Warszawa: Pętle przejdą metamorfozę
Kolejne cztery pętle autobusowe zostaną wyremontowane w tym roku. Zmodernizowane zostaną postoje: Wilanów, Cmentarz Północny-Brama Główna, Międzylesie oraz Stare Bemowo. W tym roku na ten cel przeznaczono ok. 3,45 mln zł.
Wyremontowane bowiem zostaną zarówno perony przystankowe, jak i miejsca postojowe dla autobusów. Perony zostaną obłożone elegancką kostką brukową. Na krawędziach znajdą się płytki z wypustkami, które ułatwią orientację osobom niewidomym lub słabowidzącym. Wyremontowane będą także nawierzchnie pętli, dzięki temu łatwiej będzie manewrować kierowcom autobusów. Zyskają one także oświetlenie. Wykonawcy robót zadbają również o otaczającą je zieleń.
Pierwsze przetargi na projekty i remonty pętli, zostaną ogłoszone najprawdopodobniej w marcu. Wszelkie prace modernizacyjne powinny zakończyć się przed końcem roku. Co ważne, prace remontowe będą najprawdopodobniej prowadzone, bez konieczności całkowitego wyłączania pętli z ruchu, dzięki temu utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, będą nieznaczne.
Wbrew pozorom, remonty pętli to nie są wcale łatwe przedsięwzięcia, wykonawcy muszą uwzględnić cały szereg warunków i okoliczności, które niejednokrotnie mogą utrudniać prowadzenie prac. Część postojów, jak np. wyremontowana pod koniec ubiegłego roku pętla Żerań FSO, położonych jest na „trudnym”gruncie, który często nasiąka wodą. Tworzy się wtedy tzw. wodna poduszka. W trakcie ruchu ciężkich pojazdów, z tego powodu może dochodzić do uszkodzenia nawierzchni pętli. W tego typu sytuacjach stosowane są różne sposoby wzmacniania gruntu. Warstwy podbudowy mają niejednokrotnie po kilkadziesiąt centymetrów grubości. Bywa, że bezpośrednio pod pętlami, przechodzą też instalacje kanalizacyjne (np. kanalizacji deszczowej) lub ciepłownicze, które, w przypadku awarii, również mogą mieć wpływ na podmywanie jezdni.