UE: Bez roamingu i otwarty dostęp do internetu
Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła decyzję ParlamentuEuropejskiego, który na sesji plenarnej w Strasbourgu zaakceptował porozumieniez czerwca br. w sprawie ostatecznego zakończenia naliczania opłat roamingowych.Ma to nastąpić w połowie 2017 r. PE przyjął nowy pakiet telekomunikacyjny,zawierający również m.in. przejrzyste zasady regulujące prawa dostępu dointernetu.
Andrus Ansip, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny zajednolity rynek cyfrowy, powiedział: – Głos Europejczyków został wysłuchany.Dzisiejsze głosowanie to ostateczny rezultat wzmożonych wysiłków, aby zakończyćpobieranie opłat roamingowych w UE oraz zapewnić otwarty dostęp do internetu.Od połowy czerwca 2017 r. Europejczycy, gdy podróżują do innych krajów Unii,zapłacą za używanie telefonu komórkowego tyle samo co u siebie w domu. A już odkwietnia 2016 r. ceny znowu spadną. To ukoronowanie ciężkiej pracy Komisji, wszczególności wiceprzewodniczących Viviane Reding i Neele Kroes,zdeterminowanych aby zmierzyć się opłatami roamingowymi. Tu nie chodzi tylko opieniądze, to także kwestia znoszenia barier na Jednolitym Rynku Cyfrowym.Dzisiejsze osiągnięcie to pierwszy krok w stronę Jednolitego RynkuTelekomunikacyjnego. Trzeba włożyć więcej wysiłku aby przezwyciężyć krajoweograniczenia oraz ustalić wyzwania takie jak koordynacja spektrów radiowych.Już w przyszłym roku zrobimy krok naprzód proponując ambitne zmiany weuropejskich regulacjach telekomunikacyjnych. Liczymy na wsparcie PE orazkrajów członkowskich.
Komisarz Günther H. Oettinger, odpowiedzialny za gospodarkęcyfrową i społeczeństwo cyfrowe, powiedział: – To porozumienie pokazuje, że UEmoże osiągać konkretne wyniki, które polepszają życie Europejczyków. Opłatyroamingowe już niebawem będą złymi wspomnieniami, a my po raz pierwszy będziemymieli przepisy dotyczące neutralności internetu. Będą one chronić prawo każdegoEuropejczyka do dostępu do informacji, zgodnego z jego wyborem, bezdyskryminacji czy ingerencji. Unikniemy fragmentacji jednolitego rynku, tworzącprawne fundamenty dla biznesu i ułatwiając współpracę przez granice.
– Zniesienie opłat za roaming było przez wszystkich długooczekiwane: przez zwykłych użytkowników, start-upy, małe i średnieprzedsiębiorstwa, i wszelkiego rodzaju organizacje – powiedziała podczas debatyposłanka, Pilar del Castillo (EPL, ES), autorka sprawozdania w sprawie nowychprzepisów. – Dzięki tej umowie, Europa stanie się również jedynym regionemświata, który prawnie gwarantuje otwarty internetu i neutralność sieci. Zasadaneutralności sieci będzie obowiązywać bezpośrednio w 28 państwach członkowskich.Gwarantuje wszystkim równy dostęp do sieci.
Obniżki od kwietnia
Opłaty za roaming, wysyłanie wiadomości tekstowych ikorzystanie z mobilnego internetu za granicą w UE będą całkowicie zakazane od15 czerwca 2017 r.
Od 30 kwietnia 2016 opłata roamingu nie będzie mogłaprzekraczać:
? 0,05 euro zaminutę połączenia głosowego wychodzącego
? 0,02 euro zawiadomości tekstowe (SMS),
? 0,05 euro zamegabajt mobilnego korzystania z internetu.
Stawki za połączenie głosowe przychodzące zostaną określonedo końca tego roku i należy się spodziewać, że będą znacznie niższe od tych zapolaczenie wychodzące.
Zwrot kosztów i zapobieganie nadużyciom
Jeśli operator jest w stanie wykazać, że nie jest w stanieodzyskać kosztów poniesionych z tytułu świadczenia usługi roamingu, oraz, że mato negatywny wpływ na ceny krajowe, krajowy urząd regulacyjny w dziedzinierynku usług telekomunikacyjnych (w Polsce: Urząd Komunikacji Elektronicznej -UKE) może upoważnić go do nałożenia minimalnych dopłat w wyjątkowych okolicznościachw celu odzyskania poniesionych kosztów. Posłowie wynegocjowali z Radągwarancje, że krajowe organy regulacyjne będą miały możliwość zmienianywysokości dopłat lub ich odrzucenia.
W celu ochrony przemysłu przed nadużyciami, takimi jakpermanentny roaming”, operatorzy zostaną upoważnieni w pewnychokolicznościach do nałożenia niewielkiej opłaty, niższej niż obecne stawki,zgodnie z zasadą „uczciwego użytkowania”. Szczegóły zostaną określoneprzez Komisję i krajowych regulatorów.
Otwarty dostęp do internetu
Nowe prawo zobowiązuje firmy oferujące dostęp do internetudo równego traktowania wszystkich transmisji danych, bez dyskryminacji,ograniczania czy ingerencji i bez względu na nadawcę i odbiorcę, konsultowanelub rozpowszechniane treści, wykorzystywane lub udostępniane aplikacje lubusługi, lub też na wykorzystywane urządzenia końcowe. Odstępstwo od tej zasadymoże być uzasadnione koniecznością przestrzegania orzeczeń sądowych,zapewnienie zgodności z przepisami prawa oraz zapobieganiem przeciążeniu siecilub cyberatakom. Gdyby te odstępstwa od zasad zarzadzania siecią musiały byćzastosowane, będą zgodne z zasadami transparencji, niedyskryminacji iproporcjonalności, nie powinny też obowiązywać dłużej, niż to absolutnie konieczne.
Operator będzie miał prawo zaoferować usługi specjalistyczne(na przykład internet nadzwyczajnej jakości niezbędny realizacji specjalnychpotrzeb), ale tylko pod warunkiem, że nie wpłynie to negatywnie na ogólnąjakość internetu.
Prędkość przesyłania danych: przestrzeganie umowy lubrekompensata
Posłowie wprowadzili zapis obligujący dostawców usługinternetowych do udzielenia klientom podpisującym umowę na stacjonarny lubmobilny dostęp do internetu jasnego i zrozumiałego wyjaśnienia dotyczącemaksymalnej i minimalnej prędkości pobierania i wysyłania danych, borzeczywista wydajność sieci często rożni się od tej deklarowanej w reklamach.
Gdyby wystąpiły znaczne odstępstwa od deklarowanychprędkości użytkownik miałby prawo odstąpić od umowy lub żądać rekompensaty.Urząd regulacyjny będzie odpowiedzialny za ustalenie, czy naruszenie umowy jestznaczne, czy nie.
„