kierujących pojazdami jest także propozycja wprowadzenia 2-letniego okresu próbnego dla kierowców, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B.
W tym okresie kierowca przed upływem roku nie będzie mógł podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy, nie będzie mógł wykonywać osobiście działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem oraz będzie obowiązany kierować wyłącznie pojazdem oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą naklejką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego.
Przez cały okres próbny kierowca poddany będzie szczególnemu nadzorowi polegającemu na tym, że będzie kierowany na kurs reedukacyjny i badania psychologiczne, jeżeli popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Ponadto okres próbny przedłużany będzie po popełnieniu dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Prawo jazdy zaś podlegać będzie cofnięciu po popełnieniu trzech wykroczeń lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W celu ponownego uzyskania prawa jazdy taka osoba będzie musiała ponownie ukończyć kurs dla kandydatów na kierowców a następnie zdać egzamin na prawo jazdy.
Projekt ustawy o kierujących pojazdami zakłada wprowadzenie nowych kategorii prawa jazdy:
•Kategoria AM – jest to uprawnienie pozwalające na kierowanie motorowerami uzyskiwane w wieku 14 lat. Aby je uzyskać, trzeba będzie ukończyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców i zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego,
•Kategoria A2 – to kategoria uprawniająca do prowadzenia motocykli o mocy nie przekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy 0,2 kW/kg. Minimalny wiek do uzyskania tej kategorii to 18 lat.
•Nowością jest wprowadzenie stopniowego dostępu do prowadzenia ciężkich motocykli – kategoria A – poprzez uzależnienie możliwości uzyskania prawa jazdy tej kategorii od posiadania doświadczenia w prowadzeniu motocykli lekkich (kat. A2).
Wymagany minimalny wiek do kierowania pojazdami określonymi w prawie jazdy kategorią A wynosi 24 lata – dla osób, które nie posiadały przez co najmniej 2 lata prawa jazdy kategorii A2 oraz 20 lat – dla osób, które od co najmniej 2 lat posiadają prawo jazdy kategorii A2.
W celu podniesienia świadomości młodych ludzi, rozwiązania zawarte w projekcie ustawy wprowadzają obowiązek uzyskania karty rowerowej przez każdego ucznia, za wyjątkiem tych, którzy będą mieli przeciwwskazania lekarskie do prowadzenia rowerów. Tacy uczniowie będą jednak musieli uczestniczyć w zajęciach teoretycznych. Szkolenie teoretyczne i praktyczne będzie zorganizowane przez szkoły, które będą mogły w tym zakresie nawiązać współpracę z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego lub doświadczonymi ośrodkami szkolenia kierowców.
Projekt ustawy o kierujących pojazdami powstał jako odpowiedź na negatywne zjawiska związane z procesem uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi oraz jako jeden z elementów działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków drogowych określonych w Programie Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Polsce GAMBIT 2000 i GAMBIT 2005.
„Obecna wersja tego projektu wdraża także postanowienia dyrektywy 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy oraz wdraża postanowienia dyrektywy 2003/59/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie wstępnej kwalifikacji i okresowego szkolenia kierowców niektórych pojazdów drogowych do przewozu rzeczy lub osób”–mówi Mikołaj Karpiński.