Ustawowe ulgi na trzech liniach PolskiegoBusa
Od 2 marca linie P6, P10 i P13 przestają być ekspresowe i będą relacjami pospiesznymi. Jednocześnie PolskiBus.com wprowadza na tych trasach ulgi ustawowe. To dobra informacja przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych, które do tej pory musiały kupować u przewoźnika bilety normlane. Jak na razie ustawowe ulgi obowiązuje tylko na trzech połączeniach, ale zawsze to jakiś krok naprzód. Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym: – trasy, które przebiegają pomiędzy województwami i nie mają przystanków pośrednich to linie ekspresowe, natomiast trasy, które w ramach danego województwa mają więcej niż jeden przystanek to już linie pospieszne. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem na tego typu połączeniach musza obowiązywać bilety z ustawowymi ulgami. PolskiBus.com dodając kolejne przystanki na liniach P6 i P10 samoistnie ?zdegradował?je z poziomu ekspresowych do pospiesznych. Od marca obie relacje P6 Warszawa ?Kraków ?Zakopane oraz P10 Warszawa ?Rzeszów będą zatrzymywać się w Radomiu i zastąpią większość kursów linii P9. Dzięki temu Radomianie zyskają połączenie z Kielcami, Krakowem, Ostrowcem Świętokrzyskim, Rzeszowem i Zakopanem. Dodatkowo linia P10, w ramach dodatkowych kursów w obu kierunkach, będzie zatrzymywać się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Czas przejazdu ma nie ulec zmianie. Z kolei bezpośrednia linia P9 Warszawa?Radom będzie miała od marca tylko jeden kurs dziennie. Podobnie wygląda sprawa z P13 ?wprowadzając przystanek w Lesznie, przewoźnik łączy dwa przystanki w Wielkopolsce i musi stosować ulgi.Dzięki tym zmianom, od marca na liniach P6, P10 i P13 mamy do wyboru 12 ulg obowiązujących w komunikacji pospiesznej. Przy wybraniu jednej z nich na pozostałych trasach pojawi nam się komunikat ?Uwaga ?brak wyników wyszukiwania z wybraną zniżką ustawową.?
Inaczej do udzielania ustawowych ulg podchodzą polscy przewoźnicy, którzy w zdecydowanej większości respektują ustawowe zniżki na swoich trasach i uzyskują w zamian odpowiednią refundację z Urzędów Marszałkowskich. Ulgowe bilety sprzedawane są przez kierowców lub w kasach na dworcach autobusowych. ??Nawet jak nie mieliśmy jeszcze podpisanej umowy z Urzędem Marszałkowskim to cały czas oferowaliśmy bilety z ulgami ustawowymi na swoich liniach i po prostu dokładaliśmy do nich z własnych pieniędzy ?mówi Paweł Czurczak, prezes spółki NeoBus. ?Naszym zdaniem wszystkie osoby podróżujące autobusami między miastami, które mają prawo do ulg powinny móc z nich korzystać, tym bardziej, że są to na część niej osoby niepełnosprawne o stosunkowo niskim statusie materialnym.?Zdaniem szefa transportowej firmy, najczęściej z autobusowych ulg ustawowych korzystają osoby niepełnosprawne, a także kuracjusze, którzy korzystają z linii NeoBusa w podróżach do sanatoriów w Iwoniczu czy Rymanowie. Dla nich obecność ustawowych zniżek w ofercie przewoźnika jest bardzo ważna. Posłowie ?którzy mogą za darmo jeździć autokarami na liniach pospiesznych ?kompletnie nie palą się do skorzystania z takiej opcji. I na koniec informacja komu przysługują uprawnienie do uzyskania w kasie biletowej przewoźnika biletu z ulgą ustawową. To łącznie 22 pozycje, które funkcjonują w zależności od charakteru konkretnej linii (zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej). Firma PolskiBus stosuje na swoich trasach pośpiesznych 12 rodzajów zniżek.
I. Do zniżki 100% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione:
– DZIECI DO LAT 4 ?pod warunkiem nie korzystania z oddzielnego miejsca do siedzenia. Korzystanie z oddzielnego miejsca wymaga wykupienia biletu jednorazowego z ulgą 78%.
– POSEŁ i SENATOR. Poseł i senator ma prawo na terenie całego kraju, do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w całej komunikacji.
– STRAŻ GRANICZNA. Do ulgi 100% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej, po-spiesznej, przyspieszonej i ekspresowej, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnieni funkcjonariusze Straży Granicznej w czasie wykonywania czynności służbowych związanych z ochroną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej szlaków komunikacyjnych o szczególnym znaczeniu międzynarodowym przed przestępczością, której zwalczanie należy do właściwości Straży Granicznej.
II. Z kolei Do ulgi 95% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego, na podstawie biletów jednorazowych, jest uprawniony:
– PRZEWODNIK towarzyszący w czasie podróży osobie niewidomej lub ociemniałej, na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej. Opiekun lub przewodnik?należy przez to rozumieć jedną osobę w przypadku osoby niewidomej, która ukończyła 13 lat albo psa ?przewodnika.
– OPIEKUN INWALIDY WOJENNEGO i WOJSKOWEGO I GRUPY. Opiekun (przewodnik) towarzyszący w czasie podróży inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidów na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej. Uprawnienie przysługuje również opiekunowi inwalidy wojskowego zaliczonemu do I grupy inwalidów w przejazdach komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej.
– OPIEKUN OSOBY NIESAMODZIELNEJ. Jeden opiekun towarzyszący w czasie podróży osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej. Opiekun ?należy przez to rozumieć jedną osobę pełnoletnią.
III. Do ulgi 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione osoby:
– STRAŻ GRANICZNA. Umundurowani funkcjonariusze Straży Granicznej w czasie wykonywania czynności służbowych związanych z ochroną granicy państwowej, a także w czasie konwojowania osób zatrzymanych, służby patrolowej oraz wykonywania czynności związanych z kontrolą ruchu granicznego;
– CELNIK. Funkcjonariusze celni w czasie wykonywania czynności służbowych kontroli celnej w ruchu granicznym na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej i przyspieszonej.
– POLICJANT. Umundurowani policjanci w czasie konwojowania osób zatrzymanych lub chronionego mienia, przewożenia poczty specjalnej, służby patrolowej oraz udzielania pomocy lub asystowania przy czynnościach organów egzekucyjnych na podstawie biletów jednorazowych komunikacji zwykłej i przyspieszonej.
– ŻOŁNIERZ ŻW. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej oraz wojskowych organów porządkowych, wykonujący czynności urzędowe patrolowania i inne czynności służbowe w środkach transportu zbiorowego na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej i przyspieszonej.
– DZIECKO NIEPEŁNOSPRAWNE. Dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne – na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny – i z powrotem.
– OPIEKUN DZIECKA NIEPEŁNOSPRAWNEGO. Jedno z rodziców lub opiekun dzieci i młodzieży niepełnosprawnej na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej. Uprawnienie to obejmuje wyłącznie przejazd z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny – i z powrotem.
– INWALIDA WOJENNY i WOJSKOWY I GRUPY. Inwalidzi wojenni i wojskowi zaliczeni do I grupy inwalidów na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej.
– ŻOŁNIERZ SŁUŻBY ZASDNICZEJ. Żołnierze odbywający niezawodową służbę wojskową, z wyjątkiem służby okresowej i nadterminowej oraz osoby spełniające obowiązek tej służby w formach równorzędnych na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej i przyspieszonej.
– DZIECKO DO 4 LAT ?OSOBNE MIEJSCE. Dziecko do lat 4 jeżeli korzysta z oddzielnego miejsca do siedzenia w komunikacji zwykłej i przyspieszonej.
– NIEWIDOMA OFIARA DZIAŁAŃ WOJENNYCH. Cywilne niewidome ofiary działań wojennych uznane za osoby niezdolne do samodzielnej
IV. Do ulgi 49% mają prawo: OSOBA NIEZDOLNA DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI. Osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji ?należy przez to rozumieć osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, albo po-siadające znaczny stopień niepełnosprawności, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, bądź inwalidów I grupy, jeżeli orzeczenie o niepełnosprawności nie utraciło mocy.
V. Do ulgi 37% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego na podstawie biletów jednorazowych, są uprawnione:
– OSOBA NIEZDOLNA DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI w komunikacji przyspieszonej i pospiesznej. Osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji ?należy przez to rozumieć osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, albo posiadające znaczny stopień niepełnosprawności, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, bądź inwalidów I grupy, jeżeli orzeczenie o niepełnosprawności nie utraciło.
– DZIECKO 4-6 LAT. Dzieci w wieku powyżej 4 lat do rozpoczęcia odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego na pod-stawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej i przyspieszonej .
– NIEWIDOMY. Osoby niewidome lub ociemniałe, jeśli nie zostały uznane za osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej.
– INWALIDA WOJENNY i WOJSKOWY. Inwalida wojenny nie zaliczony do I grupy inwalidów na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej. Uprawnienie to przysługuje również inwalidzie wojskowemu na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej.
– KOMBATANT. Kombatanci i inne osoby uprawnione emeryci, renciści, inwalidzi lub osoby będące ofiarami represji wojennych i powojennych na podstawie biletów jednorazowych w komunikacji zwykłej i przyspieszonej.