Witamy na stronie Transinfo.plNie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka.Oto co możesz zrobić:
Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się
Adblock Plus
Adblock
uBlock Origin
Inne
1. Kliknij ikonę Adblocka Plus w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę.
2. Kliknij przycisk zasilania Ikona zasilania, by przesunął się w lewą stronę.
3. Kliknij przycisk Odśwież.
1. Kliknij ikonę AdBlocka Ikona AdBlocka w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę.
2. Wybierz Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie.
3. W oknie dialogowym „Nie włączaj AdBlocka na…” wybierz Wyklucz. Ikona AdBlocka zmieni się w symbol kciuka w górę.
1. Kliknij ikonę uBlock Origin w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę.
2. Kliknij przycisk zasilania. Stanie się on szary, co oznacza, że reklamy na tej stronie nie są już blokowane.
1. Kliknij ikonę rozszerzenia do blokowania reklam zainstalowanego w przeglądarce.
Zwykle znajduje się ona w prawym górnym rogu ekranu. Możesz mieć zainstalowanych kilka blokad reklam.
2. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyłączania blokad reklam wyświetlanymi na otwartej stronie.
Mogą one dotyczyć wybrania konkretnej opcji w menu lub kliknięcia określonego przycisku.
3. Odśwież stronę, postępując zgodnie z wyświetlanymi komunikatami lub klikając w przeglądarce przycisk odświeżania bądź ponownego załadowania strony.
Na ostatnich XI Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego TRANSEXPO 2013, firma Pixel z Bydgoszczy otrzymała Medal Targów za najnowszy produkt spółki –komputer pokładowy Asterix. Jest to nowoczesne urządzenie sterujące systemami elektronicznymi zainstalowanymi na pokładzie pojazdu, a tym samym bardzo ważny element wsparcia kierowców, motorniczych i maszynistów. Asterix został bardzo pozytywnie przyjęty przez użytkowników, a przyznanie Medalu TRANSEXPO wskazuje, iż dostrzeżono również jego wysoki potencjał techniczny i funkcjonalny oraz znaczenie dla jakości nowoczesnych przewozów. W systemie informacji pasażerskiej komputer pokładowy Asterix jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich współpracujących z nim podsystemów i urządzeń. Asterix zapewnia pełny zestaw funkcjonalności w zakresie wymiany danych, gromadzenia informacji i sterowania oraz interakcji z kierującym. Jego głównym zadaniem jest zbieranie danych o przejazdach i pracy pojazdu, punktualności, potokach pasażerskich, przejechanej drodze oraz wielu innych parametrach. Asterix wspomaga pracę prowadzącego pojazd poprzez ciągłą informację dotyczącą odchyleń od rozkładu jazdy i automatyczną obsługę elektronicznych systemów pokładowych, w tym informacji pasażerskiej, systemów biletowych, łączności radiowej oraz monitoringu wizyjnego. Wspiera również dyspozytora zarządzającego ruchem przesyłając dane o aktualnej pozycji pojazdu. Zgromadzone przez komputer pokładowy Asterix dane o wszystkich zdarzeniach występujących podczas pracy pojazdu trafiają bezpośrednio do służb technicznych i ruchowych.
Zakres funkcji czyni Asterix najważniejszym elementem systemu i ogromną bazą danych, stanowiących podstawę dla optymalizacji pracy taboru i taryf. Asterix automatycznie współpracuje z elektronicznymi urządzeniami pokładowymi tj. kasownikami, czytnikami elektronicznymi, mobilnymi automatami biletowymi, tablicami informacji pasażerskiej, akustycznymi urządzeniami zapowiadającymi, rejestratorami monitoringu wizyjnego, bramkami liczącymi pasażerów, modułami lokalizacji pojazdu oraz łączności bezprzewodowej, w tym GPRS/UMTS. Radiowa wymiana danych pomiędzy zajezdnią, a pojazdem za pomocą GPRS umożliwia nadzór nad ruchem pojazdu w czasie rzeczywistym i przekazywanie danych do przystankowych tablic informacji pasażerskiej. Rejestrowane dane zostają zapisane w pamięci wewnętrznej urządzenia, a transmisja danych odbywa się za pomocą karty pamięci SD lub z dowolnego miejsca trasy poprzez radiową transmisję danych.
Działanie komputera pokładowego opiera się na wcześniej przygotowanych danych zawartych w jego pamięci –rolą kierowcy jest wybór właściwego zestawu danych. Kolorowy ekran dotykowy zapewnia dobrą czytelność informacji a klawisze funkcyjne umożliwiają wybór sposobu obsługi przez kierującego. Poprzez identyfikację kierowców w systemie na podstawie kodu PIN, Asterix zapewnia szybką analizę techniki jazdy kierowców i jej wpływu na stan techniczny pojazdu. Analiza ta jest przygotowana na podstawie danych o hamowaniu i przyspieszaniu, pracy silnika oraz przekroczeniach określonej prędkości np. 55 km/h. Dane eksploatacyjne pojazdu uzyskiwane z komputera pokładowego Asterix sygnalizowane są również kierowcy podczas jazdy, dzięki możliwości dołączenia urządzenia sygnalizacji przekroczeń (WSAPA). Po zalogowaniu i wyborze odpowiedniej linii komputer steruje systemami pokładowymi samodzielnie i automatycznie, nie absorbując kierowcy. Asterix został opracowany z zamiarem zapewnienia łatwej i ergonomicznej obsługi, dużej szybkości i niezawodności przetwarzania danych oraz wykorzystania najnowszych rozwiązań w zakresie łączności z centralnymi systemami baz danych, a jego modułowa konstrukcja umożliwia poszerzenie jego funkcji w zależności od potrzeb.