Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Ustawa o transporcie drogowym po kolejnych zmianach

infobus
26.09.2012 21:54

CIR poinformowało, że nowelizacja ustawy o transporcie drogowym wynika z obowiązku wdrożenia do polskiego prawa części przepisów 'pakietu drogowego’ Parlamentu Europejskiego i Rady z października 2009 r. Na pakiet składają się trzy rozporządzenia dotyczące warunków dostępu do zawodu przewoźnika drogowego oraz zasad wykonywania przewozów drogowych. Zgodnie z nowymi przepisami, wykonywanie krajowego transportu drogowego wymagać będzie uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, międzynarodowego – licencji wspólnotowej. Wzór takiego zezwolenia zostanie określony w rozporządzeniu ministra transportu. Jak podało CIR, działalność gospodarcza polegająca na wykonywaniu krajowego przewozu osób samochodem: osobowym, przeznaczonym do przewozu osób powyżej siedmiu (ale nie więcej niż dziewięć łącznie z kierowcą) lub taksówką – zgodnie z nowym prawem – wymagać będzie uzyskania licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego.
W miejsce dotychczasowych licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób autokarem lub autobusem oraz licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy, obowiązywać będzie zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Autorzy nowych przepisów przewidują, że wymiana dokumentów na zezwolenie będzie dokonywana stopniowo, bez dodatkowych obciążeń dla przedsiębiorców. Udzielaniem, odmową, zmianą, zawieszeniem lub cofnięciem zezwolenia będzie zajmował się starosta właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby przedsiębiorcy. W sprawach dotyczących ubiegania się o licencję wspólnotową – Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Nowe przepisy dotyczą również wymogów związanych z uzyskiwaniem certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego. CIR wyjaśniło, że chodzi tu m.in. o przebieg egzaminu pisemnego i zwolnienie z niego. Certyfikat jest dokumentem niezbędnym do uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego – podkreśliło Centrum. Minister transportu w rozporządzeniu wskaże także m.in. jednostki certyfikujące, wymagania wobec członków komisji egzaminacyjnej, zasady ustalania jej składu, a także tryb zwalniania z egzaminu pisemnego.