Toruń: Pojedziemy autobusem na gaz ziemny
Pierwsza w Toruniu stacja ze sprężonym gazem ziemnym (CNG) rusza w tym tygodniu przy ul. Legionów. W tym samym czasie na toruńskie ulice wyjedzie testowy autobus napędzany tym paliwem. Stacja CNG powstaje przy ul. Legionów 220 – na zapleczu siedziby Miejskiego Zakładu Komunikacji. To wspólne przedsięwzięcie spółek Biogaz Inwestor oraz Pomorskiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Większość udziałów w pierwszej z nich ma miasto. Oprócz tego jej udziałowcami są m.in. MPO oraz Geofizyka Toruń. Rozruch techniczny stacji rozpocznie się w tym tygodniu. – Potrwa miesiąc do półtora – mówi Roman Kuczkowski, prokurent w Biogazie. – Jako pierwszy z naszego gazu skorzysta autobus MZK.
Pojazd marki MAN – z zamontowanym na dachu zbiornikiem na paliwo – wyjedzie na toruńskie ulice w tym tygodniu. W najbliższych dniach będzie kursował m.in. na liniach nr 22, 27, 35 i 40. – Umowa najmu opiewa na 120 tys. zł i zostanie podpisana na rok – mówi Piotr Rama, dyrektor MZK ds. techniczno-eksploatacyjnych. – W tym czasie chcemy sprawdzić, jak takie pojazdy sprawują się w eksploatacji i czy jest ona tańsza niż w przypadku wozów napędzanych innymi paliwami. Być może potem zdecydujemy się na wprowadzenie do naszego taboru pojazdów zasilanych CNG.
Jakie są korzyści płyną z tankowania gazu ziemnego? Piotr Rama podkreśla, że korzystanie z tego typu paliwa jest tańsze: – Według naszych wyliczeń autobus z fabryczną instalacją CNG oszczędzałby 30-35 gr na każdym przejechanym kilometrze – mówi. – Oznacza to, że już po 7-8 latach zacząłby na siebie zarabiać. Takie wozy są jednak droższe o ok. 25 proc. od napędzanych benzyną. Kosztują ok. 900 tys. zł.
Gaz ziemny to paliwo ekologiczne – składa się w większości z metanu. Silniki aut napędzanych CNG pracują ciszej. Wszystko przez niższą prędkość spalania. Oprócz tego ten gaz już teraz spełnia wszystkie obowiązujące i przyszłe normy zanieczyszczeń przewidziane przez Unię Europejską. Jak dotąd z CNG korzysta kilku przewoźników, m.in. w Rzeszowie, Przemyślu oraz Wrocławiu.
Docelowo stacja na ul. Legionów będzie dostępna dla wszystkich zmotoryzowanych. Pierwsi klienci zatankują tam paliwo na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2008 r. – Na stacji, poza stanowiskiem z gazem ziemnym, będzie też dystrybutor z gazem płynnym LPG – zapowiada Kuczkowski. – Liczymy, że w przyszłości w Toruniu powiększy się liczba pojazdów zasilanych pierwszym z nich. Wiele firm dysponujących dużym taborem zdecyduje się przejść na CNG. Argumentem na pewno będzie cena.