Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Trzeci śląski przewoźnik zamawia blokady alkoholowe do autobusów

infobus
03.11.2022 11:00

Ostatnio pisaliśmy w InfoBusie, o tym, że PKM Katowice i PKM Gliwice wybrali dostawców blokad alkoholowych.

Takie urządzenia zamawia również Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu, które ogłosiło w tym przedmiocie przetarg.

Ile urządzeń?

Przedmiotem zamówienia w PKM Świerklaniec jest doposażenie 32 autobusów PKM, w system blokady alkoholowej wraz z ich montażem (tj. zamontowanie urządzenia, podpięcie w instalację pojazdu oraz uruchomienie). Wykonawca do każdego pojazdu ma dostarczyć skróconą instrukcją obsługi systemu. Do tego, konieczne będzie dostarczenie jednego rezerwowego alkomatu oraz 70 dodatkowych ustników na pojazd. Alkolocki mają być zamontowane w autobusach jeszcze w tym roku – a dokładniej – do dnia 20 grudnia.

fot Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu

Działanie systemu

Zamawiane urządzenia mają działać w ten sposób, że każde uruchomienie silnika autobusu (z wyłączeniem przerw pomiędzy poszczególnymi uruchomieniami silnika, trwającymi krócej niż 30 minut - z możliwością zmiany czasu przez upoważnionych pracowników zamawiającego) musi być poprzedzone wykonaniem testu kontroli trzeźwości. Wyłączenie i ponowne włączenie wyłącznika głównego prądu musi skutkować koniecznością wykonania testu niezależnie od czasu od ostatniego uruchomienia pojazdu. Gdy przeprowadzony test wykaże zawartość alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu powyżej 0,1 mg na 1 dm3 wydychanego powietrza, silnik autobusu nie może zostać uruchomiony, a sytuacja ta ma być sygnalizowana na pulpicie kierowcy odpowiednim komunikatem. Kontrola trzeźwości kierowcy będzie odbywać się poprzez zainstalowane w kabinie kierowcy urządzenia (alkomat), a proces kontroli polegać będzie na wdmuchaniu przez kierującego odpowiedniej ilości powietrza. Wdmuchanie powietrza do alkomatu musi być równomierne z naturalną dla człowieka intensywnością tak, aby uniemożliwiło to próbę oszukania alkomatu poprzez podanie powietrza ze źródeł zewnętrznych, np. z pompki, balonu lub sprężonego powietrza z pojemnika. Alkomat musi być wyposażony w ustniki jednorazowe.

Formalności

Otwarcie ofert zaplanowano na dzień 31 października. PKM wyróżnił dwa kryteria oceny ofert: cenę (65%), okres gwarancji (35%).

Niestety, nie znamy złożonych ofert, ale może ktoś coś wie...?