Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

VIII Ogólnopolska Konferencja Komunikacji Zbiorowej w Lubinie

infobus
04.06.2007 23:15
W dniach 28. i 29. maja b.r. w Centrum Kultury „Muza”w Lubinie odbyła się VIII Ogólnopolska Konferencja Komunikacji Zbiorowej. Imprezę rozpoczęto w poniedziałek 28.maja o godzinie 12:00 od inauguracji połączonej z inauguracją VIII Dolnośląskich Dni Nauki i Techniki oraz XXXI Legnickich Dni Nauki i Techniki Zagłębia Miedziowego.
Początek konferencji
Pierwszego dnia obrad rozstrzygnięto dwa konkursy: Konkurs Dolnośląskiego Mistrza Techniki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki za rok 2005 w trzech kategoriach (jednostki gospodarcze, szkoły wyższe oraz szkoły średnie) i Konkurs Mistrza Techniki N.O.T. Zagłębia Miedziowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki za rok 2006. Tytuł Mistrza Techniki otrzymał: KRET i Sp-ka –Tadeusz Kret za rozwiązanie: „samojezdna platforma P-904 do cięcia wygsokogabarytowych ceramicznych kominów przemysłowych wraz z układem elektro-hydraulicznym”, a także ECKERT Automatyka Spawalnicza Sp. z o.o.
Następnie rozpoczęto już właściwą część Konferencji Komunikacji Zbiorowej.
Citelis z napedem gazowymCitelis z Lubina
Pierwszego dnia uczestnicy konferencji wysłuchali pięciu referatów. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszył się referat bezpośrednio dotyczący Lubina p.t.: „System zarządzania pojazdami komunikacji miejskiej w Lubinie”, który przedstawił mgr inż. Paweł Nosal –z firmy ELTE Sp. Z o.o. w Krakowie (firma dostarczyła dla PKS Lubin kompletny system nadzoru komunikacji miejskiej w oparciu o GPS). Pierwszy dzień konferencji zakończono wycieczką techniczną, podczas której prezentowano systemy funkcjonujące w Lubinie.
Autosan SolinaAutosan Solina - na wystawie
Drugi dzień obrad rozpoczął referat wygłoszony przez prezesa PKS Lubin S.A. inż. Kazimierza Ziółkowskiego „Komunikacja zbiorowa prowadzona przez PKS Lubin S.A.”PKS w Lubinie prowadzi komunikację międzymiastową regularną oraz miejską, obsługując w ten sposób 8 gmin województwa dolnośląskiego – 207 linii (718 kursów dziennie). Najdłuższe trasy obsługiwane przez lubiński PKS to te do Świnoujścia i Zakopanego, zaś najkrótsza, licząca zaledwie 6 km prowadzi do podlubińskiej Goli. W komunikacji regularnej PKS w Lubinie przewozi około 370 tysięcy pasażerów miesięcznie. Ponadto od 12 lat lubiński przewoźnik prowadzi obsługę komunikacji miejskiej w gminie miejskiej Lubin – 10 linii. Łącznie w dni robocze wykonywanych jest 776 kursów, 575 w dni wolne od pracy oraz 459 w dni świąteczne. W ubiegłym roku Komunikacja Miejska w Lubinie przewiozła 6,5 miliona pasażerów.
Nagrodzony Jelcz LiberoJelcz M083C LiberoJelcz M083C
Niedawno PKS w Lubinie przeprowadził audyt mający na celu ocenę satysfakcji z komunikacji miejskiej przez pasażerów. Ocena wyniosła 96,51%. Dzięki systemowi monitorowania autobusów przy wykorzystaniu systemu GPS osiągnięto także wysoki odsetek punktualności kursów, który wyniósł 98%.
Całości konferencji towarzyszyła część wystawowa, w której prezentowano m.in. urządzenia do automatycznej sprzedaży biletów, wydruku biletów na kartach plastikowych. Największym jednak zainteresowaniem, zarówno uczestników konferencji, jak też mieszkańców Lubina cieszyła się prezentacja nowych autobusów, w której wzięli udział tacy wystawcy jak „Polskie Autobusy”(Jelcz i Autosan) oraz Kapena (Irisbus) –firma ta przedstawiła autobus Irisbus Citelis (znany z lubińskich ulic) jednakże w wersji z napędem gazowym (CNG). Pojazdy tego typu kursują m.in. na liniach miejskich w Wałbrzychu. Właśnie z przedsiębiorstwa komunikacyjnego w Wałbrzychu pochodził prezentowany egzemplarz.
Reklamy na LCD w citelisie gazowym
Autobus ten wyposażony jest w dwa ciekłokrystaliczne ekrany, na których podczas prowadzenia transportu miejskiego wyświetlane są filmy reklamowe. Jest to bardzo ciekawy, a jednocześnie nowoczesny system prezentacji reklam w środkach masowego transportu, który spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze strony firm komunikacyjnych.
Drugiego dnia obrad konferencji rozstrzygnięto także ogłoszony konkurs na najlepszego wystawcę. Drugie miejsce zdobyła firma Kapena ze Słupska za autobus niskopodłogowy Citelis, zaś pierwsze Polskie Autobusy za mały autobus miejski, niskopodłogowy Jelcz M083C Libero.
Man Lion's - superluksusMAN Lion's Top StarW pełni wyposażona kuchnia w Man Lion's Top StarSala Konferencyjna w Man-ieSala konferencyjna w Man Lion's Top Star
Prawdziwą gratką był jednak prezentowany drugiego dnia obrad, przez PolMiedź Trans w Lubinie autobus MAN Lion’s Top Star. Autobus ten jest eksploatowany przez firmę od lipca 2005 roku. Jest to dotychczas jedyny, tak wyposażony, egzemplarz w Polsce oraz jeden z zaledwie kilku w tej części Europy, trzyosiowy pojazd o długości 14 metrów, przewożący 41 pasażerów w skórzanych fotelach. W środkowej części autobusu zamontowano profesjonalną kuchnię. W tylnej części znajduje się sala konferencyjna z dużym stołem, za którym wygodnie może zasiąść 9 osób, mogących obserwować przebieg konferencji na dwóch ekranach LCD. W suficie autobusu zainstalowanych jest ponad 300 zielonych diod, dających podczas nocnej podróży niewiarygodny efekt.
Zabytkowy Jelcz RTOSprzedaż historycznych biletów
Nie zabrakło również elementów historycznych. Lubinianie mogli obejrzeć zabytkowy egzemplarz autobusu prezentowany przez Pana Artura Lemańskiego –Jelcz 706 RTO z 1965 r. tzw. popularny „ogórek”. Podczas jego przejazdu z głośników można było usłyszeć treść jakże znanej wszystkim piosenki „Czerwony autobus, przez ulice mego miasta mknie…”.
Konferencję zakończono 29.maja. Patronat Honorowy nad imprezą objął Marszałek województwa dolnośląskiego.