Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

VDL w alternatywnej ofensywie

infobus
04.04.2014 14:46

Holenderski koncern przygotowuje się do dwóch ważnych dostaw autobusów z napędami alternatywnymi. To m.in. kontrakt na 105 szt. autobusów hybrydowych Citea SLF- 120 Hybrid oraz dostawa pierwszego elektrobusa w ramach fińskiego projektu eBUS. Zacznijmy od potężnego, hybrydowego zamówienia belgijskiej grupy transportowej de Lijn. Zakontraktowała ona niskopodłogowe pojazdy o długości 12 m, które zostaną wyposażone w szeregowy układ hybrydowy firmy Siemens (ELFA ) oraz 4,5-litrowy silnik wysokoprężny Cummins Euro 6. Tylna oś jest tutaj napędzana za pomocą silnika elektrycznego, który z kolei zasilają baterie ulokowane na dachu pojazdu. Są one ładowane podczas pracy silnika Diesla oraz podczas hamowania, w ramach procesu rekuperacji. Dodatkowo wszystkie peryferyjne urządzenia jak sprężarka, drzwi, klimatyzacja mają napęd elektryczny i są zasilane z akumulatorów. Hybrydy dla De Lijn posiadają system start-stop, co oznacza, że autobus ruszając z przystanku korzysta tylko z napędu elektrycznego i tym samym jest to 100% bezemisyjny etap jego pracy. Oznacza to także o wiele mniejszy poziom hałasu, a w zasadzie jego brak. Najważniejszą jednak zaletą tego typu pojazdów jest oszczędność paliwa (a co za tym idzie mniejsza emisja spalin). Według VDL hybrydowe wersje Citea osiągają mniejsze spalanie o około 30-35% w porównaniu z konwencjonalnymi konstrukcjami. Kolejny plus to zachowana wysoka pojemność pasażerska. Ponieważ wszystkie baterie zlokalizowane zostały na dachu pojazdu, liczba miejsc siedzących jest prawie taka sama jak w klasycznej wersji Citea. Hybrydowy autobus oferuje 95 miejsc, w tym 25 siedzeń plus 5 składanych foteli (flipów). W specjalnej wydzielonej przestrzeni przy środkowych drzwiach można przewieźć dziecięcy czy inwalidzki wózek. Jak podaje producent zasięg Citea SLF- 120 Hybrid jest bardzo duży (bez podawania jednak szczegółów) i w oczywisty sposób zależy od układu zastosowanych baterii. Najnowsze pojazdy de Lijn wejdą do eksploatacji już jesienią br. i pojawią się w różnych miastach Flandrii.

Citea SLF- 120 Hybrid w barwach de LijnCitea SLF- 120 Hybrid w barwach de LijnCitea SLF- 120 electric podczas targów Busworld 2013 Citea SLF- 120 electric podczas targów Busworld 2013
Z kolei na północy Europy, a dokładniej w Finlandii, pod koniec maja br. zostanie dostarczony do klienta pierwszy elektrobus VDL Citea. Jego odbiorcą jest koncern Veolia Transport Finland, który skieruje debiutanta do obsługi miast Espoo, należącego do regionu metropolitarnego Helsinek. Przez dwa najbliższe lata pojazd będzie tam testowany w ramach sponsorowanego przez fiński rząd projektu eBUS. To wieloletni program, który koncentruje się na badaniach systemów pojazdów elektrycznych. Dlatego też w tych testach weźmie udział instytut badawczy VTT (Finnish National Research Institute), który będzie zbierał dane eksploatacyjne. Mają one m.in. odpowiedzieć na pytania o zachowanie się napędu elektrycznego w różnych warunkach klimatycznych –od temperatury -30 do +30 stopni Celsjusza. Badany będzie także pobór energii w różnych stadiach eksploatacji autobusu. Zawarty elektryczny kontrakt to także podkreślenie coraz silniejszej pozycji VDL na autobusowym rynku w Finlandii. Holenderski producent dostarczył tam już 48 szt. niskopodłogowych autobusów Citea, które również należą do floty Veolia Transport Finland. –„Doceniamy coraz lepiej rozwijającą się współpracę między nami a Veolia Transport Finland, która teraz koncentruje się wyjątkowym projekcie w zakresie napędów alternatywnych. Jesteśmy szczególnie dumni, że pierwszy elektryczny egzemplarz Citea udowodni swoje walory właśnie w Finlandii’ –powiedział Rémi Henkemans, prezes VDL Bus &Coach.
Przypomnijmy, że w pełni elektryczna Citea SLF zadebiutowała na zeszłorocznych na targach Busworld w Kortrijk. To niskopodłogowy pojazd o długości 12 metrów, w którym może być zastosowany zarówno rozmaity układ baterii, jak i różne systemy napędowe. Warto podkreślić, że elektrobus dla Finlandii będzie wyposażony w elektryczne silniki w piastach tylnych kół wyprodukowanych przez niemiecką firmę Ziehl-Abegg. To ten sam producent, który dostarcza komponenty do elektrobusów AMZ Kutno.