VII Konferencja Komunikacji Miejskiej, Lubin 30.05-1.06
W dniach 31 maja – 1 czerwca br. w Lubinie odbyła się VII Konferencja Komunikacji Miejskiej. Spotkaniu towarzyszyła wzorem lat ubiegłych wystawa urządzeń, sprzętu, materiałów i taboru autobusowego. Do Lubina przybyło wielu przedstawicieli wszystkich środowisk odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie komunikacji miejskiej.
W ramach konferencji podzielonej na dwie sesje wygłoszono w sumie siedem referatów. W pierwszej sesji przebiegającej pod hasłem „Badanie jakości i systemy organizacji i zarządzania miejską komunikacją zbiorową” przedstawiono 4 wystąpienia. Tematem drugiej sesji (3 referaty) były „Priorytety dla komunikacji miejskiej w nowoczesnej organizacji ruchu”. Wśród prelegentów wystąpili: prof. Wiesław Starowicz, prof. Wiesław Bąkowski, dr Maciej Kruszyna, mgr inż. Roman Maksymiak, mgr inż. Marek Wierzbicki, mgr inż. Andrzej Sambor oraz Józefa Kęsek.
Tematami wiodącymi wystąpień były:
• organizacja i zarządzanie miejską komunikacją zbiorową,
• priorytety dla komunikacji miejskiej w nowoczesnej organizacji ruchu,
• przystosowanie transportu miejskiego do potrzeb mieszkańców miast,
• badania jakości komunikacji miejskiej.
Profesor Wiesław Starowicz (Prezes SITK RP, Politechnika Krakowska), który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na problem badania jakości przewozów w miejskim transporcie zbiorowym, mówił: „Pomimo istnienia normy w zakresie badania jakości przewozów w transporcie zbiorowym oraz zajmowania się problemem przez kilka ośrodków w Polsce nie wypracowano dotąd wspólnych zasad badania preferencji i satysfakcji pasażerów pozwalających na porównanie wyników pomiędzy miastami. Zasady te powinny dotyczyć zarówno zbioru cech jakości jak i sposobu pomiaru odczuć pasażerów”. Profesor Wojciech Bąkowski (Uniwersytet Szczeciński) w swoim wystąpieniu zauważył, że „w praktyce wykorzystuje się obecnie bardzo szeroko walory, jakie oferuje outsoucing tzn. przekazanie realizacji określonego procesu w ręce wyspecjalizowanej firmy. Takie przekazanie daje następujące rezultaty:
• nie zachodzi potrzeba angażowania własnego kapitału i pozyskania majątku do działalności przewozowej,
• nie ma angażu kapitału własnego w odnowę majątku,
• pozbycie się całego zakresu działań administracyjnych, zatrudnienia i wszelkich z tym związanych spraw,
• zwiększać można wymagania co do jakości realizowanych usług.
Praktyczne obserwacje z działalności komunikacji zbiorowej wskazują, że tam gdzie właścicielem firmy jest „miasto”, w dłuższej perspektywie eksploatowany majątek doprowadzony zostaje do stanu dewastacji, a następstwem tego są inne niekorzystne zjawiska ekonomiczne i społeczne występujące w codziennej działalności operacyjnej. Realizacja zbiorowej komunikacji w mieście przez właściciela procesu przewozowego (przewoźnika) na rzecz zleceniodawcy (miasta) jest współcześnie bardzo sprawnym rozwiązaniem”.
W przerwie pomiędzy kolejnymi wystąpieniami uczestnicy mogli zwiedzić towarzyszącą wystawę, gdzie istniała możliwość zapoznania się autobusami:
• Autosan A1012T Lider,
• Jelcz M121I,
• Irisbus Karosa B952E,
• MAN NL283,
• Solbus B9,5.
Poza autobusami w ramach pokazów prezentowano różne urządzenia, programy – czyli wszystko, co jest niezbędne w nowoczesnym przedsiębiorstwie komunikacji miejskiej. Na zakończenie wystawy przyznano nagrody. Laureatem został uznany autobus Jelcz M121I, który na wystawę dotarł z Opola. Drugie miejsce przyznano Systemowi Zarządzania Komunikacją Miejską krakowskiej firmy Elte, natomiast trzecie miejsce zajęła najnowsza wersja Autosana A1012T Orzeł z układem drzwi 1-2-0.
Organizatorami konferencji byli:
• Urząd Miejski w Lubinie,
• Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP o/Zagłębia Miedziowego w Legnicy
• Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Lubinie S.A.
Z okazji spotkania wydano materiały konferencyjne w których zawarto wygłoszone referaty. Kolejna konferencja w Lubinie odbędzie się już za rok. Organizatorzy zapowiadają, że formuła będzie równie atrakcyjna jak w tym roku.