TROLLEY i deklaracja elektrycznej mobilności
Projekt TROLLEY promujący transport trolejbusowy ruszył 1 lutego 2010 i potrwa do stycznia 2013 roku. Jest to jedna z największych inicjatyw w programie INTERREG Komisji Europejskiej dla Europy Środkowej. Za pośrednictwem Gdyni i Gdańska bierze w nim także Polska. Jest to jeden z największych projektów w programie INTERREG Komisji Europejskiej dla Europy Środkowej, z budżetem w wysokości 4,2 mln €, z czego 3,2 mln €stanowią wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Program ten zachęca także do współpracy międzynarodowej. Aktualnie obejmuje on swoim zasięgiem 9 trolejbusowych podmiotów z 6 krajów Europy Środkowej. To partner wiodący Salzburg AG oraz TrolleyMotion (AT), Barnim Bus Company GmbH, Leipzig Transport Company (DE), Gdynia oraz Uniwersytet Gdański (PL), Szeged Transport Company (HU), Brno (CZ) i TEP SpA Parma (IT). Projekt ma na celu odblokowanie ogromnego potencjału komunikacji trolejbusowej i generalne przekształcanie systemów transportowych od 'kopalnej mobilności’ w kierunku 'elektromobilności’. Międzynarodowa współpraca obejmuje 30% wszystkich systemów trolejbusowych, które aktualnie działają na obszarze Europy Środkowej.
Podczas gdy trolejbusy są uważane przez niektórych za staromodne, posiadają one wiele zalet względem innych współczesnych środków transportu publicznego. Innowacje w postaci dodatkowych systemów magazynowania energii, które pozwalają na częściowe przerwy w trolejbusowej trakcji, a także postęp rozwiązań technicznych w zakresie samej trakcji oraz systemu zasilania (na przykład lżejsze przewody trakcyjne) sprawiają, że współczesny trolejbus może skutecznie konkurować z innymi środkami komunikacji zbiorowej w mieście. W około 60-ciu miastach Unii Europejskiej trolejbusy służyły do przewozu pasażerów przez dziesięciolecia. Były jednocześnie brane pod uwagę do wdrożenia w wielu innych miastach. Jeśli przy obliczaniu opłacalności systemów transportowych brane są pod uwagę czynniki zewnętrzne, korzyści ekonomiczne płynące ze stosowania trolejbusów stają się oczywiste. Mimo ich relatywnie wysokiego kosztu rozruchu (koszty inwestycyjne względem autobusów) wynik globalny zarówno w zakresie ekonomicznym jak i środowiskowym okazuje się dla trolejbusów korzystny. Szczególnie korzystny wynik osiągany jest, gdy energia elektryczna zasilająca tabor pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Natomiast w porównaniu do transportu szynowego koszt wdrożenia trolejbusów jest znacznie niższy. Jednocześnie wrażenia z jazdy pozostają podobne do tych z elektrycznych pojazdów szynowych. Dodatkowo żywotność trolejbusów jest o około 50% większa niż autobusu zasilanego olejem napędowym. Towarzyszy temu jednocześnie stan zerowej emisji CO2 oraz niższy poziom hałasu.
Aktualnie członkowie programu TROLLEY mocno promują inicjatywę 'Deklarację o trolejbusowej mobilności’ (Declaration for Electric Trolleybus Mobilit) co ma podnieść świadomość na temat elektrycznego transportu w europejskich miastach i zabrać jak największe poparcie dla trolejbusów. Deklaracja ta podkreśla zamiar sygnatariuszy do wspierania wizji trolejbusowej komunikacji oraz wspieranie zrównoważonej mobilności. Deklarację można znaleźć na stronie TROLLEY tutaj. Do tej pory swoje podpis pod deklaracją złożyło 41 podmiotów. Listę wszystkich sygnatariuszy można znaleźć tutaj. Polskę reprezentują tylko 3 organizacje: University of Gdansk (PL), City of Gdynia (PL) i Solaris Bus &Coach S.A. (PL). Może warto bardziej zaakcentować nasze poparcie dla tej cennej idei? Po zakończeniu etapu zbierania podpisów, lista zostanie wysłana do Komisji Europejskiej w celu podniesienia świadomości o komunikacji trolejbusowej, jako strategicznego elementu dla rozwoju europejskiego transportu. To także mocny punkt w ekologicznej walce o redukcję emisji CO2, która do roku 2050 ma zmaleć o 60% – tak zostało zapisane w Białej Księdze dotyczącej transportu w UE. Dalsze szczegóły na stronie TROLLEY – www.trolley-project.eu.