Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

VISEON C10 – midibus klasy Premium

infobus
26.08.2009 23:44

Na początku sierpnia br. firma VISEON Bus GmbH, kontynuator Neoplana, zaprezentowała szczegóły techniczne swojego pierwszego autobusu turystycznego klasy midi – VISEON C10, który wejdzie do produkcji seryjnej w 2010 r. Pojazd –dzięki długości 10,3 m i masie całkowitej 16,5 t –można zaliczyć do klasy midi. Zastosowane wyposażenie, fotele, pojemność bagażników podpodłogowych dodatkowo kwalifikują go do prestiżowej grupy „Premium”. Takie podejście do budowy autokarów było charakterystyczne dla Neoplana i po jego kontynuatorach nie należało oczekiwać jakiś rewolucyjnych tutaj zmian. Wysoka jakość za wysoką cenę. –„Autobus VISEON C10 będzie produkowany w Pilsting w Dolnej Bawarii na bazie istniejącego podwozia midi produkcji MAN, natomiast cała zabudowa powstała od nowa na deskach kreślarskich VISEON”–wyjaśnia ErnöBartha, dyrektor zarządzający VISEON. Zespół ds. rozwoju postawił sobie tutaj wysoko poprzeczkę i chce w ciągu maksymalnie 18 miesięcy stworzyć od podstaw nowy pojazd, przetestować go i rozpocząć produkcję seryjną. Czy ten ambitny cel zostanie osiągnięty? Jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem –mamy gotową wizualizację, parametry techniczne, w Pilsting powstaje prototyp, a przed nami jeszcze 12 miesięcy. Powinno się udać. –„To jest możliwe –podkreśla Bartha. –Ale tylko z tak wysoko zmotywowanym, wykwalifikowanym i doświadczonym zespołem, jak pracownicy VISEON.’
viseonc10front_760viseonc10heckfront_760
Dynamiczne wzornictwo
I teraz to co Neoplan lubi najbardziej –design. Dzięki dynamicznej stylistyce VISEON C10 potwierdza swoje aspiracje wejścia do grupy Premium, gdzie będzie rywalizował z takimi konstrukcjami jak Setra S 411 HD i Mercedes-Benz Tourino. Charakterystyczne dla szkoły Neoplana duże przednie szyby zachodzą aż na dach (a`la Starliner), a bardzo mocno wyeksponowane słupki B/C w kształcie litery V nadają pojazdowi wyjątkowo atrakcyjny wygląd. I ten znak rozpoznawczy VISEON-V będzie zapewne dominował także w kolejnych produktach firmy. Jest on zresztą także dobrze widoczny na samej ścianie przedniej autokaru –w ułożeniu lamp, gdzie główne reflektory tworzą górną skośną linię, a zestaw LED –dolną. To patent znany m.in. z Audi A5 3.0 TDI quattro, który zawsze dobrze wygląda. Kolejne stylistyczne „rodzynki”to asymetryczna szyba w przednich drzwiach, tylne światła –także w kształcie litery V oraz cała tylna ściana, która jest bardzo dynamiczna i bardziej przypomina statek kosmiczny niż autobus. Przynajmniej na wizualizacji. Trzeba przyznać, że główny designer VISEON –Michael Streicher jest odważnym projektantem i ci którzy myśleli, że bardziej futurystycznego autobusu niż Starliner II generacji nie da się stworzyć –byli w błędzie.
Podsumowując –podoba nam się aktualna wizualizacja przedniej i tylnej ściany autobusu plus klasyczne i spokojne ściany boczne. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak ten projekt zostanie przeniesiony na realny prototyp, gdzie często „szeroka”kreska designerów zostaje utemperowana przez możliwości techniczne. Dodatkowo swoje „trzy grosze”na pewno wtrąci główny księgowy, który szczególnie w tym roku będzie miał sporo do powiedzenia.
viseonc10side_760
Dla kogo ten autobus?
To pytanie jest szczególnie ważne w dobie kryzysu, który najbardziej dotyka właśnie producentów autobusów turystycznych. O ile klientów np. na rynku niemieckim wskazują zakupy autokarów Setra S 411 HD czy Mercedes-Benz Tourino, tak w Polsce ten segment –midi Premium –praktycznie nie istnieje. Pierwszy i jak na razie ostatni Tourino został zakupiony w 2007 r., a Setra S 411 do dzisiaj nie znalazła pierwszego nabywcy w naszym kraju. Dlatego też mało prawdopodobne, aby VISEON C10 pojawił się na szybko na polskich wystawach. Jego celem będą przede wszystkim bogate niemieckie, austriackie i szwajcarskie firmy przewozowe, które obsługują także mniejsze grupy VIP-ów (np. w Alpach). Ci których stać na najwyższy komfort będą właśnie wybierać VISEON-a C10.
Luksusowy midibus zabiera na swój pokład 41 miejsc w 3-gwiazdkowej kompletacji z zainstalowaną na środku pojazdu toaletą. Natomiast w 4-gwiazdkowej wersji i z toaletą po środku lub z tyłu pojemność autokaru zmniejsza się do 36 miejsc. Pod jego podłogą znajduje się przestrzeń bagażowa o pojemności 6 m3.
I stylistyka wnętrza. Podobnie jak na zewnętrz autobusu odnajdujemy tutaj znak VISEON-V –m.in. w kształcie indywidualnych nawiewów i oświetlenia. Kolejne jego odsłony może znaleźć m.in. w kształcie wsporników podsufitowych półek. Znak V tworzony przez filary B i C został dodatkowo podkreślony poprzez inny kolor. Ciekawie też wygląda przedni ekran, który został zabudowany w podsufitowy pas. Na przedstawionych wizualizacjach całość wygląda bardzo przestrzennie, z dużą ilością miejsca, co m.in. jest efektem wysokości wnętrza, które na całej długości wynosi 1,94 m. Oczywiście system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji w tym autobusie jest sterowana elektronicznie, a świeże powietrze rozprowadzane jest zarówno poprzez indywidualne nawiewy przy oknach, jak i nawiewy zainstalowane w pasie korytarza. W opcji można z tyłu pojazdu zamontować klubowy układ siedzeń lub kuchnię. Idealny zestaw pod piłkarską drużynę.
viseonc10innendecke05_760viseonc10innendecke06_760viseonc10serviceset_760

A co pod maską?
Kierowca VISEON C10 będzie miał do dyspozycji ergonomicznie zaprojektowany kokpit z dobrym dostępem do wszystkich urządzeń pokładowych. Ciekawie jest zaplanowana boczna półka, która następnie przechodzi w opływową obudowę deski rozdzielczej. Prowadzący na pewno będzie miał zapewnioną idealną widoczność z przodu pojazdu i sporą liczbę schowków. Konstrukcja autobusu bazuje na podwoziu MAN o pneumatycznym zawieszeniu, gdzie na tylnej osi zastosowano 4 miechy, a na przedniej osi –dwa. Oprócz tego mamy niezależne zawieszoną oś przednią, 22,5-calowe pony, elektronicznie układ hamowania (EBS), a opcjonalnie możemy dodać system stabilizacji toru jazdy (ESP). Jako jeden z pierwszych midibususów, VISEON C10 będzie dysponował tempomatem odległości i asystentem pasa ruchu. Sercem układu napędowego jest 6-cylindrowy silnik MAN D0836 LOH Euro 5 o pojemności 6.9 litra, mocy 213 kW (290 KM) i momencie obrotowym 1150 Nm przy 1500 obr. / min. Warto też zaznaczyć, że szkielet pojazd został zabezpieczony poprzez malowanie KTL.
Jasną przyszłość przed VISEON-em C10 widzą przedstawiciele producenta. –„Ten autokar będzie najbardziej wizualnie atrakcyjny, ekonomiczny i komfortowy w swojej klasie’ –zapewnia ErnöBartha. Czy tak rzeczywiście będzie i czy kryzys nie zaszkodzi wprowadzeniu luksusowego midibusa na rynek –o tym przekonamy się już za rok. Wówczas VISEON C10 będzie szykowany na targi IAA w Hanowerze, gdzie zapewne odbędzie się jego światowa premiera.

ernoee_bartha_760
Podstawowe dane techniczne autokaru VISEON C10

Długość
10,300 mm
Szerokość
2,540 mm
Rozstaw osi
4,900 mm
Wysokość
3,520 mm
Zwis przedni
2,200 mm
Zwis tylny
3,200 mm
Wysokość wnętrza
1,940-1,990 mm
Wysokość pokładu na poziomem drogi
1,270 mm
Wysokość stopnia na poziomem drogi
310 mm
Szerokość drzwi
900 mm / 900 mm
Maks. obciążenie osi przedniej
6,300 kg
Maks. obciążenie osi przedniej
11,500 kg
Masa własna
<10,000 kg
Masa całkowita
16,500 kg
Silnik
Podstawowe wyposażenie: 6-cylindrowy MAN D0836 LOH Euro 5, chłodzony cieczą, 4-suwowy z bezpośrednim wtryskiem, pionowy;pojemność skokowa: 6871 cm ³, moc 213 kW/290 KM;maks. moment obrotowy: 1150 Nm przy 1500 obr. /min.
Skrzynia biegów
6-bieg skrzynia biegów ZF S6 1901
Osie
Oś tylna: sztywna typu MAN HY-1336-B07, przednia oś: MAN VOS-08-B-01 z niezależnym zawieszeniem
Opony
275/70 R 22.5
Pojemność zbiornika paliwa
450 l
Powierzchnia luków bagażowych
6.5 m³
Liczba miejsc
***: 41 miejsc;****: 36 miejsc