Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Trójmiasto: Będzie zielona fala

infobus
08.09.2008 19:30

Nazywa się Tristar. Ma zacząć pracować dla dobra kierowców jeszcze przed Euro 2012. Inteligentny System Sterowania Ruchem – jak zakładają jego twórcy – zmniejszy czas jazdy przez Trójmiasto średnio o 20 procent. A to oznacza, że drogę z centrum Gdańska do Gdyni pokonamy w szczycie nie w godzinę, a 45-50 minut. Tristara na razie 'zapowiadają’ tzw. pętle indukcyjne, czyli specjalne czujniki, które już regulują ruch na coraz większej liczbie skrzyżowań w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Ale jeszcze nie są ze sobą powiązane.
Projektantani Tristara są doktor Jacek Oskarbski (szef Wydziału Inżynierii Ruchu UM Gdynia i pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego) oraz dr Kazimierz Jamroz z Politechniki Gdańskiej.
Tristar nie będzie tylko wprowadzał inteligentną 'zieloną falę’, czyli dostosowywał zmianę świateł na skrzyżowaniach np. do korków. W ramach instalacji systemu powstaną też m.in. elektroniczne tablice informujące o korkach czy wypadkach, liczbie wolnych miejsc parkingowych, warunkach atmosferycznych. System Tristar ma nadzorować pracę blisko 12 tys. detektorów (czujników – wspomnianych już 'pętli indukcyjnych’), które już są lub zostaną zamontowane na trójmiejskich ulicach i skrzyżowaniach. Ma sprawić, że 'zielona fala’ podczas korków w godzinach szczytu będzie zakładać np. poruszanie się samochodów z prędkością 30 km/h, a po szczycie z większą. Poprzez szybszą zmianię świateł ułatwi też np. włączanie się do ruchu samochodom z ulic podporządkowanych.
Tristar prawdopodobnie będzie uruchamiany etapami. Najpierw na głównych arteriach komunikacyjnych Trójmiasta, czyli m.in. w ciągu Grunwaldzka-Niepodległości-Zwycięstwa-Morska, a także na Słowackiego, Jana z Kolna czy Hallera w Gdańsku, 3 Maja w Sopocie czy Wielkopolskiej oraz Trasie Kwiatkowskiego w Gdyni. Sukcesywnie będą do niego włączane kolejne ulice.
Data graniczna dla wprowadzenia programu to rok 2013, ale samorządowcy mają nadzieję, że uda się go w całości uruchomić co najmniej rok wcześniej. Początkowo mają być dwa centra zarządzania ruchem (w Gdańsku i Gdyni), a w przyszłości powstanie jedno.