Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

UE: Wkrótce obywatele Ukrainy bez wiz

infobus
02.03.2017 12:31

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i rządów państwczłonkowskich UE uzgodnili 28 lutego rozporządzenie ws. zniesieniawiz dla obywateli Ukrainy ? poinformował Parlament Europejski. Dwa dniwcześniej państwa członkowskie UE zatwierdziły zniesienie wiz dla Gruzinów.

Ministrowie państw UE zatwierdzili także znowelizowaneprzepisy dotyczące tymczasowego przywracania reżimu wizowego w sytuacjachkryzysowych.

Jeszcze trzy kroki

„Liberalizacja wizowa dla Ukrainy jest ważnym krokiem wkierunku reformowania ukraińskiego społeczeństwa poprzez zbliżenie ludzi ibudowanie mostów ponad granicami” ? powiedziała centroprawicowa europosłanka zBułgarii Marija Gabriel. „W Parlamencie Europejskim jesteśmy przekonani, żeobywatele Ukrainy zasłużyli już na prawo swobodnego podróżowania do UE” ?dodała. Zaapelowała jednocześnie do rządów państw UE o zatwierdzeniewynegocjowanego rozporządzenia.

Zanim liberalizacja wizowa dla Ukraińców wejdzie w życiemuszą ją bowiem formalnie zatwierdzić: komisja swobód obywatelskich PE i całeunijne zgromadzenie, a także rządy państw członkowskich UE.

Dopiero potemobywatele Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać do UEbez wizy na 90 dni w ciągu pół roku, zarówno w celach biznesowych,turystycznych, jak i rodzinnych.

Prawie 10 lat negocjacji

Negocjacje między Komisją Europejską i Ukrainą ws.liberalizacji reżimu wizowego zaczęły się już w 2008 r. Pod koniec 2015 r. KEuznała, że Ukraina spełniła kryteria pozwalające na zniesienie wiz, i to mimokonfliktu na wschodzie kraju i trudnej sytuacji gospodarczej.

W maju zeszłego roku KE formalnie rekomendowała państwom UEzniesienie wiz dla Ukraińców i Gruzinów. Rządy państw członkowskich zwlekałyjednak z decyzją m.in. ze względu na obawy przed napływem imigrantów z tychdwóch państw. Zastrzeżenia zgłaszały m.in. Niemcy i Francja ? państwa, w którychw tym roku odbędą się wybory. Dlatego zarówno Berlin, jak i Paryż domagały sięrównoczesnego przyjęcia przepisów ułatwiających czasowe przywracanie wiz, np. wsytuacji znaczącego napływu azylantów z danego kraju czy braku współpracy wkwestii readmisji migrantów.

Gruzini nie potrzebują już unijnych wiz

Dziś (1 marca) szef PE Antonio Tajani i przedstawicielemaltańskiej prezydencji mają podpisać rozporządzenie o zniesieniu wiz dlaobywateli Gruzji. Zmiany wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w DziennikuUrzędowym UE.

„Porozumienie zbliży mieszkańców UE i Gruzji, wzmocni takżeturystykę i współpracę biznesową. Jest konsekwencją przeprowadzenia przezGruzję koniecznych reform, dotyczących bezpieczeństwa dokumentów, ochronygranic, migracji i azylu” ? oświadczył Carmelo Abela minister sprawwewnętrznych Malty, która obecnie sprawuje półroczną prezydencję w UE. „Tohistoryczny dzień dla Gruzji i jej obywateli” ? dodał unijny komisarz sprawwewnętrznych Dimitris Awramopulos.

Ułatwienia w przywracaniu reżimu wizowego

W poniedziałek (27 lutego) ministrowie państw UEzatwierdzili także znowelizowane przepisy dotyczące tymczasowego przywracaniaobowiązku wizowego. Nowe regulacje pozwalają na przywrócenie wiz dla obywatelikraju trzeciego w przypadku znaczącego wzrostu liczby imigrantów z tego kraju,którym odmówiono wjazdu, albo którzy nielegalnie pozostają na terytorium Unii,w sytuacji znaczącego wzrostu nieuzasadnionych wniosków o azyl albo w przypadkubraku współpracy państwa trzeciego w dziedzinie readmisji migrantów. Wizybędzie można także przywrócić w sytuacji zagrożenia dla porządku publicznegolub bezpieczeństwa wewnętrznego.

Decyzję o tymczasowym przywróceniu obowiązku wizowego dlakraju trzeciego na dziewięć miesięcy podejmuje KE na wniosek któregokolwiekpaństwa UE, zwykłej większości państw unijnych lub na podstawie własnegoraportu. Decyzja będzie musiała zapaść w ciągu miesiąca od złożenia wniosku iwejdzie w życie automatycznie.

Zadaniem Komisji jest obserwowanie sytuacji w krajachtrzecich, których obywatele mogą wjeżdżać do UE bez wiz, i składanie rocznychraportów Radzie UE oraz PE stwierdzających czy nadal spełniają one kryteriautrzymania tego reżimu, np. poszanowanie praw człowieka.

W czasie zawieszenia reżimu bezwizowego, KE we współpracy zdanym krajem trzecim będzie szukała rozwiązania problemów, które spowodowałyprzywrócenie wiz. W razie niepowodzenia, na dwa miesiące przed zakończeniemdziewięciomiesięcznego okresu zawieszenia Komisja będzie mogła wystąpić o jegoprzedłużenie maksymalnie na 18 miesięcy. Taka decyzja będzie jednak wymagałazgody PE i państw członkowskich Unii. Na mocy nowych przepisów będzie teżmożliwe przywrócenie obowiązku wizowego dla określonych kategorii obywatelikraju trzeciego, o ile będzie to proporcjonalne do skali problemów.

Decyzje o liberalizacji wizowej dla obywateli Gruzji iUkrainy nie obejmują Wlk. Brytanii oraz Irlandii.