Warszawa: 100 mln euro z EBI na kredyty dla samorządów terytorialnych
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał drugą umowę pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na kwotę do 100 mln euro na finansowanie rozwoju regionalnego – poinformował PAP w czwartkowym komunikacie prasowym rzecznik BGK Maciej Tekielski.
Umowę podpisano w środę 1 lutego w Luksemburgu. Stanowi ona kontynuację programu współpracy obu banków w zakresie finansowania inwestycji infrastrukturalnych jednostek samorządu terytorialnego. Poprzednia pożyczka, z grudnia 2001 r. w wysokości 50 mln euro, została w pełni wykorzystana w połowie ubiegłego roku.
Nowa linia kredytowa w EBI przeznaczona na finansowanie rozwoju regionalnego w Polsce powinna być wykorzystana w ciągu 18 miesięcy, jednak istnieje możliwość przedłużenia tego okresu aneksem do aktualnie podpisanej umowy.
Beneficjentami kredytów z EBI są jednostki samorządu terytorialnego: gminy, związki gmin, powiaty oraz województwa i inne jednostki podlegające samorządom terytorialnym lub z ich udziałem kapitałowym.
Linia kredytowa w EBI jest uzupełnieniem finansowania z funduszy strukturalnych z Unii Europejskiej, a także dofinansowania projektów ze środków PHARE i innych programów przedakcesyjnych. Służy ona ponadto współfinansowaniu inwestycji regionalnych nie objętych dofinansowaniem unijnym, ale wynikających ze strategii rozwoju regionalnego, zawartej w stosownych dokumentach władz lokalnych na okres 2001 – 2006.
Ze środków kredytu EBI mogą być finansowane inwestycje w infrastrukturę wodną i wodno-kanalizacyjna, transportową (ulice, drogi, poprawa i rozwój transportu publicznego włączając tabor komunikacyjny, centra spedycyjne, urządzenia parkingowe, itp.), infrastrukturę sektora produkcyjnego, ochronę środowiska naturalnego, infrastrukturę ochrony zdrowotna i edukacyjną.
Środki z EBI nie mogą finansować zobowiązań podatkowych, opłat administracyjnych i lokalnych, opłat i prowizji bankowych, zakupu gruntów i aktywów finansowych.
Mogą one pokrywać do 50 proc. kosztów – przy projektach nie finansowanych środkami unijnymi – oraz do 90 proc. kosztów (łącznie ze środkami unijnymi) – przy projektach dofinansowanych z funduszy unijnych. Minimalna kwota kredytu to 50 tys.euro, maksymalna – 5 mln euro.
Okres kredytu może trwać do 31 maja 2021 r. Wnioski o udzielenie kredytu mogą być składane do 30 czerwca 2008 r.