Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Umowa na nowe Solarisy dla Łodzi podpisana

infobus
11.05.2011 22:33
O 45 nowoczesnych autobusów wzbogaci się MPK-Łódź Sp. z o.o. Będzie to efekt sfinalizowania umowy z firmą Solaris Bus &Coach S.A. podpisanej 9 maja br. w obecności przedstawicieli obu stron i lokalnych mediów. O tym kontrakcie pisaliśmy już w InfoBusie tutaj. Pojazdy zaczną przyjeżdżać do Łodzi we wrześniu tego roku. Spółka kupiła piętnaście przegubowych autobusów Solaris Urbino 18 oraz trzydzieści solowych Solarisów Urbino 12. Autobusy, które kupiło MPK-Łódź Sp. z o.o. jeżdżą nie tylko w 22 krajach Europy, ale także poza jej granicami. Firma dostarczyła 225 nowoczesnych autobusów miejskich do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jak podaje w komunikacie prasowym przewoźnik: mają one opinię solidnych i trwałych. Zresztą, dotychczasowe doświadczenia z tymi autobusami, które MPK ma w swoim taborze (62 sztuki) taką opinię potwierdzają. Obecnie MPK-Łódź Sp. z o.o. posiada 380 autobusów, z czego aż 341 to pojazdy niskopodłogowe (90 procent), co daje pod tym względem jeden z najlepszych wyników w Polsce. Średni wiek autobusów eksploatowanych w Łodzi, mimo 24 Ikarusów, też jest –daniem MPK Łódź- jednym z najniższych w Polsce i wynosi 7 lat i 4 miesiące. Zgodnie z polityką odnowy taboru MPK-Łódź Sp. z o.o., autobusy przegubowe są eksploatowane średnio przez 11 lat, zaś jednoczłonowe przez 13 lat.
Moment podsiania umowy MPK-Łódź Sp. z o.o. z firmą Solaris Bus &Coach S.AMoment podsiania umowy MPK-Łódź Sp. z o.o. z firmą Solaris Bus &Coach S.AW poniedziałek, 9. maja, firma MPK-Łódź podpisała umowę na zakup 45. niskopodłogowych autobusów marki SosalrisW poniedziałek, 9. maja, firma MPK-Łódź podpisała umowę na zakup 45. niskopodłogowych autobusów marki SosalrisMoment podsiania umowy MPK-Łódź Sp. z o.o. z firmą Solaris Bus &Coach S.A
Jako ciekawostkę dodajmy, że MPK-Łódź także szykuje się na Non Muzeów. W pomieszczeniach firmowego muzeum zgromadzono wiele pamiątek związanych z komunikacja miejską, w tym archiwalne fotografie, stare dokumenty i rozmaite przedmioty gromadzone przez lata w tramwajarskich archiwach. Na własne oczy zobaczyć można oryginalny strój konduktora, modele tramwajów i autobusów czy dawne słupki przystankowe z literą „T”. Na ścianach znajdziemy portrety „ojców-założycieli”komunikacji miejskiej w Łodzi, mapy sieci tramwajowej oraz współczesne migawki. Chętni z pewnością zakręcą korbą nastawnika i wypróbują jak działa pantograf. Zapraszamy w noc z 14 na 15 maja od godz. 18 do 1, wstęp wolny. MPK gwarantuje dodatkowe atrakcje –m.in. pokaz slajdów prezentujący stare bilety tramwajowe, prezentację przedmiotów nie eksponowanych na co dzień (w tym stare zegary tramwajowe). Muzeum jest czynne od poniedziałku do czwartku w godz. 10:00-18:00 oraz w wybrane soboty w godz. 10:00-14:00 (wg harmonogramu podanego na stronie http://www.muzeum.mpk.lodz.pl)
Muzeum komunikacji miejskiej MPK-ŁódźMuzeum komunikacji miejskiej MPK-Łódź
I na koniec mniej optymistyczna informacja z Łodzi. Szef Solidarności w łódzkim MPK zarzuca prezydent Łodzi, że naraziła życie i zdrowie pasażerów, bo na utrzymanie i remonty torów tramwajowych przeznaczonych zostało za mało pieniędzy. Zawiadomienie trafiło do Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście. Poinformował o tym we wtorek rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania. Zawiadomienie dotyczy podejrzenia popełnienia przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską przestępstwa polegającego na niedopełnieniu obowiązków i spowodowania niebezpieczeństwa katastrofy. Zostało podpisane przez przewodniczącego zakładowej Solidarności w łódzkim MPK Krzysztofa Frątczaka.
– „Prokuratura wdrożyła czynności sprawdzające. Najpóźniej w ciągu miesiąca zdecyduje, czy będzie wszczęte postępowanie w tej sprawie”- powiedział Kopania. Według prokuratury, w uzasadnieniu zawiadomienia autor przypomniał, że w lutym została podpisana umowa pomiędzy gminą a MPK na świadczenie usług publicznych w ramach organizacji lokalnego transportu. Umowa była wynikiem uchwały Rady Miejskiej z listopada ub. r., której wykonanie powierzono prezydent miasta. Uchwała nakłada na MPK obowiązek utrzymania, konserwacji i remontów bieżących infrastruktury torowo-sieciowej. Zawarta w lutym przez miasto umowa przewiduje rekompensatę w odniesieniu do kosztów utrzymania, konserwacji i remontów bieżących infrastruktury w łącznej wysokości 7,8 mln zł. Natomiast – zdaniem szefa Solidarności w MPK – rzeczywiste koszty utrzymania tej infrastruktury wynoszą obecnie 20 mln zł.
’Mniejsze nakłady z tego tytułu powodują powstanie stanu zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach w postaci taboru tramwajowego MPK, ponieważ nie pozwalają na utrzymanie infrastruktury torowo-sieciowej w stanie niezagrażającym wykolejeniami tramwajów’ – napisano w zawiadomieniu.