TRANSEXPO 2011 – czas zacząć!
Rozpoczynamy cykl publikacji na temat tegorocznych targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO (20-22.09) –najważniejszej tego typu imprezy w Polsce. Tradycyjnie pierwsze nasze pytania kierujemy do menagera wystawy, Anny Prędoty:
InfoBus.pl: Ilu w tym roku wystawców pojawi się na TRANSEXPO? Czy będą jacyś debiutanci i czy łączna liczba firm będzie większa w porównaniu z poprzednią edycją?
Anna Prędota, menager targów TRANSEXPO: Na chwilę obecną liczba wystawców targów TRANSEXPO jest zbliżona do ubiegłorocznej edycji. Ale pozostały jeszcze 2 tygodnie do wystawy i zapewne liczba ta nieznacznie wzrośnie. Również poziom wynajętej powierzchni jest podobny co w roku ubiegłym. Na tegorocznych targach TRANSEXPO będą trzy nowe firmy autobusowe: firma Wanicki z Krakowa, która reprezentuje markę IRIZAR;IVECO Czech Republic oraz firma VBI GROUP – przedstawiciel firm Irisbus Iveco oraz Delta Bus &Coach. Po dwóch latach targowej nieobecności pojawi się również firma Kapena ze Słupska. Oprócz 'debiutów’ i 'powrotów’ na TRANSEXPO 2011 będziemy gościć firmy: Autosan, Automet, Auto-Cuby, AMZ Kutno, CMS Auto, EvoBus Polska, Lider Trading – reprezentujący markę Solbus, MAZ Auto Poland, Solaris Bus &Coach , SOR Poland, VDL Bus oraz Wowo.
InfoBus.pl: Czy w tym roku targom będą towarzyszyły specjalistyczne konferencje?
Anna Prędota: Oczywiście targi to nie tylko sama wystawa. Bardzo ważną stroną każdej liczącej się, branżowej wystawy są konferencje, seminaria i prezentacje firm. W tym roku dzień przed TRANSEXPO, w hotelu Łysogóry, współorganizator targów Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej organizuje konferencję nt. „Plany zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego –nowe zadanie dla samorządów i organizatorów komunikacji miejskiej’. Główne zagadnienia to: uwarunkowania i kierunki planowania publicznego transportu zbiorowego, plany transportowe dla regionu Górnej Łaby, plan transportowy jako zadanie organizatora zbiorowego transportu publicznego, zasady i metody zbierania danych do planów transportowych, plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla gmin i związków międzygminnych oraz przykład zastosowania przewodnika IGKM do opracowania planu dla wybranego miasta. Ponadto pierwszego dnia targów odbędzie się konferencja prasowa firmy Solaris Bus &Coach, a zaraz po niej prezentacja pierwszego w Polsce autobus z napędem elektrycznym Solaris Urbino o długości 8,9 metra w wersji niskowejściowej. Prezentacja odbędzie się na stoisku firmy Solaris Bus &Coach w hali E –1. Tego samego dnia odbędzie się również spotkanie Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych. W drugim dniu targów –21 września firma DRABPOL zaprasza na seminarium nt. „Nowoczesne rozwiązania techniczne stosowane w autobusach miejskich nowej generacji”. Seminarium odbędzie się w Centrum Konferencyjnym TK. Również w Centrum Konferencyjnym w dniu 21 września odbędzie się konferencja organizowana przez Polską Izbę Transportu i Spedycji, a współorganizatorem tego wydarzenia będzie PKS Ostrowiec Świętokrzyski. Szczegółowy program wszystkich wydarzeń towarzyszących pojawi się wkrótce na stronie www.transexpo.pl
InfoBus.pl: Już wcześniej niektórzy ważni autobusowi gracze na polskim rynku zapowiedzieli swoją absencję na tegorocznej wystawie. To MAN, Scania i Volvo. Jak „załatacie tą dziurę”?
Anna Prędota: Już na początku roku dotarły do nas informacje o nieobecności MAN, Scania i Volvo. Dodatkowo do grona nieobecnych dołączyła firma Busclub, która w roku ubiegłym prezentowała markę Van Hool. Biorąc pod uwagę bardzo duże stoiska wystawiennicze tych firm, w sumie ponad 1800 mkw, można było przypuszczać, że wystawa metrażowo będzie dużo mniejsza i mniej atrakcyjna wizualnie. Pozyskanie nowych firm autobusowych jak również imponujące stoiska 'stałych’ wystawców w efekcie końcowym spowodowały, że metrażowo i wizualnie wystawa nie będzie odbiegała od ubiegłorocznych targów.
InfoBus.pl: Targi to przede wszystkim premiery. Jakich w tym roku nowych autobusów możemy spodziewać się na tegorocznej wystawie?
Autosan S.A. –partner strategiczny tegorocznej edycji targów TRANSEXPO wystawi w Kielcach na swoim stoisku w hali E (E10) dwie nowości – autobusy, które po raz pierwszy zostaną zaprezentowane Klientom i szerszej publiczności. Pierwszy z nich to 10-metrowy niskopodłogowy SANCITY 10LF, kolejne „dziecko”z rodziny autobusów miejskich o wspólnej nazwie SANCITY, w ramach której produkowane są już autobusy zarówno niskopodłogowe jak i niskowejściowe, o długościach: 8,5 m, 12 m i 18m (przegubowy). SANCITY 10LF jako uzupełnienie oferty w zakresie autobusów miejskich rodziny SANCITY przeznaczony jest do obsługi przewozów pasażerskich na liniach o mniejszym natężeniu ruchu. Przystosowany jest do przewozu ok. 90 pasażerów. Autobus wyposażony jest w silnik IVECO EURO5 EEV i automatyczną skrzynię biegów ALLISON. Prototyp autobusu został skonstruowany i wyprodukowany w odpowiedzi na zapotrzebowanie na tego typu pojazd zgłaszane do AUTOSAN S.A. przez użytkowników autobusów miejskich.
Drugi autobus prezentowany przez AUTOSAN S.A. w trakcie tegorocznej edycji kieleckich targów TRANSEXPO to TRAMP FL –nowe oblicze dobrze znanego międzymiastowego TRAMP-a, które łączy w sobie zarówno sprawdzone konstrukcje jak i nowoczesne rozwiązania. W ostatnich latach TRAMP był jednym z modeli autobusów, które cieszyły się największym powodzeniem na polskim rynku. Sanocki producent jest przekonany, że jego gruntownie zmodernizowana wersja, zarówno pod względem wyglądu zewnętrznego jak również zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych będzie cieszyć się równie dużą popularnością. Egzemplarz targowy autobusu TRAMP FL wyposażony jest w silnik IVECO EURO5 EEV, identyczny jak SANCITY 10LF oraz manualną skrzynię biegów ZF, przewozić może ok. 60 pasażerów. Prezentowany na TRANSEXPO 2011 TRAMP to pojazd przeznaczony dla szerokiej grupy odbiorców, to autobus „na każdą kieszeń”. Jednocześnie jest nowoczesny, bezpieczny, ekologiczny i ekonomiczny. W autobusie na życzenie Klienta zamontować można szereg urządzeń i elementów z bogatego wyposażenia dodatkowego i w takiej kompletacji staje się pojazdem dla nawet bardzo wymagającego pasażera. Hasłem przewodnim przy projektowaniu autobusu TRAMP FL było hasło: „z tradycją Q nowoczesności”.
Z kolei Solaris Bus &Coach zaprezentuje elektryzującą premierę i po raz pierwszy zobaczymy elektrycznie zasilany autobus. To jednocześnie pierwszy w Polsce autobus z napędem elektrycznym. Pojazd wyposażony jest w silnik elektryczny zasilany z baterii. Te z kolei mogą być ładowane z zewnętrznego źródła energii poprzez złącze typu plug-in. Wszystkie elementy autobusu są zasilane elektrycznie, m.in. drzwi, czy układ wspomagania kierownicy. Na oficjalną premierę pojazdu zapraszamy pierwszego dnia targów (20 września) o godzinie 13.00, na stoisko firmy Solaris w pawilonie E. O tych premierach poinformowali nas wystawcy, ale podczas całych targów będzie ich znacznie więcej.
InfoBus.pl: W tym roku odbędzie się także turniej dla kierowców autobusów, organizowany przez redakcję Polskiego Trakera. Na czym będą polegały te zawody i jakie są główne nagrody?
Anna Prędota: Tak, w tym roku w dniu 20 września odbędzie się turniej dla kierowców autobusów, organizowany przez redakcję Polskiego Trakera. O szczegóły należy pytać redakcję Polskiego Trakera.
InfoBus.pl: Czy w tym roku targom będą towarzyszyły także inne atrakcje dla zwiedzających?
Anna Prędota: Główną atrakcją dla zwiedzających będzie Pierwsza w Polsce Wystawa Zabytkowych Autobusów. Unikaty m.in. z lat 70. można będzie zobaczyć na targach TRANSEXPO. Najstarszym z eksponatów będzie klasyczny ogórek –Jelcz 272 Mex z 1971 roku. Model ten to perfekcyjnie przebudowany autobus miejski z modelu 043. Ponadto na wystawie zobaczyć będzie można sześć innych pojazdów: San H-100B z 1973 roku – dokumentujący jedną z najliczniejszych serii autobusów dla średnich i małych miast, Ikarus 260.04 z 1982 roku –kultowy autobus odbudowany w kompletacji pierwszych dostaw z przełomu lat 70./80., Jelcze 043 z 1985 i 1986 roku – autobusy międzymiastowe służące także zastępczo w komunikacji miejskiej. Najmłodszym z modeli będzie Jelcz z 1991 roku, który jednak doskonale wpisuje się w wystawę zabytków, ponieważ jest przedstawicielem zanikającej masowej serii autobusów miejskich. Wśród pojazdów znajdzie się również coś ekstra czyli wyprodukowany w 1976 roku Jelcz 043 w wersji cabrio. Eksponaty przyjadą z: Krakowa, Poznania i Warszawy. Organizatorem wystawy jest jednoczesny współorganizator targów TRANSEXPO –Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. W organizacji wystawy aktywny udział wezmą członkowie Stowarzyszenia Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej z trzech ww. miast, którzy ekspozycję będą obsługiwać jako wolontariusze.
InfoBus.pl: Czy w tym roku na TRANSEXPO pojawią się również diagnostycy?
Anna Prędota: W tym roku w drugim dniu TRANSEXPO PISKP zorganizuje Szkolenie dla przedstawicieli stacji kontroli pojazdów oraz Starostw Powiatowych. W programie szkolenia znajdą się między innymi zagadnienia takie jak:
– omówienie najnowszego projektu ustawy „O dopuszczeniu pojazdów do ruchu drogowego”z dnia 23 maja 2011 roku;
-omówienie najważniejszych zmian w przepisach wykonawczych w dziedzinie badań technicznych pojazdów. Warunki techniczne, procedura badania. Ustawy podatkowe. Nowy ADR 2011-2013;
– wpływ prawa europejskiego, m.in. Dyrektywy 2010/48/WE na system badań technicznych w Polsce jak również prezentacja programu do rejestru badań technicznych PISKP2010. Opis funkcjonalności. Moduł fiskalny.
InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.