Warszawa – autobusy nocne pod specjalnym nadzorem
Komenda Stołeczna Policji prowadzi działania na rzecz podniesienia bezpieczeństwa w autobusach komunikacji miejskiej. Akcja nosi Kryptonim „PASAŻER”. W komunikatach prasowych KSP czytamy:
4 października 2004 r.
„Policja po raz kolejny przeprowadziła działania wymierzone przeciwko przestępczości w środkach transportu miejskiego. 116 policjantów z Komend na Śródmieściu, Bielanach i Pradze wraz z 39 Strażnikami Miejskimi czuwało nad bezpieczeństwem pasażerów. Między 21.00 a 4.00 podróżowali wraz z nimi środkami transportu, towarzyszyli im na przystankach w oczekiwaniu na przyjazd autobusu czy tramwaju i obserwowali ich trasy przejazdu. W wyniku tych działań funkcjonariusze spośród 185 legitymowanych, zatrzymali 20 osób, 1 nieletniego przekazali rodzicom, wystawili 158 pouczeń i 51 mandatów karnych na kwotę 4800 zł za picie alkoholu w miejscu publicznym, a 3 osoby skierowali do Izby Wytrzeźwień. Jedną z zatrzymanych osób był Mikołaj T., który w towarzystwie dwóch nieletnich chłopców zaatakował mężczyznę i zażądał wydania cennych rzeczy. Zaatakowany odmówił, wtedy został pobity i okradziony. Natychmiast zwrócił się o pomoc do patrolujących tę okolicę policjantów i po kilkunastu minutach funkcjonariusze zatrzymali całą trójkę na przystanku przy ul. Białostockiej. Sprawcy zdążyli pozbyć się dokumentów i plecaka poszkodowanego, ale mieli przy sobie skradzioną komórkę. Sąd Rejonowy zastosował wobec Mikołaja T. dozór policyjny. Za rozbój odpowie z wolnej stopy. Grozi mu za to kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. O losach nieletnich chłopców zadecyduje Sąd Rodzinny i ds Nieletnich. Sprawą zajęła się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VI.”
18 października 2004 r.
„Na terenie m.st. Warszawy odnotowano ostatnio wzrost przestępstw w środkach komunikacji miejskiej – kradzieże kieszonkowe, rozboje oraz zachowania chuligańskie, polegające przede wszystkim na dewastowaniu taboru komunikacji miejskiej. Przestępcy stają się coraz bardziej agresywni zarówno wobec podróżujących, jak i kierowców autobusów. Rozboje dokonywane są najczęściej na osobach starszych i nieletnich, którzy w wyniku przestępstwa tracą pieniądze i telefony komórkowe. Coraz częściej zagrożone jest bezpieczeństwo, a nawet życie kierowców linii nocnych, na co niejednokrotnie uwagę zwracały media. W celu ograniczenia tego zjawiska Zarząd Transportu Miejskiego m.st. Warszawy w sierpniu br. zwrócił się z wnioskiem do komendantów Straży Miejskiej oraz stołecznej policji o podjęcie skoordynowanych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w autobusach, ze szczególnym uwzględnieniem 63 autobusów linii nocnych. Podjęcie działań pod kryptonimem „Pasażer” poprzedzone było spotkaniami przedstawicieli: Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy, ZTM, Straży Miejskiej oraz Policji, których celem było wskazanie zasad współpracy i opracowanie kierunków wspólnych działań, zmierzających do skutecznego ograniczenia zjawisk przestępczych w autobusach, w tym głównie linii nocnych. W wyniku konsultacji ustalono m.in., że nocne patrole Straży Miejskiej i Policji kilkakrotnie sprawdzały będą pętle autobusowe znajdujące się w przydzielonym im rejonie, a w ramach akcji „PASA-ŻER” nastąpi połączenie sił Policji i Straży Miejskiej w cyklicznych działaniach ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa w liniach nocnych autobusów miejskich. Podstawę dyslokacji patroli stanowią analizy przestępczości opracowane przez jednostki organizacyjne KSP oraz informacje przekazane przez ZTM m.st. Warszawy. Główne zadania realizowane przez funkcjonariuszy to: zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń, podejmowanie interwencji wobec osób naruszających przepisy prawa, stosowa-nie wobec sprawców przestępstw i wykroczeń środków prawnych adekwatnych do wagi popełnianych czynów. Dotychczas działania przeprowadzone zostały trzykrotnie, w następujących terminach:
– 16/17 września br. – użyte siły i środki: 124 osoby 38 pojazdów – teren działania: KRP I, II, VII – efekty działania: zatrzymani sprawcy przestępstwa – 2, poszukiwani – 1, sprawcy wy-kroczenia po spożyciu alkoholu – 19, wnioski do sadu grodzkiego -7, pouczeni – 51
– 1/2 października br. – użyte siły i środki: 155 osób, 44 pojazdy – teren działania: KRP I, V, VI, W. Wywiadowczo – Patrolowy – efekty działania: zatrzymani sprawcy przestępstwa – 19 (w tym sprawca rozboju), odzyskanie skradzionego pojazdu – 1, wnioski do sadu grodzkiego -1 §
– 15/16 października 2004 r. – użyte siły i środki: 185 policjantów, 60 strażników miejskich, 24 radiowozy policyjne i 17 radiowozów Straży Miejskiej – teren działania: KRP I-VII – efekty działania: zatrzymani sprawcy przestępstw i wykroczeń – 11 (w tym 2 sprawców rozboju), wnioski do sadu grodzkiego -2, wylegitymowano 669 osób, nałożono 70 mandatów karnych, 454 osoby zostały pouczone, podjęto 379 interwencji.