Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Volvo przygotowane na nowe normy bezpieczeństwa.

infobus
14.05.2006 22:43

Ministerstwo Transportu o nowych przepisach

Ministerstwa Transportu poinformowało, iż obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażera dotyczy wszystkich pojazdów samochodowych, które są wyposażone w takie pasy. Obowiązek ten był sukcesywnie wprowadzany od 1992r. W obecnym kształcie obowiązuje od 1 stycznia 1998r. Ustawa określa również grupę osób wyłączonych z tego obowiązku. Odnośnie dzieci przepisy precyzują, że w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. Obowiązuje również zakaz przewożenia poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego. W przypadku pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera dziecko w wieku do 12 lat można przewozić na przednim siedzeniu wyłącznie przodem do kierunku jazdy. Od dnia 21 kwietnia 2006 r. Polska stosuje wymagania unijne, które rozszerzają obowiązek wyposażania w pasy bezpieczeństwa siedzeń w autobusach turystycznych i samochodach ciężarowych. Aktualnie są to wymagania obowiązujące w procedurze homologacji typu i dlatego dotyczą wyłącznie producentów/importerów. Dopiero od dnia 20 października 2007 r. nie będzie można zarejestrować po raz pierwszy nowych pojazdów nie spełniających wymagań unijnych tzn. z siedzeniami bez pasów bezpieczeństwa. Autobusy turystyczne i samochody ciężarowe zarejestrowane przed tą datą dalej będą mogły być eksploatowane bez pasów bezpieczeństwa.

Co na to Volvo?

 

Pasy w autokarze Volvo (foto: Volvo)

Volvo nie zaskoczyły nowe normy bezpieczeństwa pasażerów. Wszystkie siedzenia autobusów turystycznych Volvo wyposażone są standardowo w dwu lub trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. W trosce o najmłodszych pasażerów istnieje dodatkowo możliwość zainstalowania poduszki podwyższającej dla dzieci, tak by także one mogły skorzystać z pasów. Firma Volvo jest jednym z liderów w dziedzinie bezpieczeństwa projektowanych przez siebie pojazdów – i tak jest postrzegane przez klientów na wszystkich kontynentach i we wszystkich gałęziach, w których firma jest obecna. Wynika to między innymi z tego, że bezpieczeństwo od lat jest jedną z podstawowych wartości koncernu. I to bezpieczeństwo wszystkich użytkowników autobusów Volvo- zarówno pasażerów, jak i kierowców. „Marka Volvo zawsze słynęła z bezpieczeństwa. Konstruując pojazdy obszar ten traktowany jest priorytetowo. Jednak w tej chwili możemy mówić o pewnym przełomie, jeśli chodzi o autobusy- wraz z nową generacją Volvo 9700 wykonaliśmy bardzo duży krok w kierunku jeszcze lepszej ochrony kierowców, pasażerów, a także innych uczestników dróg”mówi Paweł Hałas Dyrektor ds. Sprzedaży i Produktu.
 
I rzeczywiście zawsze gdy zachodzą zmiany w produkcie dotyczy to także udoskonalenia   kwestii bezpieczeństwa.
I tak do najważniejszych elementów z zakresu bezpieczeństwa czynnego (zapobieganie wypadkom), biernego (minimalizowanie skutów wypadków) i przeciwpożarowego w autobusach Volvo należą min.:
 
– system stabilizacji jazdy ESP eliminujący w znacznym stopniu ryzyko wypadku związane z wpadnięciem w poślizg, wypadnięciem z drogi lub nawet wywróceniem autobusu przy zbyt szybkim pokonywaniu zakrętu
– poddające się deformacji koło kierownicy, które poddaje się ciału kierowcy w przypadku kolizji
– sztywność konstrukcji zgodna z wymogami regulaminu R66, dotyczącego zachowania nienaruszalności struktury autobusu podczas dachowania
– system ochrony przed skutkami kolizji czołowej -wzmocnienie części przedniej pojazdu (FIP)
-wnętrze bez ostrych krawędzi
– elektronicznie sterowane hamulce tarczowe na wszystkich kołach (system EBS)
– zintegrowany ze skrzynią biegów retarder
– doskonała widoczność dzięki dużej szybie przedniej i dużym lusterkom wstecznym
– możliwość kontroli temperatury przedziału kierowcy niezależnie od przestrzeni pasażerskiej zwiększająca komfort pracy
– ergonomicznie zaprojektowana deska rozdzielcza – pełna kontrola nad pojazdem i wszystkimi dostępnymi funkcjami
– możliwość zainstalowania kamery, która pokazuje obraz za pojazdem – przydatna opcja podczas cofania
– hydraulicznie sterowana oś wleczona w pojazdach trzyosiowych – mniejszy promień skrętu
– czujniki dymu w przedziale bagażowym i w toalecie
– czujniki przeciwpożarowe w komorze silnika
– możliwość wyposażenia komory silnika w system przeciwpożarowy
– niepalne materiały użyte we wnętrzu.

Opracowane na podstawie materiałów Vovlo o Ministerstwa Transportu.