Umowa na pierwsze Nowe Urbino w Czechowicach-Dziedzicach
27 kwietnia 2017 r. umowę o dostarczeniu doCzechowic-Dziedzic nowoczesnych pojazdów z silnikami diesla Euro 6, w obecności zastępcy burmistrza Czechowic-Dziedzic Macieja Kołoczka podpisali: dyrektor ds. sprzedaży Solaris Bus & Coach Rafał Zajas, prezes PKM JanMatl oraz wiceprezes PKM Rafał Kupczak.
Zakup czterech nowych autobusów marki Solaris to częśćprojektu „Przyjazna Komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach”, realizowanegoprzez PKM w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego nalata 2014?2020. W ramach projektu czechowickie przedsiębiorstwo aplikowało okwotę przeszło 7 mln 300 tysięcy złotych, stanowiącą 85-procentowedofinansowanie całości zadania polegającego na gruntownej modernizacji taboruprzewoźnika. Wniosek PKM, który wcześniej uzyskał pozytywną ocenę formalną,został właśnie zakwalifikowany do dofinansowania. Jeśli wszystko pójdziezgodnie z planem, cztery nowe autobusy trafią do Czechowic-Dziedzic najdalej naprzełomie sierpnia i września bieżącego roku.
Zakupione pojazdy należą do nowej generacji Urbino. Jeden taki pojazd pasażerowie czechowickiego PKM mielimożliwość testować przez kilka dni w czerwcu ubiegłego roku.
Nowoczesne autobusy Solaris Urbino 12 będą wyposażane wklimatyzację, zarówno kabiny kierowcy, jak i przestrzeni pasażerskiej. Będą teżposiadały blokadę alkoholową. Podstawowym zadaniem tego systemu jest wymuszenietestu trzeźwości kierowcy przed uruchomieniem silnika. W celu wyeliminowania”koleżeńskiej pomocy”, urządzenie posiada możliwość zaprogramowania i wykonaniadodatkowych testów trzeźwości podczas jazdy, w różnych interwałach czasowych.Każde jego użycie i wyniki pomiarów będą zaś rejestrowane oraz przechowane, apoprzez zastosowanie dodatkowego modułu transmisji, można je przesłać dodowolnego komputera i odczytać.
Nowe autobusy będą ponadto wyposażone w:
-
ładowarki USB z podświetlaniem LED, które umożliwiająładowanie urządzeń elektronicznych posiadających opcję zasilania poprzezgniazdo USB, takich jak: smartfon, tablet, czy inne urządzenia mobilne.
-
monitoring wizyjny z wysokiej jakości kamerami,
-
kasowniki wielofunkcyjne z możliwością kasowaniatradycyjnego biletu papierowego jak i obsługi płatności za przejazd kartązbliżeniową,
-
system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika,
-
tablice zewnętrzne i monitor LCD wewnątrz pojazdu,
-
system zapowiedzi głosowych.
Nowe autobusy będą oczywiście w pełni przystosowane doobsługi osób niepełnosprawnych. Pojazdy będą przystosowane do potrzeb osób oograniczonej możliwości poruszania się. Wyposażone będą w uchylną rampę ifunkcję tzw. przyklęku prawej strony pojazdu, dającą możliwość obniżeniapojazdu o około 70 mm. Dodatkowo rozmieszczenie i konstrukcja poręczy będziemusiała umożliwiać swobodny wjazd do autobusu wózkiem inwalidzkim lubdziecięcym, a stanowisko dla osób na wózkach inwalidzkich wyposażone będzie wbiodrowy pas bezpieczeństwa. Na obudowie przycisków w przestrzeni pasażerskiejautobusów znajdą się napisy w alfabecie Braille'a.
Hybrydy na horyzoncie
W ramach tego samego projektu PKM zamierza kupić równieżtrzy nowoczesne autobusy hybrydowe, które dzięki wspomaganiu silnikaspalinowego elektrycznym, spalają mniej paliwa i ? co za tym idzie – emitująjeszcze mniej spalin. Zakup autobusów hybrydowych planowany jest na przyszłyrok. W związku z zakupem hybryd, w ramach projektu powstanie również stanowiskokontrolno-diagnostyczne dla autobusów hybrydowych.
Realizacja projektu zakłada również wdrożenie przezczechowicki PKM rozbudowanego systemu zarządzania flotą, który obejmuje:
-
dynamiczną informację pasażerską na stronie internetowej,
-
dynamiczną informację pasażerską w aplikacji na smartfony,
-
dotykowy terminal kierowcy, informujący m.in. o opóźnieniulub przyśpieszeniu kursu,
-
oprogramowanie specjalistyczne do zarządzania rozkłademjazdy,
-
oprogramowanie do zarządzania i ewidencji czasu pracykierowców oraz pracowników zaplecza technicznego,
-
przygotowanie infrastruktury systemu poboru opłat zaprzejazd w kierunku elektronicznych rozliczeń.
W trosce o komfort i wygodę pasażerów korzystających zczechowickiej komunikacji miejskiej, w ramach tego samego Regionalnego ProgramuOperacyjnego, Gmina Czechowice-Dziedzice aplikowała o środki na przebudowę imodernizację placu autobusowego. Również ten wniosek ? kwota dofinansowania tow tym przypadku przeszło 1 mln 430 tysięcy złotych ? nie tylko uzyskałpozytywna ocenę formalną, ale został już zakwalifikowany do dofinansowania.
„