Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

TRANSEXPO 2010: MAZ i mega premiera spod znaku LF

infobus
24.11.2010 19:53
W tym roku białoruski MAZ pokazał na TRANSEXPO tylko jeden autobus, ale za to jaki! Był to długo oczekiwany, przegubowy, niskopodłogowy MAZ 205, który swoją światową premierę miał w zeszłym roku na targach w Kortrijk. Jego znak charakterystyczny to wieża silnika zabudowana w pierwszym członie, Czyli zamiast standardowego „pchacza”mamy wersję „ciągnika”, którą znamy m.in. z Ikarusów 280, serii Van Hool AG300 czy z podwójnie przegubowego Volvo 7500. Silnik Mercedes-Benz Euro 5/ EEV został umieszczony w dość masywnej, pionowej wieży naprzeciwko II drzwi. Przypomnijmy, że koncepcja tego autobusu powstała w marcu 2008 r., jako rozwinięcie modelu 203 –niskopodłogowego autobusu komunikacji miejskiej o długości 12-metrów. Jego przegubowy młodszy brat ma 18,75 m długości, 2,55 m szerokości i może zabrać na pokład do 175 pasażerów, w tym 39 na miejscach siedzących. W układzie napędowym może być zamontowany albo silnik Mercedes-Benz OM 906 LA Euro 5 albo Mercedes-Benz OM 926 LA EEV. To 6-cylindrowe jednostki o pojemności 7,2 litra, występujące odpowiednio w następujących zakresach mocy: 240 kW (326 KM) i 210 kW (286 KM). Silniki osiągają moc nominalną przy 2200 obr./min, a maksymalny moment obrotowy 1300 Nm dostępny jest w zakresie od 1200 do 1600 obr./min. Jednostki napędowe współpracują ze skrzyniami biegów: Voith D854.5 lub ZF 6HP 604. Także oś napędowa pochodzi z koncernu ZF. Oryginalne umieszczenie silnika –w przeciwieństwie do większości tego typu konstrukcji –w pierwszym członie autobusu umożliwiło m.in. rezygnację ze stosowania drogich elementów przeniesienia napędu. W efekcie tych zabiegów cena pojazdu oscyluje na atrakcyjnym poziomie ok. 800 tys. zł netto. Dodatkowo otrzymujemy lepsze właściwości jezdne w odróżnieniu od niedociążonych na drugiej osi „pchaczy”O szczegółach premierowego autobusu MAZ rozmawialiśmy z Jurim Michailovskim, szefem MAZ Auto Poland:
 MAZ 205 podczas swojej premiery w Polsce na targach TRANSEXPO 2010
InfoBus.pl: W końcu się doczekaliśmy i niskopodłogowy przegubowiec w ofercie MAZ Auto Poland stał się faktem. Co teraz?
Juri Michailovski, prezes MAZ Auto Poland: To otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości na polskim rynku. Zresztą miejsce premiery modelu 205 pokazuję, że ten autobus chcemy sprzedawać w całej Europie.
InfoBus.pl: Jak kliencie reagowali w Kielcach na Wasz nowy autobus?
Juri Michailovski: Bardzo pozytywnie. Pozytywnie zaskoczył ich poziom wykonania pojazdu, a przede wszystkim cena –800 tys. zł netto. To bardzo atrakcyjna kwota jak na niskopodłogowy autobus przegubowy, odpowiadająca cenie niskopodłogowego autobusu 12-metrowego klasy maxi. Oczywiście pokazywany w Kielcach egzemplarz jest jednym z pierwszych egzemplarzy z nowej rodziny, przygotowanym przede wszystkim pod kątem badań homologacyjnych, dlatego zdajemy sobie sprawę z pewnych niedociągnięć, natomiast jest to normalne w pojazdach prototypowych i w trakcie przygotowań do uruchomienia produkcji seryjnej te niedociągnięcia na pewno zostaną usunięte. Zresztą właśnie ich wyłapaniu służą tego typu imprezy targowe, gdzie słuchamy naszych klientów. Już na ten moment mogę powiedzieć, że na pewno zostanie zmniejszona komora silnikowa i zmienimy trochę jej stylistykę.
MAZ 205 podczas swojej światowej premiery w Kortrijk. MAZ 205 podczas swojej światowej premiery w Kortrijk. MAZ 205 podczas swojej światowej premiery w Kortrijk. MAZ 205 podczas swojej światowej premiery w Kortrijk.
InfoBus.pl: Kiedy ruszy sprzedaż 205-tki w Polsce?
Juri Michailovski: Planujemy zakończenie procedury homologacyjnej w styczniu/lutym 2011 r. i po uzyskaniu tych dokumentów ruszmy ze sprzedażą. Dodam, że wszystkie model MAZ-a posiadają już homologację europejską
InfoBus.pl: Czy nie boicie się, że ze względu na dość nietypowe ustawienie silnika, czy małą liczbę siedzeń dostępnych z poziomu niskiej podłogi ,model 205 będzie łatwo blokowany w ramach przetargów publicznych?
Juri Michailovski”Powiem tak –jak ktoś chce wyciąć dany autobus z przetargu to i tak wytnie niezależnie od tego gdzie ma silnik czy inne elementy. Myślimy pozytywnie i jestem pewien, że ten pojazd szybko znajdzie nabywców w Polsce. Na początku ruszamy z serią testów, co pokaże nam gdzie mamy największe szanse na zwycięstwo.
InfoBus.pl: Największym odbiorcą niskopodłogowych autobusów przegubowych w Polsce jest MZA Warszawa, które właśnie przygotowują się do ogłoszenia kolejnego przetargu. Czy MAZ 205 będzie testowany w Warszawie?
Juri Michailovski: Jeżeli chodzi o MZA to raczej wątpię, gdyż zgodnie z oficjalnym stanowiskiem zarządu tej firmy nasz pojazd nie spełnia ich wymagań. Sami jednak pracownicy tej spółki mają odmienne zdanie, także sprawa jest bardziej polityczna niż merytoryczna. Dlatego na pytanie o testy w MZA odpowiadamy –raczej nie, natomiast nie ma problemu, aby dać ten autobus do któregoś z prywatnych warszawskich przewoźników.
InfoBus.pl: Czy w autobusie pokazanym w Kielcach zastosowano deskę rozdzielczą opracowaną we współpracy z Astromalem?
Juri Michailovski: Nie. Tutaj mamy klasyczny wariant niemiecki, czyli deskę VDO Continental. Natomiast jeżeli ktoś sobie zażyczy zamontowanie tańszego pulpitu opracowanego przez Astromal –nie ma z tym żadnego problemu. Zamontujemy.
InfoBus.pl: Jak podsumuje Pan ten rok i pozycję MAZ-a na polskim rynku?
Juri Michailovski: Nienajlepszy i nienajgorszy –krótko mówiąc średni. Co ważne dysponujemy już we wszystkich pojazdach silnikami Euro 5 i wprowadzamy do oferty niskopodłogowy przegub 205. To na pewno nas wzmocni. Naszymi najważniejszymi klientami w tym roku są prywatni przewoźnicy –m.in. IREX, Pawalec, Kłosok. Autobusy MAZ spełniają ich wszystkie wymagania i jednocześnie posiadają dość prostą konstrukcję, co przekłada się na ich mniejsza awaryjność. Przy zawieraniu tych kontraktów rolę odgrywają tylko walory techniczne i ekonomiczne. Nie ma tutaj żadnej polityki i dlatego wygrywamy.
InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.
MAZ 205 podczas swojej światowej premiery w Kortrijk. MAZ 205 podczas swojej światowej premiery w Kortrijk.