Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

UITP nawołuje do uniezależniania się od ropy naftowej

infobus
07.10.2004 22:54

Podczas ostatniego kongresu Komisji Politycznej UITP w Moskwie, organizacja ta wydała deklarację nawołującą rządy narodowe do podjęcia kroków mających na celu zmniejszenie uzależnienia transportu od paliw ropopochodnych, a także do pracy nad strategiami, które umożliwiłyby stabilny rozwój transportu. Deklaracja zbiegła się w czasie z zaaprobowaniem przez władze rosyjskie Protokołu z Kyoto i decyzją o skierowaniu go do rozpatrzenia przez Dumę. „UITP z radością przyjmuje fakt podjęcia przez rząd rosyjski takiej decyzji” – powiedział Sekretarz Generalny UITP Hans Rat – „Z pewnością doda ona impetu ogólnoświatowym wysiłkom zmierzających do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych.” Transport zmotoryzowany jest największym konsumentem paliw kopalnych, na tę branżę przypada 75% całkowitego ich zużycia na świecie. Przewodniczący UITP, Wolfgang Meyer, wskazywał na obecny kryzys paliwowy jako ostrzeżenie przed zbytnim uzależnianiem się od odstaw ropy naftowej. Aby tego uniknąć, Meyer proponuje inwestowanie w mniej energochłonne formy transportu. Rządy narodowe mają w tej dziedzinie spore pole manewru. Dotyczy to zwłaszcza tych krajów, które czerpią spore zyski wynikające ze wzrostu cen paliw w postaci zwiększonych dochodów z podatków od paliw. Środki te można zainwestować w promowanie alternatywnych do samochodu środków transportu, takich jak komunikacja publiczna, czy rower. Zawarte w moskiewskiej deklaracji zalecenia obejmują:

•  promocję transportu zbiorowego, jako bardziej energooszczędnej formy transportu

•  wprowadzenie specjalnego podatku paliwowego, z którego część dochodów byłaby przeznaczana na poprawę konkurencyjności alternatywnych form transportu (kolej, droga morska)

•  wpieranie inicjatyw mających na celu zwiększenie wydajności wykorzystywania pojazdów samochodowych, a także pobieranie opłat za przejazd niektórymi odcinkami dróg, w celu zapewnienia ciągłości ruchu

•  nie podejmowanie żadnych kroków promujących indywidualną motoryzację, ani rekompensujących użytkownikom samochodów osobowych podwyżki cen paliw

UITP zwraca też uwagę, iż samochód osobowy nadal pozostaje najtańszym środkiem transportu, gdyż ich właściciele nie ponoszą kosztów zewnętrznych związanych z jego użytkowaniem. Ponadto, coraz wydajniejsze układy napędowe, powodujące ograniczenie zużycia paliwa w samochodach osobowych, nie jest w stanie zrekompensować wzrostu popytu na paliwa w krajach rozwijających się. Także członkowie UITP podejmują starania nad zmniejszeniem zużycia energii przez ich systemy komunikacji publicznej, czego dowodem jest fakt, że już 65 przedsiębiorstwa należących do UITP ratyfikowało Kartę Stabilnego Rozwoju UITP.