Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Transportowy falstart

infobus
17.06.2015 18:32

Od 2017 r. w całym kraju zacznie obowiązywać nowy system organizacji publicznej komunikacji , a samorządy nie są przygotowane do komunikacyjnej rewolucji. Mieszkańcy setek miejscowości w Polsce mogą stracić prawo do ulg na bilety autobusowe. Zniknąć może też część połączeń. Wszystko przez nieprzygotowanie samorządów do komunikacyjnej rewolucji ? donosi ?DGP?

Od stycznia 2017 r. w całym kraju zacznie obowiązywać nowy system organizacji publicznej komunikacji zbiorowej. Za jego organizację odpowiadać będą samorządy. Ich zadaniem jest przygotować plan transportowy, w którym urzędnicy określą linie użyteczności publicznej, po których będzie poruszać się komunikacja wioząca. Do obsługi tych linii samorząd wybierze operatora, czyli np. przedsiębiorstwo typu PKS.
Taki system ma uporządkować obecną sytuację w przewozach drogowych, opartą głównie na zezwoleniach wydawanych przez samorząd. Wiele połączeń, zwłaszcza tych między gminami, jest słabo kontrolowanych pod kątem liczby wykonanych kursów czy przewiezionych pasażerów.

Problem w tym, że wiele samorządów do tej pory nie przygotowało żadnych planów na kolejne lata, nie mówiąc już o wyborze operatora. Sytuacja robi się coraz groźniejsza, bo choć zmiany wejdą w życie dopiero za półtora roku, to czasu jest i tak mało na przygotowanie tak dużych zmian. Starostowie z woj. kujawsko-pomorskiego już apelują, by termin wejścia w życie nowych przepisów przesunąć o dwa lata. Jednak na przesunięcie terminu obowiązywania nowych regulacji samorządy nie powinny liczyć. Jak podkreśla Piotr Popa, rzecznik resortu infrastruktury i rozwoju lokalne władze miały czas na dostosowanie się do zmian (przepisy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym weszły w życie 1 marca 2011 r.).