TRANSEXPO 2010: nowości CMS w segmencie mini
CMS Auto –firma od 1999 r. wykonuje zabudowy autobusowe oraz specjalistyczne na bazie samochodów Mercedes-Benz oraz Volkswagen Crafter. Od 2008 r. produkcja odbywa się w pod warszawskim Sulejówku w nowoczesnej hali, w której znajduje się 30 stanowisk do kompletnej zabudowy „dostawczaków”. Firma jest liderem w klasie mini w Polsce i notuje najwyższą sprzedaż w segmencie producentów autobusów do 5 t. Wśród wszystkich graczy na rynku CMS zajmuje 2. miejsce (dane wg. JMK 1-9.2010). W tym roku CMS pokazał w Kielcach m.in. dwa bardzo ciekawe autobusy na bazie Spinterów: to luksusowy model o pojemności 11 miejsc z układem siedzeniem 1+1 oraz wersja międzymiastowa o pojemności 22 miejsc z napędem LPG. O tych nowinkach oraz o nieobecności pojazdów z logo Temsy rozmawialiśmy z Andrzejem Klukowskim, dyrektorem marketingu CMS Auto. Oto co na powiedział:
InfoBus.pl: Co w tym roku zaprezentowaliście na targach w Kielcach?
Andrzej Klukowski, dyrektor marketingu CMS Auto: Na TRANSEXPO 2010 pokazaliśmy łącznie cztery pojazdy klasy mini, w tym dwa premierowe. Pierwszy debiutant to Sprinter 519 CDI w wersji VIP o pojemności 11 miejsce w układzie 1+1 w wersji „wysoka panorama”w zmodernizowanym designie, które dodatkowo oferują wyższy komfort podróży pasażerów. W pojeździe zastosowano m.in. drzwi elektryczne, podwyższane podwójne boczne szyby panoramiczne, wysoką szybę kierowcy, a także pakiet „tuningowy”–listwy i zderzaki w kolorze nadwozia, spojlery boczne i przedni, chromowe lusterka oraz przedni grill, kołpaki. Autobus posiada również wiele elementów użytkowych, które w 100% wykorzystują gabaryty i przestrzeń minibusa. Dzięki pogłębionemu tylniemu kufrowi do pojazdu można włożyć zdecydowanie więcej bagaży. Komfort podróży zapewniają natomiast bardzo wygodne fotele turystyczne z szerokim siedziskiem, sprzęt AV, DVD z 2 monitorami LCD. Wygląd wnętrza jest dodatkowo ulepszony poprzez skórzane wstawki na fotelach, liczne światła diodowe LED oraz drewniane wstawki na kokpicie. Opisywana wersja pojazdu cieszy się dużym uznaniem wśród klientów krajowych, a także zagranicznych. W życzenie klientów pojazd może być dodatkowo wyposażony w retarder, co z kolei poprawia bezpieczeństwo podróży oraz umożliwia zwiększenie DMC autobusu do 5300 kg.
Drugi debiutant to Sprinter 524 CDI zasilany LPG dla KM Szczecinek. Łącznie ten przewoźnik zamówił trzy tego typu egzemplarze i jest to nasze kolejne zwycięstwo na poziomie przetargów publicznych w komunikacji miejskiej. Zdaniem użytkownika pojazdy spisują się doskonale i charakteryzują się niskim spalaniem gazu. To oczywiście nas bardzo cieszy, aczkolwiek trudno obecnie przewidzieć jaka będzie przyszłość i popyt dla tego typu konstrukcji na polskim rynku. W przypadku Szczecinka pojawiło się dodatkowe wsparcie finansowe z Unii Europejskiej.
Kolejna nowinka to Mercedes-Benz Sprinter 519 CDI w klasycznej międzymiastowej wersji z homologacją na 22+1 miejsc. Co ważne –CMS Auto jako jedyna firma w Polsce posiada pełną homologację autobusową na tego typu pojazdy. Auto wyposażone jest we wszystkie elementy niezbędne dla autobusu, dodatkowo posiada 22 fotele z pasami bezpieczeństwa, półkę na bagaż oraz poręcz dla osób stojących. W wersji podstawowej nie ma klimatyzacji, natomiast może być ona dodana na życzenie klienta. Homologacja 22 osobowa to nie jedyna nowość. CMS Auto rozszerzyło również swoje warianty zabudów autobusowych o wersję z wózkami inwalidzkimi. Dzięki temu jako jedyna firma zabudowująca w Polsce oferuje swoim klientom w pełni homologowane autobusy do przewozu osób niepełnosprawnych. Pojazdy te wyposażane są w specjalne stanowiska na wózki z pasami mocującymi, a także platformy, windy oraz najazdy ułatwiające wprowadzenie osoby na wózku do pojazdu. Wspomniane powyżej świadectwa homologacji wydane zostały przez Ministra Infrastruktury po badaniach wytrzymałościowych prowadzonych przez ITS. Dokumenty te w pełni potwierdzają bezpieczeństwo produktu i dają pewność podróży.
I „last but not least”–w Kielcach zobaczyliśmy także Sprintera w wersji solonki dla VIP-ów w wersji 7 osobowej z bardzo ekskluzywnym wnętrzem: skórzana tapicerka, fotele, umeblowanie (szafki, półki, szuflady, schowki , itp) wykonane z litego drewna, lodówki, barki, wyjątkowe oświetlenie diodowe LED, a do tego profesjonalny sprzęt AV. Pojazdy te wykorzystywane są m.in. przez zarządy firm, grupy muzyczne …Po raz pierwszy pokazaliśmy takie rozwiązanie w zeszłym roku na targach w Kortrijk i okazało się, że była to bardzo dobra decyzja.. Od tamtego momentu sprzedaliśmy kilkanaście egzemplarzy tego typu. I na zakończenie ciekawostka – w chwili obecnej w całej Europie jeździ już ponad 2000 pojazdów CMS.
InfoBus.pl: Zatrzymajmy się na moment przy wersji gazowej Sprintera. Jakie są podstawowe parametry układu napędowego?
Andrzej Klukowski: Pojazd dla KM Szczecinek to wersja międzymiastowa na bazie Mercedes-Benz Sprinter 524 CDI o pojemności od 19 do 22 miejsc. Zastosowano tutaj silnik o pojemności 3,5 l i mocy 190 kW (258 KM). Dodatkowo zamontowaliśmy tutaj pod podłogą w tylnej części pojazdu jeden zbiornik LPG o pojemności 80 l –w opcji może zainstalować dwa takie zbiorniki o łącznej pojemności 160 l.
InfoBus.pl: W tym roku jeden z producentów minibusów w Polsce pokazał w Kielcach autobus dostosowany do miejskich przewozów z obniżoną platformą na tylnym zwisie. Czy CMS również myśli o podobnym rozwiązaniu?
Andrzej Klukowski: Nie. Specjalizujemy się w turystyce i ten kierunek zamierzamy kontynuować. Ta strategia odnosi się zarówno do naszych produktów, jak i oferty Temsy, której w Polsce jesteśmy przedstawicielem. Wejście w miejski segment wymusiłoby m.in. rewolucyjne wręcz zmiany w zakresie struktury firmy, jak i radykalne zwiększenie nakładów na serwis. Na razie ani my nie jesteśmy do tego przekonani, ani rynek nie wywiera na nas presji, abyśmy wykonali podobny ruch.
InfoBus.pl: A propos Temsy –dlaczego w tym roku w Kielcach nie zobaczyliśmy żadnego autobusu z logo tureckiego producenta?
Andrzej Klukowski: Liczyliśmy na to, że „rzutem na taśmę”pokażemy w Kielcach najnowszy autobus z oferty Temsy i zarazem światową premierę z targów IAA 2010 w Hanowerze –model Temsa MD9. Tego niestety nie udało się załatwić, a w alternatywie mogliśmy pokazać po raz kolejny Opalina. Stwierdziliśmy, że w tej sytuacji lepiej promować własne, nowe produkty.
InfoBus.pl: Jeżeli chodzi o midibusa MD 9 –czy ten autobus ma szanse osiągnąć sukces w Polsce?
Andrzej Klukowski: Zdecydowanie tak. To bardzo ciekawa konstrukcja, które spełnia nasze oczekiwania w zakresie kompletacji technicznej. Wręcz jesteśmy zaskoczeni, jak dużo zmian udało się wprowadzić do pojazdu tej klasy. A do największych atutów nowego midi coach`a Temsy możemy zaliczyć m.in. przednie niezależne zawieszenie;silnik zabudowany z tyłu;szeroki rozstaw osi z dużymi kołami o rozmiarze 22 cali;automatyczną skrzynię biegów Allisona oraz bardzo poszukiwaną pojemność pasażerską –39+1+1 miejsc. Można powiedzieć, że to odpowiedź Temsty na model Mercedes-Benz Tourino i dlatego mamy tutaj komponenty renomowanych firm i bardzo dobre wykończenie pojazdu. To produkt dedykowany dla europejskiego rynku w topowej, turystycznej kompletacji. W standardzie autobus jest wyposażony w skrzynię automatyczną, można również w opcji zamówić skrzynię manualną, co obniży cenę końcową pojazdu. To daje nadzieję na pozytywny odzew ze strony polskich klientów i dlatego włączyliśmy już ten pojazd do naszej oferty, a jego dane są dostępne naszej stronie internetowej. W Kielcach oficjalnie rozpoczęliśmy promocję MD 9 w Polsce.
InfoBus.pl: Kiedy zobaczymy ten autobus w naszym kraju?
Andrzej Klukowski: Ciężko jest aktualnie powiedzieć, kiedy ten pojazd przyjedzie do Polski, ale jestem pewien, że kilku naszych klientów na pewno skusi się na ten autobus.
Andrzej Klukowski: Ciężko jest aktualnie powiedzieć, kiedy ten pojazd przyjedzie do Polski, ale jestem pewien, że kilku naszych klientów na pewno skusi się na ten autobus.
InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.