Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

TRANSEXPO 2010: Nowy wymiar Tourismo M/2

infobus
03.11.2010 22:17
Podczas targów w Kielcach najpopularniejszy autokar na polskim rynku –Mercedes-Benz Tourismo zadebiutował w nowej wersji o długości 13 metrów. O tej premierze, a także o systemie ABA i nowych fotelach Daimler Buses rozmawialiśmy z Tomaszem Talarkiem, dyrektorem marki Mercedes-Benz. Oto co nam powiedział:
InfoBus.pl: Jak aktualnie prezentuje się oferta Mercedesa w zakresie modelu Tourismo?
Tomasz Talarek, dyrektor marki Mercedes-Benz: Aktualnie gama modeli Tourismo przypomina klasyczny rodzinny wariant 2+2. Mamy tutaj dwa dobrze znane autobusy –dwuosiowe Tourismo o długości 12 metrów i trzyosiowe Tourismo L o długości 14 metrów. Pomiędzy nie wpisują się dwie wersje 13 metrowe w wariantach trzy i dwu osiowych. To ostatnie właśnie w październiku zadebiutowało w Polsce w ramach targów TRANSEXPO.
InfoBus.pl: Co zadecydowało o wprowadzeniu tego wydłużonego autobusu do oferty EvoBus Polska?
Tomasz Talarek: W tym roku wielu przewoźników pytało o autobus z większymi możliwościami przewozowymi z jednoczesnym utrzymaniem kosztów na starym poziomie. Wstępnie takie kryteria jest w stanie spełnić Tourismo w wersji M/2 i to właśnie o jego cenę, wagę i wyposażenie najczęściej pytali klienci. W tej sytuacji postawiliśmy uzupełnić naszą ofertę o brakujący wariant i stąd jego polski debiut w Kielcach. Odzew klientów był natychmiastowy i pierwszy egzemplarz Tourismo M/2 został już zamówiony przez firmę BP Tour. Najważniejsze zalety wersji M/2 to większa liczba foteli pasażerskich przy praktycznie takich samych kosztach eksploatacyjnych jak w wersji standardowej. Przedstawiony na targach pojazd miał pojemność aż 55+1+1 miejsc, czyli aż o 6 więcej niż w Tourismo i to z zamontowaną toaletą. Można również zamówić wariant 49+1+1 miejsc i w efekcie otrzymujemy autokar o wysokim, 4-gwiazdkowym standardzie, coraz częściej poszukiwanym na rynku przewozowym. Co ważne, bagażnik główny w Tourismo M/2 ma rekordowo dużą pojemność wynoszącą 12 m3!
Tomasz Talarek, dyrektor marki Mercedes-Benz
InfoBus.pl: Powszechnie wiadomo, że minusem tego typu konstrukcji jest możliwość przekroczenia dopuszczalnych nacisków na oś. Jak Mercedes poradził sobie z tym problemem?
Tomasz Talarek: Wydłużona konstrukcja autobusu została sprytnie „odchudzona”, aby zmieścić się w wymaganej dla autobusów dwuosiowych masie całkowitej na poziomie 18 t. Nie zrobiono tego ani kosztem obniżenia poziomu bezpieczeństwa i komfortu pasażerów, ani zmniejszenia pojemności zbiorników na paliwo. Poziom bezpieczeństwa pasażerów, komfort podróży, jakość wykonania są identyczne we wszystkich modelach Tourismo. Niższą masę własną autobusu uzyskano m.in. poprzez seryjny montaż felg ALCOA, które przy okazji bardzo atrakcyjnie wyglądają oraz przez zastosowanie zupełnie nowych, lżejszych foteli pasażerskich TSX Dzięki temu masa własna Tourismo M/2 spadła do rewelacyjnego poziomu 13,5 t! To jeden z najlepszych wyników w tej klasie pojazdów.
InfoBus.pl: A jak wygląda promień zawracania w Tourismo M/2?
Tomasz Talarek: Oczywiście w myśl zasady „nie ma nic za darmo”–w przypadku Tourismo M/2 w związku z większym rozstawem osi również zwiększył się minimalny promień zawracania, który mimo to i tak jest najlepszy w tej klasie pojazdów.  
InfoBus.pl: Na TRANSXEPO mogliśmy zobaczyć także topowe Travego, jako jeden z najlepiej wyposażonych w Polsce autobusów turystycznych. Czy to pierwszy w naszym kraju autokar z system ABA?
Tomasz Talarek: Dokładnie –to pierwszy tak doskonale wyposażony autobus Travego w Polsce. W tym pięknym, antracytowym autokarze zastosowano w zasadzie pełną gamę wyposażenia, także łatwiej byłoby powiedzieć, czego tutaj nie ma…Zatrzymując się na chwilę przy systemie ABA warto przypomnieć, że ten elektroniczny układ ma za zadanie zabezpieczyć autobus przed najechaniem na poprzedzający go pojazd. W tym celu wykorzystuje czujnik radarowy wbudowany w logo gwiazdy w przedniej ścianie. Promień pomiaru na krótkich odległościach jest wystarczająco szeroki (do ok. 50 metrów), co pozwala na łatwe rozpoznanie pojazdów znajdujących się w danej odległości od pojazdu i na sąsiednich pasach ruchu. Jeżeli na tym samym pasie ruchu pojawi się inny pojazd, załączony aktywny tempomat odległości ART płynnie dostosowuje do niego prędkość autobusu. System ART w zestawieniu z ABA aktywnie ostrzega przed najechaniem na poprzedzający nas pojazd oraz automatycznie aktywuje hamulce jeżeli dystans między nami a jadącym wcześniej samochodem zaczyna się raptownie zmniejszać –ABA zaczyna działać, a pierwszym ostrzeżeniem jest komunikat optyczny przedstawiony w formie czerwonego symbolu pojazdu na zestawie wskaźników. W przypadku braku reakcji kierowcy system wprowadza wibracje w fotelu prowadzącego pojazd oraz komunikaty dźwiękowe oraz sam zaczyna wyhamowywać autobus. Gdy nadal nie ma reakcji kierowcy, a odległość do poprzedzającego nas pojazdu staje się krytyczna, elektronika bierze sprawy w swoje ręce i sama awaryjnie wyhamowuje autokar aż do zatrzymania. Dlatego moim zdaniem Travego to najbezpieczniejszy produkowany obecnie autokar. W standardowym wyposażeniu wpływającym na bezpieczeństwo jest wiele innych systemów elektronicznych, m.in. EBS z ABS oraz ASR i ESP. Standardem jest również hydrodynamiczny retarder Voith, Opcjonalnie Travego można wyposażyć dodatkowo w system SPA (system ostrzegający o przekroczeniu linii oddzielającej pasy ruchu). Każde nowe Travego wyposażono również w pasy bezpieczeństwa na wszystkich fotelach pasażerskich oraz system Front Collision Guard minimalizujący ryzyko obrażeń kierowcy autobusu i pilotów oraz zniszczeń samochodu osobowego w przypadku kolizji czołowej. Elementem systemu FCG są znane dotychczas wyłącznie z samochodów osobowych tzw. strefy kontrolowanego zgniotu oraz system przesuwający fotel kierowcy w razie kolizji czołowej o 20 cm do tyłu. Warto odnotować także fakt, że Travego jako jedyny autobus turystyczny poddano już wielokrotnym testom zderzeniowym
Mercedes-Benz Tourismo M/2Mercedes-Benz Tourismo M/2Mercedes-Benz Tourismo M/2Mercedes-Benz Tourismo M/2
InfoBus.pl: Od lutego przyszłego roku Mercedes będzie instalował we wszystkich autobusach turystycznych Tourismo i Travego nowe fotele. Co się zmieni?
Tomasz Talarek: Na początku 2011 roku wprowadzamy zupełnie nowe fotele, które dzielimy na różne grupy zależnie od ich przeznaczenia.. Fotele do autobusów turystycznych będą dostępne jak dotychczas w trzech wariantach komfortu (TSX, SoftLine i LuxLine). Wzornictwo nowych siedzeń łączy w sobie efektowny wygląd z praktycznością. Na przykład nowe wykończenia boczne są wykonane z wysokiej jakości lekkiego aluminium. Z boku jest duża i wyraźnie oznakowana dźwignia, służąca do bocznego przesuwania siedzeń znajdujących się przy przejściu i regulacji kąta pochylenia oparcia. Wszystko działa płynnie, jest dobrze widoczne i niemożliwe do pomylenia. Czysta ergonomia. Podłokietnik nowych siedzeń ma elegancki kształt oraz szeroką, ergonomiczną powierzchnię. Wyjątkowo prosty i łatwy w użyciu przegubowy mechanizm składania podłokietników to opatentowane rozwiązanie, pozwalające na całkowite obrócenie podłokietnika pod osłonę boczną, przez co uzyskuje się całkowicie swobodny dostęp do siedzenia z boku.  Kolejne nowinki to oparcie i siedzisko, które także zostały zaprojektowane na nowo. Dostępne są siedziska w wersji krótszej i dłuższej, zależnie od typu autobusu. Dalsze elementy zwiększające komfort to całkowicie nowa konstrukcja sprężyn, na których opiera się siedzisko. Co więcej, poduszkę można łatwo zdjąć do czyszczenia lub napraw. Po zdjęciu poduszki siedziska, co wymaga tylko dwóch ruchów, cały mechanizm siedzenia jest łatwo dostępny.
Rama siedzenia skonstruowana jest z układu lekkich podwójnych rur aluminiowych. Jest ona lżejsza od poprzedniego modelu i wraz z nowym systemem mocowania zabezpiecza przez uciążliwymi wibracjami, kiedy na pokładzie nie ma pasażerów. Do dalszych cech nowej generacji siedzeń można zaliczyć wzmocnione, amortyzowane gazowo podpory sprężyn siedzisk, eliminujące luzy, dobór wysokiej jakości materiałów oraz nowa, opatentowana kinematyka podłokietników. Tak jak poprzednio, klamry pasów bezpieczeństwa umieszczone są z boku, poza siedziskiem, Wszystkie siedzenia mają je obecnie po stronie przejścia, co daje np. ratownikom łatwiejszy dostęp w razie wypadku, pozwala także na zwolnienie klamry przez pasażera siedzącego najbliżej ściany. Te siedzenia wykonywane są w standardzie z pasami mocowanymi dwupunktowo, a także, jako opcja, trójpunktowo.
I na koniec małe, ale praktyczne sztuczki –w nowych fotelach można ustawić oparcia w pozycji wyjściowej –maksymalnie pionowo, co umożliwia pasażerom łatwiejsze wstawanie. Jeżeli oparcie było odchylone, może automatycznie powrócić do pozycji wyjściowej, gdy pasażer opuszcza siedzenie. Tak więc przedział pasażerski zawsze wygląda porządnie i schludnie, a kierowca nie musi wykonywać dodatkowej pracy. Także podnóżek może, jako opcja, automatycznie wracać do pozycji wyjściowej. Niby drobiazg a cieszy…
InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.
Mercedes-Benz Tourismo M/2Mercedes-Benz Tourismo M/2Mercedes-Benz Tourismo M/2