Volvo rozpoczyna budowę fabryki produkującej akumulatory w Szwecji
Volvo chce sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na akumulatory dla ciężkich pojazdów i maszyn i dlatego też grupa rozpoczęła proces budowy dużego zakładu produkcyjnego ogniw akumulatorowych w Szwecji.
Cele grupy
„Naszym celem jest doprowadzenie do przejścia na zdekarbonizowany system transportu. Mamy długofalową ambicję oferowania naszym klientom rozwiązań w 100% wolnych od paliw kopalnych. Zgodnie z oczekiwaniami naszych klientów, jak i naszymi celami - do 2030 roku chcemy, żeby co najmniej 35% sprzedawanych przez nas produktów stanowiło produkty elektryczne. Ten wzrost będzie wymagał dużych ilości wysokowydajnych akumulatorów wytwarzanych przy użyciu energii wolnej od paliw kopalnych i jest kolejnym logicznym krokiem, aby włączyć produkcję akumulatorów do naszego przyszłego śladu przemysłowego. Chcemy zrobić to razem z naszymi partnerami, a ta podróż zaczyna się właśnie teraz” – mówi Martin Lundstedt, prezes i dyrektor generalny Volvo Group.
Korzyści z lokalizacji fabryki
Przeprowadzono obszerne studium lokalizacji, które wskazuje, że region Skaraborg jest idealnym miejscem dla nowego zakładu. Proponowany zakład w Mariestad znajduje się w pobliżu obecnej głównej fabryki układów napędowych Volvo Group w Skövda, która będzie czerpać korzyści z istniejącej infrastruktury przemysłowej i logistycznej oraz opierać się na silnym dziedzictwie i doskonałości w zaawansowanej produkcji wielkoseryjnej. Centra badawczo-rozwojowe i siedziba Volvo Group w Göteborgu znajdują się zaledwie dwie godziny drogi stąd.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Grupa Volvo planuje stopniowe zwiększanie wydajności i osiągnięcie masowej produkcji do 2030 r. Ogniwa akumulatorów zostaną zaprojektowane specjalnie do zastosowań w pojazdach użytkowych, wspierając globalne wdrażanie elektrycznych ciężarówek, autobusów, sprzętu budowlanego i napędów elektrycznych do różnych zastosowań.
Utworzenie zakładu produkcyjnego podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie władze. Ostateczna lokalizacja zostanie ustalona po konsultacjach społecznych, a eksploatacja będzie podlegać decyzji środowiskowej.