Wałcz na pierwszych elektrycznych zakupach. 8 autobusów klasy MIDI

infobus
28.02.2023 13:02

27 lutego zachodniopomorska Gmina Miejska Wałcz ogłosiła przetarg na dostawę ośmiu nowych autobusów o napędzie elektrycznym o długości 8–9,5 metra wraz z czterema ładowarkami mobilnymi.

Projekt o nazwie „Poprawa jakości transportu miejskiego w Gminie Miejskiej Wałcz poprzez zakup taboru niskoemisyjnego” ma dofinasowanie z II edycji programu „Zielony Transport Publiczny”, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Okres realizacji taborowego kontraktu to 16 m-cy od podpisania umowy.

Co chce Wałcz?

Przedmiotem zamówienia jest: dostawa 8 sztuk fabrycznie nowych autobusów o napędzie elektrycznym o długości 8–9,5 metra, z magazynem energii o pojemności co najmniej 200 kWh, dzięki czemu „elektryki” będą mogły jednorazowo przebyć trasę o długości min. 180 km. Będą to pojazdy nie tylko bezemisyjne, ale także niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Oprócz samych pojazdów, projekt przewiduje również zakup i montaż ośmiu punktów ładowania oraz przeprowadzenie szkolenia dla kierowców i naukę obsługi pojazdu.

Na oferty Wałcz czeka do 29 marca, a następnie oceni złożone oferty na podstawie trzech kryteriów:

  • Ocena rozwiązań technicznych / Waga: 30%
  • Okres gwarancji / Waga: 10%
  • Cena - Waga: 60%

W zakresie doświadczenia mamy wymóg dostawy co najmniej dwóch nowych fabrycznych autobusów o napędzie elektrycznym, wyposażonych co najmniej w elektroniczny system informacji pasażerskiej, system liczenia potoków pasażerskich, system geolokalizacji pojazdu, system monitoringu wizyjnego. I to w okresie ostatnich 3 lat.

Autobus ARP Pilea 10 E podczas testów w Wałczu

Cele projektu

We wrześniu 2022 r. NFOŚiGW przekazał Gminie Miejskiej Wałcz dofinasowanie na zakup zielonego taboru w wysokości 15.153.600 zł.

-„Problem smogu niestety dotyczy całego kraju. Z wielu badań wynika, że, spaliny emitowane przez samochody i autobusy są dużo bardziej szkodliwe dla ludzi niż zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu, gdyż rozprzestrzeniane są na niskich wysokościach w bezpośrednim otoczeniu ludzi. W mieście Wałcz od 4 lat podejmujemy intensywne działania zmierzające do ochrony naszego środowiska (zakup 5 autobusów niskoemisyjnych, udział w programie czyste powietrze, kampanie promujące segregację śmieci). Zakup 8 nowych autobusów elektrycznych to kolejny etap w naszej walce ze smogiem. Liczymy, że dzięki tej inwestycji uda nam się całkowicie wymienić miejski tabor, a tym samym przekonać mieszkańców, że podróż do pracy, szkoły czy nawet lekarza komunikacją miejską jest przede wszystkim bezpieczna dla nas samych, ale także i dla naszego otoczenia – powiedział podczas podpisania umowy z Funduszem, Maciej Żebrowski burmistrz Miasta Wałcz.