Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Wałbrzych zamawia Solarisy

infobus
20.06.2012 22:31
Drugie co do wielkości miasto Dolnego Śląska zamawia Solarisy. Firma podpisała umowę, na mocy której do końca roku Wałbrzych wzbogaci się o 20 niskopodłogowych Solarisów Urbino. Jednoczenie producent przekazał pojazdy do Lubonia i Szczecina.
Zgodnie z kontraktem do Wałbrzycha trafi 17 szt. Solarisów Urbino 12 oraz 3 szt. w wersji przegubowej – Urbino 18. Polska marka, choć obecna w ponad 350 miastach Europy, debiutuje w Wałbrzychu. Mieszkańcy po raz pierwszy będą mogli przekonać się o komforcie i bezpieczeństwie pojazdów z charakterystycznym zielonym jamnikiem. Na uwagę zasługuje wyjątkowo ekologiczny napęd autobusów, spełniający najbardziej rygorystyczną ze wszystkich światowych norm emisji spalin, EEV. –„Zakup 20 nowych autobusów miejskich jest początkiem wielkiego programu budowy nowoczesnego systemu komunikacji publicznej w Wałbrzychu, który obejmuje stworzenie nowego systemu węzłów przesiadkowych oraz budowę wałbrzyskiej kolei aglomeracyjnej. Już za kilka dni mieszkańcy będą mogli przetestować pierwsze autobusy”–mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. –„Bardzo się cieszymy, że w kolejnym polskim mieście służyć będą autobusy naszej marki. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z pokładanych w nas oczekiwaniach i obiecujemy ich nie zawieść. To niezmiernie istotne, iż polscy przewoźnicy inwestują w odnowę taboru, z którego codziennie korzystają tysiące pasażerów. Wykorzystując w tym celu środki z funduszy unijnych, jak to właśnie robi Wałbrzych, dokonuje się inwestycji w najbardziej efektywny sposób”–mówi Małgorzata Olszewska, dyrektor Pionu Sprzedaży i Marketingu w Solarisie. Wartość zawartej umowy to prawie 16 mln PLN netto. Jednostkowa cena wałbrzyskiego Solarisa Urbino 12 wyniosła 733 600 PLN netto, a Urbino 18 – 1 108 600 PLN netto.
Wałbrzych zamówił 20 niskopodłogowych autobusów miejskich (fot. Janusz Moniatowicz)
Wszystkie nowe autobusy będą w pełni niskopodłogowe co oznacza, że na całej ich długości, jak i przy wejściach do nich nie będzie nawet jednego stopnia. Znacząco ułatwia to korzystanie z komunikacji miejskiej, w szczególności osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z wózkami dziecięcymi. To właśnie z myślą o nich pojazdy zostały dodatkowo wyposażone w funkcję przyklęku, która pozwala na obniżenie wysokości wejścia z 320 do 250 mm oraz manualnie rozkładaną rampę w drugich drzwiach. Nad bezpieczeństwem pasażerów czuwa system monitoringu składający się z 3 (w autobusach przegubowych 4) kamer. Uzupełniony jest kamerą zamontowaną z przodu Urbino, rejestrującą to co dzieje się tuż przed pojazdem, jak i kamerą cofania nie tylko rejestrującą obraz zza autobusu, ale będącej jednocześnie niezwykle przydatnej przy manewrowaniu na terenie zajezdni. Zadbano również o bezpieczeństwo kierowcy: jego miejsce pracy mieści się w zabudowanej kabinie, z możliwością zablokowania drzwi. Zakup nowoczesnych autobusów jest możliwy dzięki uzyskaniu przez Gminę Wałbrzych 85% dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w kwocie ponad 14 mln zł. Miejski Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Wałbrzychu dołącza tym samym do grona ponad 110 przedsiębiorstw komunikacji miejskiej w Polsce, które do tej pory zakupiły pojazdy oznaczone symbolem zielonego jamnika.
Nowe Solarisy w barwach SPAK i wielki festyn z tej okazjiNowe Solarisy w barwach SPAK i wielki festyn z tej okazjiNowe Solarisy w barwach SPAK i wielki festyn z tej okazjiNowe Solarisy w barwach SPAK i wielki festyn z tej okazjiNowe Solarisy w barwach SPAK i wielki festyn z tej okazjiNowe Solarisy w barwach SPAK i wielki festyn z tej okazjiNowe Solarisy w barwach SPAK i wielki festyn z tej okazjiNowe Solarisy w barwach SPAK i wielki festyn z tej okazji
Solaris nie tylko systematycznie podpisuje nowe umowy, ale także masowo realizuje „stare”kontrakty. 18 czerwca br. kolejnych osiem nowoczesnych Solarisów Urbino wyjechało na ulice Szczecina. Zakupiło je Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe 'Klonowica”, w tym dwa autobusy o długości 10 metrów (Urbino 10), trzy w wersji solo o długości 12 metrów (Urbino 12) i trzy w wersji przegubowej (Urbino 18). Nowością i ukłonem w kierunku cyklistów jest wyposażenie nowych autobusów w specjalne stojaki do przewozu rowerów. Standardowo pojazdy wyposażone są w klimatyzację, automat do sprzedaży biletów, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, elektroniczny system informacji pasażerskiej. Pojazdy pomalowane są w barwy Floating Garden z nową wersją oznakowania zgodną z wdrażanym Systemem Informacji Miejskiej. Najnowsze zakupy były pretekstem do otwarcia bram zajezdni. W ostatnią sobotę na jej terenie odbył się festyn, podczas którego każdy mógł usiąść za kierownicą autobusu (zarówno nowego jak i starego) czy odwiedzić warsztat. To kolejne inwestycje w tabor komunikacji miejskiej. Od 2008 roku dwie szczecińskie spółki z ul. Klonowica i ul. Struga zakupiły łącznie 104 fabrycznie nowe autobusy (marki Solaris). Dodatkowo w ubiegłym roku Szczecin dołożyło się także do zakupu 13 Solarisów dla SPPK , którego Miasto jest udziałowcem.
Solaris Urbino12 w barwach LuboniaSolaris Urbino12 w barwach LuboniaSolaris Urbino12 w barwach Lubonia
Nowe autobusy z Bolechowa dotarły także do wielkopolskiego Lubonia. To kolejne cztery Solarisy Urbino 12 w taborze firmy TransLub (obok 3 egz. zakupionych w latach 2008 i 2011). Po niezbędnych testach i szkoleniach kierowców nowe Solarisy wyjechały na swoje trasy. –„Cieszę się, że całe zamówienia zostało już zrealizowane. Teraz nadszedł czas rozliczenia inwestycji a dla mieszkańców przekazania w ich użytkowanie nowych autobusów. Zakup fabrycznie nowych autobusów jest w większości sfinansowany z pozyskanych przez miasto środków europejskich z dotacją 1 miliona złotych z naszych podatków – z budżetu miasta – mówi Dariusz Szmyt, burmistrz Lubonia. – Zakup nowych autobusów zasila nasz tabor i obniża jego wiek. To ważne gdyż stawiamy na bezpieczeństwo podróżnych i sprawne realizowanie rozkładu jazdy, który realizujemy w ramach systemu komunikacji aglomeracyjnej”–dodała pani burmistrz.