Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

TRANSEXPO 2005: złoty kokpit Drabpolu

infobus
16.11.2005 19:17

Jak już pisaliśmy w pierwszej relacji z targów TRANSEXPO 2005, jednym z nagrodzonych wystawców była firma Drabpol z Częstochowy. Spółce przyznano Złoty Medal Tragów Kielce za modułową tablicę wskaźników Siemens VDO Modulkombi 1572 (w skrócie MOKI 1562).

Słów kilka o firmie

Najpierw jednak poświęćmy kilka zdań firmie, która zaprezentowała ów produkt na kieleckiej wystawie. Spółka Drabpol została założona w 1983 r. w Częstochowie, gdzie do dziś znajduje się jej siedziba. Jej najbardziej dynamiczny rozwój rozpoczyna się jednak po przełomie 1989 r. W 1991 r. Drabpol staje się polskim przedstawicielem Siemens VDO Service & Special Solutions – firmy zajmującej się produkcją systemów bezpieczeństwa i kontroli w pojazdach. Od 1993 r. reprezentuje także w Polsce interesy niemieckiego producenta układów klimatyzacyjnych Konvekta. Głównym obszarem działalności częstochowskiej firmy jest projektowanie i przygotowywanie – wspólnie z producentami samochodów użytkowych – nowych rozwiązań technologicznych z zakresu stanowiska kierowcy, systemów elektroniki pokładowej czy szyn danych CAN w samochodach użytkowych, a także maszynach rolniczych i górniczych i innych pojazdach specjalnych. Oprócz tego, firma aktywnie promuje urządzenia wpływające na wzrost bezpieczeństwa, jak rejestratory wypadków czy tachografy cyfrowe. Ponadto, od 2003 r. Drabpol oferuje w Polsce również systemy car audio marek VDO i VDA Dayton. Zatrudnienie w centrali firmy w Częstochowie oraz w 6 oddziałach terenowych wynosi obecnie 70 osób. Na terenie całego kraju działa 107 autoryzowanych placówek serwisowych Drabpolu, zajmujących się obsługą produktów firm Siemens VDO oraz Konvekta, które zatrudniają łącznie blisko 450 pracowników. W 2001 r. firma wdrożyła system zarządzania jakością ISO 9001:2001.

Modułowa tablica wskaźników Siemens Modulkombi 1572

Częścią modułowej tablicy wskaźników MOKI 1572 jest kolorowy wyświetlacz. Jest to następca modelu znanego w Europie Zachodniej wyświetlacza z monochromatycznym kontrolerem 16-bitowym. W ofercie VDO pojawiły się one już w 1996 r. w reakcji na dynamiczny rozwój elektroniki motoryzacyjnej. Następnie zastosowano je jako element kokpitu kierowcy FAP Siemens VDO, który w Polsce po raz pierwszy pojawił się w 1998 r. w autobusie Jelcz M125M Dana. Jednak tablica wskaźników Modulkombi 1572 to zupełnie nowa jakość w dziedzinie kokpitów. Urządzenie to interaktywnie współpracuje z kierowcą, podpowiadając ewentualne reakcje, bez nadmiernego absorbowania jego uwagi. To z kolei bezpośrednio przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa czynnego kierowcy i pasażerów. Tablica Modulkombi 1572 na stałe pokazuje tylko kilka najważniejszych informacji. Są to:

  • prędkość pojazdu
  • prędkość obrotowa silnika
  • stan zbiornika paliwa
  • temperatura silnika
  • stan świateł, kierunkowskazów, ewentualne awarie (na kontrolkach)

Pozostałe funkcje pokazywane są na kolorowym wyświetlaczu, umieszczonym centralnie na tablicy rozdzielczej, pomiędzy zegarami prędkościomierza i obrotomierza. O tym, jakie parametry są na nim wyświetlane, decyduje kierowca. Jedynie w przypadku stanów awaryjnych, zagrażających bezpieczeństwu pasażerów lub np. grożących zatarciem silnika, komputer może zmienić zakres wyświetlanych funkcji, sygnalizując zagrożenie za pomocą ikonek oraz sygnału dźwiękowego.

Tabela 1: Parametry techniczne MOKI 1572

Rozdzielczość: 320 x 234 piksele
Temperatura pracy: -20oC – +50oC
Stopień ochrony: IP20
Napięcie zasilania 24 V
Technologia wykonania: Bez użycia elementów ołowianych

Wyświetlacz i mikrokontroler – serce urządzenia

Zastosowany w tablicy wskaźników MOKI 1572 wyświetlacz DMUX 32C, w odróżnieniu od modeli starszej generacji, jest wyświetlaczem kolorowym, ciekłokrystalicznym. Wraz z 32-bitowym mikrokontrolerem stanowi to serce urządzenia. Komunikuje się on z centralnym komputerem ZR sieci pokładowej KIBES poprzez dwuprzewodową szynę danych I-CAN. Ponadto, wyświetlacz może pokazywać także parametry eksploatacyjne, przekazywane z sieci KIBES oraz przyjmować sygnały z 6 przycisków monostabilnych, umieszczonych pod wyświetlaczem. Poprzez własne, dodatkowe połączenie CAN, bezpośrednio steruje inteligentną kierownicą, radiem, nawigacją satelitarną, telefonem komórkowym, Internetem, itd.

Zalety zestawu wskaźników Siemens Modulkombi 1572

Moduł MOKI 1572 jest programowalny językiem PLC-CAVTAN, który daje szerokie możliwości zorganizowania wizualizacji poza standardem fabrycznym jeszcze przed zakupem pojazdu. Ponadto, system posiada trzy dodatkowe wejścia video, które umożliwiają podłączenie np. kamery systemu monitoringu, kamery cofania czy obrazu z układu nawigacji. Do korzyści wynikających z zastosowania nowego, modułowego zestawu wskaźników Modulkombi 1572, producent zalicza:

  • eliminację dodatkowych monitorów i wyświetlaczy
  • elastyczność programowania
  • modułową budowę
  • przejrzystość informacji dostarczonych kierowcy

Gdzie te pulpity?

W Polsce pulpity ze wskaźnikami MOKI stosuje przede wszystkim firma Solaris Bus & Coach. Są one częścią, stosowanego od 2000 r. w autobusach serii Urbino, kokpitu kierowcy własnego projektu Solarisa. Jest to jednak jego starsza wersja, wyposażona w wyświetlacz monochromatyczny. Wersja z kolorowym wyświetlaczem jest natomiast montowana od 2002 r. w autobusach turystycznych Vacanza. Moduł MOKI 1572 zastosowano także w prezentowanym na targach Transexpo 2005 prototypie autobusu Solbus SN11. Wśród zachodnich firm, które stosują moduły MOKI 1572, są m.in. Neoplan, Bova, Van Hool, Evobus oraz producent pojazdów specjalistycznych Terex-Demag. Po drogach całej Europy, w tym także Polski, jeździ dziś ponad 1000 autobusów wyposażonych w zestawy wskaźników Modulkombi 1572.

Materiały informacyjne pochodzą od firmy Drabpol