Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

TRANSEXPO 2021: Systemy Autobusowe z nagrodą za Slow Fire [FILM]

infobus
13.12.2021 13:00
Na targach w Kielcach firma Systemy Autobusowe świętowała swoje 10-lecie działalności i jednocześnie jednocześnie przedstawiła mocno rozszerzoną ofertę dla branży transportu publicznego.

Dotykająca nas na każdym kroku pandemia spowodowała, że przewoźnicy potrzebuje nie tylko skutecznych układów przeciwpożarowych, ale także ochrony pasażerów transportu publicznego przed wirusami i bakteriami. O szczegółach antycovidowcyh produktów rozmawialiśmy na Transexpo z prezesem spółki, Rafałem Misztalskim.

Bielski debiut

Podczas kieleckich targów Systemy Autobusowe pokazały swój najnowszy produkt do walki z wirusami i bakteriami w miejskim taborze. Antycovidowe urządzenie powstało we współpracy z Politechniką Warszawską i może być zarówno montowane w nowych, jak i używanych pojazdach. Jego zalety to łatwy montaż w kanałach wentylacyjnych, brak jakichkolwiek wystających elementów i pełna integracja z autobusem. System urządzenia sczytuje dane z siei CAN i w zależności od natężenia przepływu powietrza, a także stanu baterii - dostosowuje i optymalizuje swoje działanie.

-„System ten już funkcjonuje w MZK Bielsko-Biała i operator bardzo sobie go ceni. Za chwilę w systemy antycovidowe wyposażymy elektryczne pojazdy dla Opola i 24 elektrobusy Mercedesa dla Gdyni” – zapowiada Rafał Misztalski.

Być zabezpieczonym

Systemy Autobusowe swoją działalność zaczynały od układów przeciwpożarowych i w tym temacie firma jest wyjątkowym specjalistą w naszym kraju. Dlatego podczas wystawy w Kielcach spytaliśmy o opinie w zakresie niedawnych pożarów zajezdni w Niemczech, które wstrząsnęły branżą.

-„Pamiętajmy, że jesteśmy w stanie tylko odciąć płonące baterie od pozostałej części pojazdu. Nie ugasimy samych akumulatorów. Jedyne, co możemy zrobić to zadbać o pasażerów, dać im czas do ewakuacji i w jakiś sposób kontrolować przebieg pożaru. Moim zdaniem niemieckie autobusy były zabezpieczone mniej więcej w 20 procentach, czyli głównie w zakresie przestrzeni agregatu grzewczego. My zabezpieczamy w elektrobusach wszystkie możliwe elementy, które mogą wywołać pożar i jednocześnie pośredniczyć w jego rozprzestrzenianiu” – podkreśla Rafał Misztalski.

I właśnie pod kątem elektromobilności, Systemy Autobusowe cały czas rozwijają swoją antypożarową ofertę. Najnowszym produktem jest tutaj dwuskładnikowy systemu przeciwpożarowego, który opiera się o proszek gaśniczy oraz innowacyjny środek Novec. Rozwiązanie to w przypadku zapalenia się baterii litowo-jonowej wytwarza wokół niej niepalne otoczenie i umożliwia ewakuację pasażerów. Dodatkowo - przy jednoczesnym najwyższym poziomie bezpieczeństwa - zachowujemy perfekcyjną czystość w takich miejscach, jak np. silnik trakcyjny. I właśnie za ten system spowolnienia palenia się baterii Slow Fire firma otrzymała podczas Transexpo 2021 wyróżnienie. O szczegółach Rafał Misztalski, prezes Systemów Autobusowych: