Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Volvo wprowadzi przegubowa hybrydę

infobus
24.10.2012 21:47
Volvo Buses otrzymało właśnie zamówienie na 29 autobusów hybrydowych z Keolis Göteborg w Szwecji. To potwierdza wcześniejsza strategię firmy, aby od 2014 r. oferować w Europie niskopodłogowe autobusy miejskie tylko w wersji hybrydowej.
Autobusy hybrydowe Volvo odnoszą coraz większe sukcesy. Do tej pory sprzedano ponad 1000 takich autobusów, a jeszcze większe zainteresowanie wzbudziła najnowsza, wysoce ekonomiczna wersja Volvo 7900 Hybrid. Odkąd kilka lat temu Volvo Buses wprowadziło na rynek technologię hybrydową, zużycie paliwa w autobusach było stopniowo obniżane. W porównaniu z analogiczną wersją diesla, Volvo 7900 Hybrid zużywa aż 39 procent mniej paliwa i w odpowiednio mniejszym stopniu oddziałuje na klimat niż autobusy diesla, a przy tym emituje o połowę mniej tlenku azotu i cząstek stałych. Jednocześnie waga zmniejszyła się o 500 kg, co oznacza, iż autobus hybrydowy może wziąć na pokład siedmiu pasażerów więcej niż jego odpowiednik z napędem diesla. A to jeszcze nie wszystko. Tej jesieni zostanie zaprezentowanych kilka nowych produktów, które zapewnią jeszcze większą wydajność. To:
– Wprowadzenie na rynek hybrydowego autobusu przegubowego w 2013 roku.
– Na nowo opracowany elektryczny mechanizm otwierania i zamykania drzwi, który zmniejsza zużycie paliwa o kilka procent.
– Volvo Bus Telematics, do którego sprzęt jest teraz dostępny w standardzie w każdym autobusie hybrydowym. Mając taki system telematyczny na pokładzie, klient może połączyć się z różnymi usługami internetowymi, na przykład dokładnie monitorować zużycie paliwa przez autobus w różnych warunkach eksploatacji.
Volvo 7900 Hybrid Volvo 7900 Hybrid Volvo 7900 Hybrid Volvo 7900 Hybrid
Oczywiście nas najbardziej cieszy wprowadzenie nowego produktu do oferty fabryki we Wrocławiu. W 2013 roku jej bramy opuszczą pierwsze egzemplarze hybrydowych autobusów przegubowych Volvo 7900A Hybrid. Zdaniem koncernu 18-metrowy autobus zapewni oszczędność paliwa porównywalną z oszczędnością uzyskiwaną przez Volvo 7900 Hybrid i będzie w stanie przewieźć co najmniej 150 pasażerów. –„Hybrydy Volvo są tak niezawodne, jak autobusy Volvo typu diesel, a oszczędność paliwa spełnia wszystkie nasze oczekiwania”- mówi Peter Wegrotzki, Deputy Operations Manager przewoźnika komunikacji autobusowej Jasper, który ma we flocie siedem hybryd Volvo jeżdżących we współpracy z Hamburger Hochbahn.
Można powiedzieć, że Volvo wybrało już dla siebie strategię rozwoju. To droga przez technologia hybrydowa, która w 2014 r. wyprze ostatni silnik Diesla z linii produkcyjnej miejskich autobusów we Wrocławiu. Za dwa lata Volvo będzie oferować na rynku europejskim swoje kompletne niskopodłogowe autobusy miejskie tylko w wersji hybrydowej. –„Jesteśmy przekonani, iż nasz autobus hybrydowy jest najlepszym rozwiązaniem dla naszych klientów, pasażerów i ogółu społeczeństwa, ponieważ w ten sposób przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska w naszych miastach. Przy oszczędności paliwa rzędu 39 procent –co przekłada się na równie duże obniżenie emisji dwutlenku węgla –jest ono lepsze niż wszystkie pozostałe rozwiązania dla ruchu miejskiego dostępne dziś na rynku – mówi Noël Reculet, Senior Vice President, Volvo Buses Europe. –Volvo chce stać na czele zmian na bardziej ekonomiczny, cichszy i czystszy system transportu publicznego. Dlatego właśnie koncentrujemy się tak intensywnie na dalszym rozwoju technologii hybrydowej. W rzeczywistości od 2014 r. nie będziemy już oferować w Europie zasilanych wyłącznie dieslem kompletnych niskopodłogowych autobusów miejskich”- dodaje.
Volvo 7700 Hybrid na ulicach Goeteborga Volvo 7700 Hybrid na ulicach Goeteborga Volvo 7700 Hybrid na ulicach Goeteborga Volvo 7700 Hybrid na ulicach Goeteborga
Za wyjątkiem układu napędowego, Volvo 7900 Hybrid jest zbudowany z tych samych standardowych komponentów, co pozostałe autobusy miejskie z serii Volvo 7900. Ułatwia to serwisowanie, naprawy oraz wymianę części, a także oznacza znacznie krótszy czas spędzony w warsztacie, a więcej czasu na drodze. Nadwozie składa się głównie z aluminium i włókna szklanego, co oznacza niską wagę i w związku z tym również mniejsze zużycie paliwa, a przy tym miejsce dla większej liczby pasażerów. Szoferka i zabezpieczenia również są takie same jak w pozostałych autobusach miejskich. Na przykład, kierowca ma do swojej dyspozycji dogodnie zlokalizowany układ sterowania oraz siedzenie z szeregiem ustawień zapewniających możliwie jak najwygodniejszą pozycję. Duże okna, trzyczęściowe lusterka wsteczne oraz możliwość zamontowania kamery cofania zapewniają dobrą widoczność. Volvo 7900 Hybrid jest zgodny z normą UE R66. Optymalizując technologię hybrydową w dotychczasowych autobusach, Volvo pracuje równocześnie nad hybrydą typu plug-in, w której akumulatory są ładowane za pomocą sieci zasilającej. Technologia ta, pozwalająca zaoszczędzić do 60 procent energii, zostanie przetestowana w terenie w Göteborgu wiosną 2013 r. Autobusy Volvo zasilane wyłącznie prądem są już w użytku w Chinach, a Kanada jest na etapie testów.
Autobus hybrydowy marki Volvo jest wyposażony w silnik diesla, który jest mniejszy od zwykle stosowanych, a oprócz tego w silnik elektryczny. Energia generowana podczas hamowania jest odzyskiwana i magazynowana, co pomaga radykalnie obniżyć zużycie paliwa. Na przystankach silnik diesla wyłącza się całkowicie, a autobus napędzany elektrycznie odjeżdża z przystanku cicho, nie emitując żadnych spalin. Nowy lżejszy 5-litrowy silnik 240 KM firmy Volvo zgodny z Euro 6 będzie nowym silnikiem diesla dla hybrydowego układu napędowego. Nawet z obecnym 5-litrowym silnikiem, Volvo 7900 Hybrid jest lepszy niż standardowy autobus Euro 6 z silnikiem diesla.
Potwierdzeniem słuszności wybranej strategii jest najnowsze zamówienie na 29 autobusów hybrydowych Volvo z Keolis Göteborg w Szwecji. –„To wspaniałe, że Keolis stawia na nowoczesną technologię, zoptymalizowaną pod kątem klimatu, i że w Göteborgu zobaczymy jeszcze więcej autobusów hybrydowych – mówi Martin Spjern, Market Manager w Volvo Buses. Zupełnie niedawno, bo w czerwcu tego roku, Volvo Buses dostarczyło 25 autobusów hybrydowych przewoźnikowi transportu publicznego Göteborgs Spårvägar, a równo rok od tamtej chwili 29 nowych autobusów hybrydowych zamówionych przez Keolis trafi do użytku na wyspie Hisingen w Göteborgu. –„Technologia hybrydowa Volvo jest niezwykła i w całości zgodna z naszą polityką ochrony środowiska. Autobusy hybrydowe Volvo zapewniają niskie koszty eksploatacji i dowiodły już, że stanowią poważną konkurencję dla autobusów z silnikiem diesla”–mówi Karl Orton, dyrektor techniczny Keolis Sweden.