Umowy przewoźników z szkołami. Rynkowa konieczność
Z analizy ogólnopolskiego Barometru Zawodów 2017 wynika, że mechatronicy (podobnie zresztą jak kierowcy) są najbardziej deficytowym zawodem na rynku pracy. Dlatego przewoźnicycoraz częściej rozpoczynają współpracę ze szkołami zawodowymi – zarówno w zakresie kształcenia przyszłych serwisantów, jak i kierowców. Jak w Częstochowie.
28 lutego, w siedzibie Miejskiego PrzedsiębiorstwaKomunikacyjnego w Częstochowie została podpisana umowa o współpracy pomiędzy przewoźnikiema Zespołem Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie. Dokument sygnowali: zestrony MPK ? prezes zarządu, Roman Bolczyk oraz z-ca prezesa, Robert Madej, aze strony Zespołu Szkół ? dyrektor Dariusz Rataj.
Porozumienie dotyczy wspólnych działań, które będąpodejmowane przez obie instytucje w zakresie promocji szkolnictwa zawodowego wzawodach aktualnie poszukiwanych na rynku pracy (w szczególności subregionuczęstochowskiego).
Ze strony szkoły można spodziewać się w najbliższym czasiem.in. utworzenia klas w zawodach elektronicznych, a miejski przewoźnik zaśudostępni swoje zaplecze oraz stworzy warunki pozwalające na zapoznanie uczniówze specyfiką pracy w poszczególnych zawodach i nabieranie umiejętnościzawodowych podczas zajęć praktycznych. Obie instytucje ponadto będą wzajemniepromowały swoje inicjatywy na różnych płaszczyznach.
W spotkaniu oprócz wcześniej wymienionych wzięli udziałtakże przedstawiciele mediów, grono pedagogiczne i uczniowie, którzy pozakończeniu konferencji prasowej zostali oprowadzeni po terenie zajezdni MPK.Należy przypomnieć, że to kolejna inicjatywa MPK, po wcześniejszych (m.in.cyklu „Wybieram Zawód z Przyszłością”), zmierzająca do przybliżeniamłodzieży szkolnej z miasta i regionu działalności Miejskiego PrzedsiębiorstwaKomunikacyjnego w Częstochowie.
„