Volvo kończy z silnikami D7, D9 i D13
Volvo Buses wprowadza na rynek zupełnie nową serię silników spełniających nowe wymagania Euro 6. Są one zoptymalizowane dla środowiska, ekonomiczne i wydajne. Nowa gama składa się z trzech wariantów: 5-, 8- i 11-litrowych. –„Generalnie wprowadzenie normy Euro 6 oznacza wyższe zużycie paliwa, ale dzięki nowym alternatorom i elektryfikacji rozmaitych elementów w silnikach Volvo byliśmy w stanie poprawić wydajność paliwa w niemal wszystkich modelach autobusów – mówi Johnny Lidman, odpowiedzialny za miejskie autobusy Volvo Buses. –Zupełnie nowy, 8-litrowy silnik D8 zastąpi naszą obecną serię 7 – i 9-litrowych silniki Euro 5. Trzeba tuta przypomnieć, że nasz 7-litrowy silnik Euro 5 był światowym liderem w zakresie zużycia paliwa, a jego następca, nowy 8-litrowy silnik utrzymuje tą pozycję i jednocześnie zapewnia jeszcze lepszą wydajność. W porównaniu z 9-litrowym silnikiem notujemy teraz znacznie niższe zużycie paliwa i niższy poziom hałasu’. Nowa 8-litrowa jednostka będzie montowany nie tylko w autobusach międzymiastowych 8900,ale także w turystycznym 9500. Będzie ona również dostępna w autobusach zabudowywanych przez firmy nadwoziowe. Zarówno 5-litrowe, jak i 8-litrowe silniki Euro 6 pojawią się w wersjach przystosowanych do biodiesela.
Nowy, 5-litrowy silnik Volvo D5 –stosowany aktualnie w autobusach miejskich o napędzie hybrydowym –po wejściu wersji Euro 6 będzie miał większą moc –240 KM (zamiast 215 KM). Silnik ten będzie stosowany również w hybrydowych autobusach przegubowych, które pojawią się w ofercie szwedzkiego producenta w przyszłym roku. Co ciekawe, nowy 5-litrowy silnik znajdzie również zastosowanie w podwoziu Volvo B5TL, dedykowanym pod zabudowy autobusów piętrowych. Ta platforma zadebiutuje w Wielkiej Brytanii już pod koniec jesieni br. Zdaniem firmy nowe podwozie przyniesie znaczące oszczędności paliwa i wagi w stosunku do obecne platformy B9TL Euro 5. Co zastanawiające –Volvo wraca z powrotem do 11-litrowych silników stosowanych w autobusach turystycznych, które maja być zarówno bardziej ekonomiczne, jak i lżejsze w porównaniu z aktualnie montowanymi konstrukcjami 13-litrowymi. Nowe jednostki będą dostępne na rynku w drugiej połowie 2013 r Z podanych informacji wynikałoby także, że Volvo nie chce wprowadzić nowych silników (z serii 8) do klasycznych autobusów miejskich (7900) i zgodnie ze swoją najnowszą strategią będzie dążyło do wygaszenia ich produkcji wraz z normą Euro 6. W przyszłości szwedzka firma chce oferować w Europie tylko hybrydowe autobusy miejskie, widząc w tym obszarze największą dla siebie szansę na rynku.
W konstrukcji nowych jednostek Euro 6 Volvo zastosowało zarówno system SCR (selektywna redukcja katalityczna), jak i EGR (recyrkulacja spalin). Technologia ta była przez wiele lat wykorzystana przez Volvo w USA i Japonii, a teraz została rozwinięta także w Europie. Nowe silniki dysponują także filtrem cząstek stałych, niezbędnym w celu spełnienia normy Euro 6. I na koniec krótki podsumowanie dostępnych informacji o nowych silnikach Volvo:
– Seria D5 / zakres mocy 240 KM 900 Nm (dostępny także w wersji biodiesel) –zastosowanie: miejskie autobusy Volvo 7900 Hybrid, Volvo 7900A Hybrid
– Seria D8 / zakres mocy – 280 KM 1050 Nm;- 320 KM 1200 Nm (dostępne również w wersji biodiesel);- 350 KM 1400 Nm –zastosowanie autobusy międzymiastowe Volvo 8900 4×2, 6×2 i turystyczny 9500.
– Seria D11 / zakres mocy – 380 KM 1800 Nm;- 430 KM 2050 Nm;- 460 KM 2200 Nm –zastosowanie autobusy turystyczne Volvo 9700, Volvo 9900
Grunt to wygodny fotel
I na koniec kilka słów o jeszcze jednaj zmianie w kompletacji autobusów Volvo. To nowe siedzenia, które są bardziej wygodne, ważą mniej i zwiększają wydajność przewoźnika. Wejdą one do oferty jesienią 2012 r. w autobusach turystycznych Volvo 9500, 9700 i 9900 oraz w autobusie międzymiastowym Volvo 8900. Siedzenie zostało zaprojektowane we współpracy z jednym z największych dostawców siedzeń dla Volvo. Nowe siedzenie oferuje lepszą ergonomikę oraz lepsze dopasowanie do różnych typów budowy ciała zarówno mężczyzn jak i kobiet, dorosłych i dzieci. Poza tym jest lżejsze. –„Chcieliśmy stworzyć lekki i zwiewny design, a przy tym inną dynamikę wewnątrz autobusu. Udało nam się zaprojektować siedzenie, które mniej waży, co z kolei zmniejsza zużycie paliwa. Jest to zaledwie jeden z przykładów na to, jak łączymy design z poprawą funkcjonalności – mówi Johnny Johnsson, Product Manager Coach, Europe, Volvo Buses. – Waga autobusu została obniżona o około 120 kg. Nowe siedzenia w całej flocie autobusowej przyczynią się do oszczędności finansowych i zmniejszenia wpływu na środowisko.”
Nowe siedzenia będą dostępne w czterech wersjach zróżnicowanych pod względem komfortu i wyposażenia, dzięki czemu będą one odpowiednie zarówno do ekskluzywnych autobusów turystycznych, jak i autobusów międzymiastowych. Siedzenie i jego komponenty są przetwarzalne. Nowe siedzenie posiada kilka cech poprawiających jego wydajność. Klienci mogą wymienić uszkodzone oparcia i poduszki we własnym warsztacie lub u dealera Volvo. Łatwo jest również wymienić obicie poduszki i oparcia. Przy pomocy systemu Quick Lock możemy łatwo dostosować ustawienie siedzenia. Nowe siedzenie jest dostępne nie tylko w nowych autobusach i autokarach, ale może być również dodane w pojazdach posiadających siedzenia TS/TK 2000 Volvo. A oto podsumowanie informacji o nowych siedzeniach Volvo:
•Mniejsza waga i więcej miejsca dla pasażerów i bagaży
•Mniejsze zużycie paliwa
•Większy komfort dla mężczyzn/kobiet, a także pasażerów niskich/wysokich
•Większe bezpieczeństwo, pasy 2-punktowe w standardzie, opcjonalnie pasy 3-punktowe
•Łatwa naprawa i konserwacja
•Cztery warianty komfortu oraz szeroki wachlarz akcesoriów i elementów wyposażenia
•Mniejsze zużycie paliwa
•Większy komfort dla mężczyzn/kobiet, a także pasażerów niskich/wysokich
•Większe bezpieczeństwo, pasy 2-punktowe w standardzie, opcjonalnie pasy 3-punktowe
•Łatwa naprawa i konserwacja
•Cztery warianty komfortu oraz szeroki wachlarz akcesoriów i elementów wyposażenia