TRANSEXPO 2011: SOR nadjeżdża elektrobusem
Na TRANSEXPO 2011 czeska firma z Libchavy pokazała aż pięć autobusów, w tym tradycyjnie dwa autobusy miejskie : BN10,5 oraz NB18;dwa autobusy międzymiastowe: LH9,5 i C12 oraz po raz pierwszy miejskiego elektrobusa –EBN10,5. Warto podkreślić, że w tym roku (podobnie jak w poprzednim) Czesi doskonale radzą sobie na naszym rynku i przedstawiciele SOR Poland spodziewają się na koniec roku sprzedaży na poziomie ok. 45-50 szt. Szczególnie dobrze sprzedają się niskowejściowe pojazdy z serii BN. Takie pojazdy zakupili w tym roku przewoźnicy: MKS Dębica i MZK Kędzierzyn Koźle ,a w poprzednim: PKS Dzierżoniów, Sevibus Wrocław, DLA Wrocław, PK Racibórz, MZK Jarosław i Nysa. O tegorocznej prezentacji na TRANSEXPO i elektrobusach rozmawialiśmy z Janem Černým, szefem SOR Poland. Oto co na powiedział:
InfoBus.pl: Ile łącznie w tym roku autobusów z logo SOR trafi na polski rynek?
Jan Černý, prezes SOR Poland: Liczymy, że będzie to suma 35-40 autobusów.
InfoBus.pl: Większość z nich to autobusy niskowejściowe z serii BN/CN. Czy w tym roku jest szansa na wprowadzenie pierwszych egzemplarzy z niskopodłogowej rodziny NB?
Jan Černý: O ile wiem to jeszcze nie…Prowadzimy szeroko zakrojone działania marketingowe i regularnie organizujemy pokazy demonstracyjne tego pojazdu. W tym roku odbyły się one m.in. w Lublinie i Wałbrzychu Lodzi czy Wroclawiu. Przypomnę, że podobnie było z rodziną BN i kilka lat zajęło nam przekonanie polskich przewoźników do tych Low Entry konstrukcji. Myślę, że podobnie będzie z serią niskopodłogową NB.
InfoBus.pl: W tym roku pokazaliście na TRANSEXPO elektrobus EBN 10,5. Krótko przed tym debiutem odbyły się pierwsze testy tego autobus w Lublinie. Jak wypadły?
Jan Černý: Bardzo dobrze. SOR EBN 10,5 jest pierwszym w Europie autobusem elektrycznym o tak dużej pojemności –zmieści się w nim na miejscach siedzących i stojących 85 osób. Obecne dotychczas w Europie autobusy elektryczne mogą pomieścić ok. 40 osób. Wg naszych informacji na całym świecie w zakresie elektrobusów to tylko Hyundai oferuje podobne rozwiązanie dla autobusu 12-metrowego. Reszta to mniej lub bardziej doświadczalne konstrukcje. My aktualnie mamy w eksploatacji pięć takich autobusów – cztery jeżdżą w komunikacji miejskiej w Ostrawie, a piąty jest używany do przewożenia turystów (m.in. narciarzy) w Tatrach na Słowacji. Szósty egzemplarz pełni funkcje demonstracyjne i był m.in. pokazywany już w Lipsku, Wiedniu i oczywiście w Lublinie oraz Ostrowcu Św.. Kolejne polskie miasta, gdzie zobaczymy EBN 10,5 to Warszawa i Łódź. Autobus ten idealnie nadaje się do obsługi tras na terenach uzdrowiskowych czy w przestrzeni zabytkowych starówek. Pojazd może na jednym ładowaniu przejechać ok. 150 km. Jeśli jest taka potrzeba, baterie można w czasie ok. półtorej godziny doładować do 80 proc. pojemności. Jego zalety to cicha praca, prosty zespół napędowy oraz to, że nie emituje toksycznych spalin.
InfoBus.pl: A jak Wasz elektrobus wypada w porównaniu z konstrukcją Solarisa?
Jan Černý: To dwie zupełnie inne kategorie wagowe. Jak już wspomniałem nasza konstrukcja może przejechać 150 km i przewieźć 85 pasażerów. Jeżeli Solaris wyprodukuje pojazd o podobnej charakterystyce będzie mogli śmiało mogli porównywać obie konstrukcje.
InfoBus.pl: Podczas testów elektrobusa w Lublinie prowadzone były rozmowy z na temat uruchomienia w tym mieście montażu trolejbusów i autobusów elektrycznych we współpracy z POL-MOT Warfama. Skąd taki pomysł i dlaczego akurat Lublin?
Jan Černý: Z Pol-Mot Warfama współpracujemy już od jakiegoś czasu przy wprowadzaniu naszych produktów na rynek komunikacji miejskiej w Polsce. Notujemy tu, mimo ostrej konkurencji, stały postęp;zatem powstał pomysł by współpracę rozszerzyć na wspólny rozwój i montaż końcowy napędów w pojazdach elektrycznych. Wybór padł na Lublin dlatego, że jest tu świetnie rozwinięty (i nadal intensywnie rozwijany w ramach przemyślanej strategii) transport trolejbusowy. Stąd już tylko krok do niezależnego od sieci elektrycznego napędu bateryjnego. A lubelski oddział Pol-Mot Warfama , dzięki kadrze z doświadczeniami w zakresie motoryzacji i posiadanej infrastrukturze, może bez trudu podjąć się takiej działalności.
InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.