Trójbój o jeden strażacki autobus: Isuzu, Otokar i nowy gracz

infobus
14.02.2023 17:04

Zaskakująco duże zainteresowanie autobusowym przetargiem przygotowanym przez Ochotniczą Straż Pożarną w Ostrowie Lubelskim.

Jednostka ta ogłosiła przetarg na dostawę fabrycznie nowego autokaru o pojemności minimum 35 miejsc siedzących, czyli klasy MIDI i otrzymała aż trzy oferty, z których jedną już wybrała jako najkorzystniejszą. Od Busimport. Co ciekawe, zakup pojazdu  otrzymał dofinansowanie w ramach I edycji rządowego programu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”.

STRAŻACKI AUTOBUS

Na początek przypomnijmy, co chcieli kupić strażacy-ochotnicy. Autobus miał charakteryzować się pojemnością minimum 35 miejsc siedzących (bez kierowcy i pilota) oraz spełniać następujące parametry:

Wymagany termin realizacji zamówienia był bardzo krótki (31.03.2023 r.), a jednym z wymogów była 24 miesięczna gwarancja całopojazdowa. O wygranej miała zadecydować najniższa cena. Przy takich nieskomplikowanych kryteriach strażacy otrzymali trzy oferty:

  • Busimport (najprawdopodobniej Isuzu Turquise) ) z ceną 797.040,00 PLN brutto za co firma otrzymała 100 pkt;
  • Bus Trans Technik (najprawdopodobniej Otokar Navigo) z ceną 799.500,00 PLN brutto za co firma otrzymała 99,69 pkt
  • Service Team Korpus Andrzej z ceną 880.680,00 PLN brutto. Ta oferta została odrzucona („Dokumenty me spełniały warunków określonych w zapytaniu ofertowym”). Kompletnie nie znamy tej firmy, ale adres ciekawy – Solec.

Jak widać oferta Busmport była tym razem minimalnie tańsza od Bus Trans Technika, co przesądziło o zwycięstwie w przetargu dla OSP.

ZAŁOŻENIA PROGRAMU

I na koniec kilka słów o programie MEiN „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”. Jego celem jest: wzmocnienie potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania,  wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego,  rozszerzenie oferty edukacji pozalekcyjnej i pozaszkolnej, wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej w Polsce i za granicą.

W ramach programu wnioskodawca mógł złożyć wniosek na dotację celową na kwotę od 50 tys. zł do 5 mln zł na sfinansowanie kosztów realizacji inwestycji związanej z: zakupem nieruchomości, budową obiektu, dostosowaniem obiektu, zakupem wyposażenia. Program był skierowany do organizacji pozarządowych, w tym organizacji harcerskich, a także podmiotów prowadzących statutową działalność w zakresie oświaty i wychowania.