Urbino 18 DIWAhybrid jedzie do Bochum
Solaris Bus &Coach wyprodukował pierwszy autobus Urbino 18 DIWAhybrid, wyposażony w równoległy układ hybrydowy firmy Voith. Obecnie autobus przechodzi fazę testów w Bochum w barwach niemieckiego przewoźnika BOGESTRA AG (Bochum-Gelsenkirchener Straßenbahnen AG). Czym system Voith różni się od dotychczas stosowanego w autobusach przegubowych Solarisa układu Allison? Przede wszystkim wprowadzeniem superkondensatorów (zamiast baterii) oraz jednostki elektrycznej DIWAhybrid o mocy 150 kW. Silnik elektryczny wspomaga jednostkę spalinową w momentach największego zapotrzebowania na moc. Podczas hamowania energia kinetyczna zamieniana jest w energię elektryczną. Ta z kolei jest gromadzona w superkondensatorach. Supercapsy zastosowane w Urbino 18 DIWAhybrid składają się z pięciu 125 Voltowych modułów, które są w stanie zmagazynować energię o wartości 0,5 kWh. Ich łączna waga to zaledwie 410 kg. Wszystkie zostały zamontowane są na dachu, a specjalne obudowy sprawiają, że pojazd niemal niczym nie różni się od tradycyjnych autobusów. Jednostka elektryczna zastosowana w DIWAhybrid skutecznie odciąża silnik spalinowy, dzięki czemu w autobusie można było zastosować silnik spalinowy marki Cummins ISB o pojemności zaledwie 6,7 litra i mocy 250 KM, spełniający restrykcyjną normę czystości spalin EEV. Cały układ hybrydowy w porównaniu z tradycyjnym napędem jest cięższy o 600 kg co nie wpływa na pojemność autobusu. Urbino 18 DIWAhybrid może zabrać na pokład aż 161 pasażerów, w tym 51 na miejscach siedzących. Dzięki takiemu rozwiązaniu pojazd zużywa mniej paliwa i jest bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego.
A jak doszło do hybrydowej współpracy Solarisa z niemiecką firmą Voith, znanej do tej pory przede wszystkim z produkcji automatycznych skrzyń biegów do autobusów? To efekt programu badawczego 'Electric Mobility’ Federalnego Ministerstwo Transportu oraz rządowej organizacji NOW (Narodowa Organizacja ds. Technologii Wodorowych i Ogniw Paliwowych). Obejmie on osiem regionów, w których zostaną wprowadzone w najbliższym czasie do ruchu pojazdy z hybrydowym układem równoległym Voith DIWAhybrid. Celem projektu jest pokazanie wyników eksploatacyjnych pojazdów hybrydowych w różnych rejonach Niemiec, co oczywiście będzie miało wpływ w przyszłości na działanie Ministerstwa w zakresie wpierania tego typu napędu. Ministerstwo Transportu planuje wprowadzić aż do 50 hybrydowych przegubowców. Takie dane podaje też Voith Turbo, natomiast Solaris w swoim komunikacie prasowym informuje tylko o 10. egzemplarzach, które do końca pierwszej połowy br. trafią do firmy BOGESTRA AG. Przypomnijmy, że w wywiadzie dla InfoBusa Krzysztof Olszewski, przewodniczący Rady Nadzorczej Solaris Bus &Coach powiedział, że ok. 40 takich konstrukcji firma sprzeda w najbliższym czasie u naszych zachodnich sąsiadów. Jeżeli te plany się spełnią byłby to wielki sukces polskiego producenta.
–„System Voith DIWAhybrid jest obecnie jedynym równoległy układem hybrydowy dla autobusów miejskich opracowany i wyprodukowany w Niemczech. Jest to dalszy rozwój automatycznej skrzyni biegów DIWA i jest prawdziwą alternatywą dla nowoczesnych koncepcji napędu w zakresie efektywności i ekologii”–powiedział Walter Rau, odpowiedzialny za rozwój napędów elektrycznych w Voith Turbo. Warto dodać, że na gruncie europejskim Voith nie ma większych doświadczeń z równoległymi układami hybrydowymi, natomiast posiłkuje się tutaj wiedzą zdobytą na rynku północnoamerykańskim. W Europie firma do tej pory głównie skupiała się na układach szeregowych. Tutaj można wymienić m.in. projekt takiego systemu zrealizowany we współpracy ze Scanią, który był prezentowany na kongresie UITP w Helsinkach (2007 r.). Teraz Voith swój równoległy układ hybrydowy pod nazwą DIWAhybrid zastosował w autobusach Solarisa. –„Razem z naszym wieloletnim partnerem, uczyniliśmy kolejny krok na drodze do rozwoju ekologicznych i ekonomicznych środków transportu publicznego”–mówi o współpracy z firmą Voith Solange Olszewska, prezes Zarządu Solaris Bus &Coach S.A.