Volvo – coraz silniejszy gracz na turystycznym rynku w Polsce
O pozycji Volvo na polskim rynku autobusów turystycznych, bieżących tendencjach i modernizacji rodziny V9700 rozmawialiśmy z Pawłem Hałasem, dyrektorem sprzedaży autobusów Volvo Polska.
Obecnie Volvo Polska sprzedaje coraz większą liczbę autobusów turystycznych – w odróżnieniu od segmentu miejskiego… Skąd ta zamiana akcentów w strukturze sprzedaży Volvo Polska? Jeszcze nie tak dawno w Waszej sprzedaży dominowały autobusy miejskie, a turystyczne były tylko uzupełnieniem oferty…
Powodów jak zwykle jest kilka. Przede wszystkim rynek – śledząc statystyki sprzedaży z łatwością można zauważyć w tym roku istotny wzrost w segmencie autobusów turystycznych i zupełnie odwrotną tendencje, jeśli chodzi o autobusy miejskie. Ponadto autobusy turystyczne wprowadziliśmy do oferty w Polsce stosunkowo późno, bo dopiero w 1999 roku. Wtedy to pierwsze pojazdy produkowane w Finlandii trafiły do Polskich odbiorców. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Dzięki corocznej obniżce stawek celnych na importowane pojazdy, autokary Volvo stawały się coraz bardziej dostępne dla polskich klientów, zaś w 2003 roku uruchomiliśmy produkcję tego typu autobusów w Polsce.
Jak Pan ocenia wzrost sprzedaży na polskim rynku autobusów turystycznych po 9 miesiąca 2004 r.? Co Pana zdaniem jest przyczyną tego ożywienia?
Jedną z niewątpliwych przyczyn jest niska sprzedaż w 2003. Sądzę, że nie bez znaczenia jest fakt otwarcia granic i zwiększenie się liczby podróżujących.
Co powoduje, że duzi, polscy przewoźnicy chętnie kupują autobusy turystyczne Volvo – w tym roku Orbis Transport kupił 5 egz. V9700, Polski Express trzy…
Jest to bez wątpienia nowoczesny i bardzo dobrze wyposażony autobus za umiarkowaną cenę. Nie bez znaczenia są jego walory eksploatacyjne. Na przykład zużycie paliwa na trasie obsługiwanej przez Orbis Transport: Warszawa-Londyn wynosi niespełna 23l / 100km!
Podczas wystawy w Hanowerze zaprezentowano zmodernizowaną wersję autokaru V9700 – przede wszystkim w zakresie wyposażenia i aranżacji wnętrza. Jakie są najważniejsze przeprowadzone zmiany i kiedy polscy przewoźnicy będą mogli zakupić nowe modele tego autokaru?
Autobus w tej wersji już znajduje się w naszej ofercie. Mamy też pierwsze zamówienia z polskiego rynku. Dostawy rozpoczynają się od marca 2005 r. Zasadnicze zmiany to: nowa aranżacja wnętrza, zwłaszcza w obszarze sufitu, półek bagażowych, deski rozdzielczej, wskaźników i instrumentów, systemu audio-video oraz nowa tzw. „architektura elektroniczna". Szczególny nacisk położono na zwiększenie bezpieczeństwa – tutaj na uwagę zasługuje zwłaszcza układ ESP oraz system FIP. Ponadto zmianom uległa również konstrukcja pojazdu, która została wydłużona o 20 cm.
Od kiedy w autobusach V9700 będzie standardowo montowany system ESP? Czy polscy klienci wcześniej zmawiali ten system jako wyposażenie opcjonalne?
Układ ESP w istotny sposób poprawia bezpieczeństwo jazdy, ogranicza ryzyko poślizgu lub wywrotki zarówno na śliskiej, jak i suchej nawierzchni, stanowi wyposażenie standardowe autobusu Volvo 9700H. System ten działa w oparciu o najnowszy układ elektronicznej kontroli hamulców EBS. Dotychczas oferowany przez nas układ EBS, stanowiący również wyposażenie standardowe, nie realizował funkcji ESP. Na uwagę zasługuje również wspomniany wcześniej system FIP. Skrót FIP pochodzi od angielskich słów Front Impact Protection i dosłownie oznacza ochronę przed uderzeniem czołowym. Jego rola sprowadza się do absorbowania i odpowiedniego kierowania sił w przypadku zderzenia czołowego w znacznym stopniu poprawiając bezpieczeństwo kierowcy. System ten stanowi udoskonaloną wersję wcześniejszych rozwiązań odpowiadających skandynawskim przepisom bezpieczeństwa. Na podstawie przeprowadzonych testów (zgodnie z Regulaminem R29 – obowiązkowym dla ciężarówek) stwierdzono, że uzyskane wyniki są o 50% lepsze od wymaganych przez ten Regulamin.
Wkrótce w autobusach turystycznych Volvo pojawi się nowy system kontrolujący stan zmęczenia kierującego pojazdem na podstawie ruchu powiek. Proszę coś bliżej powiedzieć o tym oryginalnym projekcie Volvo. Kiedy zostanie on wprowadzony na rynek?
Działanie systemu opiera się na rejestracji i analizie trzech parametrów: położenia głowy kierowcy, obserwacji ruchów gałki ocznej i powiek oraz pozycji (położenia) pojazdu i koła kierowniczego. W przypadku stwierdzenia objawów stanu znużenia kierowcy, system stara się go przekonać do zaprzestania dalszej jazdy. Termin wprowadzenia do seryjnej produkcji nie jest jeszcze znany. Inną prezentowaną ciekawostką tego typu jest tzw. system ACC (Adaptive Cruise Control). System ten wykorzystując efekt Dopplera mierzy odległość do przemieszczającego się przed autobusem pojazdu i rejestruje prędkość względną obydwu pojazdów. Układ ten drogą elektroniczną przekazuje informacje do jednostki sterującej silnikiem lub układem hamulcowym i w zależności od potrzeby automatycznie zwalnia lub przyspiesza autobus. W przypadku konieczności gwałtownego hamowania natychmiast informuje o tym kierowcę.
Od początku br. w autobusach V9700 montuje się standardowo automatyczną skrzynię biegów Volvo I-shift. Jakie są opinie polskich kierowców autobusów na ten temat?
Skrzynia I-shift od kilku lat cieszy się ogromnym powodzeniem wśród kierowców i właścicieli ciężarówek. W autobusach, po raz pierwszy w Polsce zaoferowaliśmy ją w tym roku. Została przyjęta z wielkim entuzjazmem. Skrzynia ta jest prosta w obsłudze i ma wszystkie zalety skrzyni mechanicznej. Przełączanie biegów (w przeciwieństwie do klasycznych hydraulicznych skrzyń automatycznych) odbywa się na drodze mechanicznej – praktycznie bez strat energii. Biegi są zmieniane przez niezsynchronizowaną, mechaniczną skrzynię biegów, wyposażoną w kontrolowany elektronicznie, pneumatyczny system zmiany biegów i automatyczne sprzęgło. Skrzynia posiada 12 przełożeń i jest wyposażona w zabudowany tzw. kompaktowy retarder. Niewątpliwą jej zaletą są rewelacyjnie niskie zużycie paliwa – na trasie Warszawa-Londyn, przy łącznym przebiegu 36.000 km, przeciętne zużycie paliwa wyniosło 23 l/100km!
Volvo to nie tylko producent autobusów, ale także systemów zarządzania flotą. W Hanowerze został pokazany internetowy system Dynafleet Online. Jakie są podstawowe zalety tego programu i kiedy ma on szanse pojawić się na naszym rynku?
Urządzenie Dynafleet jest dostępne na naszym rynku od kilku lat. Jego wersja Online umożliwia zarządzanie flotą pojazdów, podgląd danych eksploatacyjnych, pozycji pojazdu, pracy kierowcy w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu Internetu. Dynafleet rejestruje i dostarcza przy pomocy standardowego oprogramowania kluczowe, z punktu widzenia kosztów eksploatacji, dane, takie jak m.in.: udział pracy na biegu jałowym w całkowitym czasie pracy silnika, przez jaki czas autobus przemieszczał się na najwyższym biegu, przez jaki czas silnik pracował w zakresie ekonomicznym, chwilowego lub przeciętnego zużycia paliwa, zużycia paliwa w trakcie jazdy i postoju, czy czas jazdy przy użyciu tempomatu. Urządzenie to pozwala również na komunikację z pojazdem, bieżący podgląd jego pozycji, jak również daje możliwość odtworzenia trasy, po której autobus się przemieszczał.
Bardzo dziękuję za rozmowę.