Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

W Gdańsku powstanie stacja tankowania LNG!

infobus
03.04.2020 08:00

Grupa Lotos, Lotos Paliwa i Remontowa LNG Systems podpisałypod koniec marca br. umowę na budowę pilotażowej stacji dokującej LNG wGdańsku-Osowej położonej przy trójmiejskiej obwodnicy w kierunku Gdyni – podała31 marca Grupa Lotos.

Dodała, że planowany termin oddania do użytku stacji topołowa 2021 r.

Trudne czasy a ekologia

„Grupa Lotos niezmiennie stawia na rozwój poprzezinnowacje. Chcemy podkreślić to zwłaszcza w tym trudnym dla wszystkich czasiepandemii. Bez zakłóceń produkujemy i dostarczamy na rynek nasze produkty,wspieramy polskie służby w walce z koronawirusem, ale równolegle też cały czaspracujemy nad kolejnymi projektami” – podkreślił cytowany w komunikacieprezes Grupy Lotos Paweł Jan Majewski.

„Inwestycja realizowana z Remontową LNG Systemsumożliwi uzupełnienie oferty Lotos Paliwa o LNG i CNG, nowoczesne paliwaalternatywne, bardziej ekonomiczne i niskoemisyjne, przeznaczone przedewszystkim dla ciężkiego transportu samochodowego.Tego typu inicjatywy to dlanas ważny kierunek, który zamierzamy aktywnie rozwijać” – dodał.

Spółka wyjaśniła, że obecna na planowanej stacji skraplarkakriogeniczna, pozwoli na skroplenie odparowanego gazu i ponowne wtłoczenie godo zbiornika, co – jak oceniła – przełoży się na zerową emisję metanu doatmosfery podczas pracy stacji, a automatyczne sterowanie i monitoring umożliwiobsługę stacji dokującej przez jedną osobę oraz jej zdalne serwisowanie.

Lotos poinformował, że unikalną funkcją stacji będziedługoterminowe utrzymywanie bezpiecznych parametrów technicznych LNGzmagazynowanego w intermodalnych, kriogenicznych zbiornikach kontenerowych,zaznaczył, że umożliwi to np. dalszą dystrybucję LNG do klientów końcowych,przy wykorzystaniu wszystkich możliwych środków transportu.

W sieci TEN-T

Grupa Lotos zaznaczyła, że stacja dokująca powstanie nastacji paliw Lotos przy ul. Spacerowej w Gdańsku-Osowej i będzie obsługiwanaprzez spółkę Lotos Paliwa, a budowa w proponowanej lokalizacji przyczyni się dorozwoju infrastruktury transportowej w ramach korytarza sieci bazowejTranseuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).

„Wpłynie to nie tylko na stworzenie systemu dystrybucjipaliwa LNG na terenie Gdańska. Oddziaływanie projektu obejmie też Gdynię (węzełmiejski sieci bazowej), a także co najmniej region województwa pomorskiego (wPolsce Północnej nie istnieje obecnie źródło paliwa LNG). W przyszłości, pozafunkcją stacji paliw, może pełnić ona również rolę bazy dla wirtualnychrurociągów LNG, stanowiąc klucz do nowoczesnej dystrybucji tego paliwa naobszarze Polski i poza nią” – czytamy w komunikacie.

Lotos dodał, że obecnie realizowane są już pierwsze pracemontażowe, oraz trwają szkolenia m.in. z nakładania izolacji kriogenicznej MLI(Multi Layer Insulation) stosowanej także w przemyśle kosmicznym.

Projekt jest współfinansowany ze środków UE wramach programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF), aobejmuje zaprojektowanie, budowę oraz przeprowadzenie badań pilotażowej stacjidokującej LNG.