UE: Kontrole graniczne przedłużone?
Jak informuje EurActiv.pl, Komisja Europejska jest otwartana rozmowy z krajami, które chciałyby przedłużyć kontrole graniczną ze względuna obecny kryzys migracyjny. Jest to jedna z kwestii, którą poruszyli AngelaMerkel i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczaswczorajszego (30 sierpnia) spotkania w Berlinie.
Komisja Europejska jest otwarta na rozmowy z Niemcami iinnymi krajami, które zostały dotknięte kryzysem migracyjnym i wyrażają chęćutrzymania kontroli granicznych.
Kontrole graniczne mogą być również „konieczne z innychpowodów” – powiedział komisarz ds. wewnętrznychDimitris Avramopoulos w rozmowie z gazetą „Passauer Neue Presse”. Wyszczególnił przy tym „ataki terrorystycznez ostatnich lat”. Komisja rozważa, czy przepisy w obszarze Schengen „powinnyzostać dostosowane do nowej sytuacji”.
Stanowisko Angeli Merkel
Kanclerz Angela Merkel (CDU) potwierdziła we wtorek gotowośćutrzymania kontroli granicznej. Zależało jej na znalezieniu rozwiązania tegoproblemu na spotkaniu z przewodniczącym Komisji UE Jeanem-Claude'm Junckerem,które odbyło się w środę (30 sierpnia) w Berlinie.
Ze względu na dużą liczbę uchodźców, Niemcy były pierwszymkrajem w regionie Schengen, który wprowadził kontrole na granicy Bawarii iAustrii we wrześniu 2015 r. Następnieuczyniły to Austria, Dania, Szwecja i Norwegia. Komisja naciskała przez długiczas na rezygnacje z kontroli i przedłużyła je „po raz ostatni” w maju do 11listopada br.
„Musimy rozróżnić wewnętrzne europejskie kontrole związane zkryzysem uchodźczym z 2015/16 r. z tymi, które zostały wprowadzone ze względówbezpieczeństwa” – powiedział Avramopoulos dla „Passauer Neue Presse”.”Bezpieczeństwo Europejczyków musi być priorytetem”. Brał on również udział wrozmowach z ministrami spraw wewnętrznych państw członkowskich i jest „otwartyna nowe propozycje”.
W piśmie do Avramopoulosa federalny minister sprawwewnętrznych Thomas de Maizière stwierdził, że Niemcy rozpatrywały przedłużeniekontroli granicznej w obliczu „napiętej sytuacji dot. bezpieczeństwa” od czasuataku na bożonarodzeniowy rynek w Berlinie (w grudniu 2016 r.). Francjanatomiast usprawiedliwia kontrole graniczne obawą przed atakiemterrorystycznym.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Bezpieczeństwo w strefie Schengen
Obszar Schengen obejmuje 26 państw, w tym kraje spoza UE:Norwegię, Islandię, Szwajcarię i Liechtenstein. Obywatele tych państw mogąporuszać się bez kontroli między państwami członkowskimi UE.
Aby utrzymać pozytywny wpływ, jaki przynoszą państwomczłonkowskim „otwarte granice”, coraz więcej państw członkowskich decyduje sięna stosowanie prewencyjnych środków ochrony.
„