Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

To będzie ważny rok dla Scania Polska

infobus
30.03.2011 14:40

W tym roku firmę Scania Polska czekają premiery aż dwóch autokarów: Scania-Irizar i6 i Scania Touring, a dodatkowo z własną sprzedażą w naszym kraju ruszy Irizar. O m.in. tych wydarzeniach rozmawialiśmy z Andrzejem Jaworskim, dyrektorem sprzedaży autobusów w Scania Polska. Oto co nam powiedział:
InfoBus.pl: Jak ocenia Pan zeszły rok pod kątem sprzedaży autobusów Scania w Polsce? Wasza sprzedaż autobusów wzrosła o 18 szt. w porównaniu do 2009 r. Skąd ten sukces?
Andrzej Jaworski, dyrektor sprzedaży autobusów w Scania Polska: Tak naprawdę to ciężko mówić tutaj o sukcesie. Po prostu dostaliśmy zgodę z centrali koncernu Scania na dostosowanie cen w kilku zamówieniach do wymogów polskiego rynku. Dzięki temu mogliśmy wystartować w kilku mniejszych przetargach, które wygraliśmy. Pamiętajmy, że w naszym kraju obowiązuje zupełnie inny pułap cen zakupu autobusów niż np. w Skandynawii i dlatego musimy tutaj starać się o specjalny kontyngent pojazdów o niższych cenach. Inaczej nasze autobusy byłyby zbyt drogie jak na portfel polskich firm komunikacji miejskiej. Dlatego działamy tutaj trochę na zasadzie naczyń połączonych z fabryką Scania w Słupsku. Jeżeli zakład ma wypełniony portfel zamówień i nie można wcisnąć przysłowiowej igły w linię produkcyjną to nie mamy szans sprzedać większej liczby naszych pojazdów we Polsce. I odwrotnie –jeżeli fabryka ma wolne moce produkcyjne to możliwe jest podjęcie rozmów o realizacji zamówień na polski rynek. W tym kontekście bardzo nas cieszy zeszłoroczna reorganizacji fabryki i podniesienie jej wydajności. Mam nadzieję, że w tym roku również uda nam się dostarczyć miejskie autobusy OmniCity do kilku polskich miast. To ważne, aby cały czas być w grze i nie odpuszczać miejsca na rynku.

Andrzej Jaworski, dyrektor sprzedaży autobusów w Scania Polska

InfoBus.pl: W zeszłym roku pojawili się na Waszej liście nowi klienci, jak Jaworzno, Gliwice czy Łomża. Czy to początek Waszej miejskiej ofensywy na wschodzie i południu Polski?
Andrzej Jaworski: Chcielibyśmy żeby tak było, ale jesteśmy trochę ograniczeni przez poziom cenowy, o którym wspomniałem wcześniej. Pozyskanie nowych klientów to dowód na to, że autobusy Scania są cały czas bardzo dobrze postrzegane na rynku i stanowią pewien cel, do którego przewoźnicy dążą. Natomiast jest tutaj wyraźna bariera cenowa, którą mam nadzieję kiedyś definitywnie pokonamy.
InfoBus.pl: Podczas targów w Kielcach rozmawialiśmy sporo o Waszej ofercie w zakresie autobusów zasilanych biodieslem. Czy coś się zmieniło w tym zakresie od tamtego czasu? Według nas tylko przetarg w Gliwicach zasygnalizował ruch w tym temacie, a potem zaległa cisza.
Andrzej Jaworski: Jeszcze kilka innych miast wyraziło zainteresowanie tym paliwem, natomiast rzeczywiście Gliwice dodatkowo punktowały w swoim przetargu pojazdy na biodiesel. My potwierdziliśmy naszą gotowość do zasilania paliwem B100 autobusów OmniCity, zaproponowaliśmy dobrą cenę i wygraliśmy ten kontrakt.
Co do samego paliwa B100 to obserwujemy wzrost zainteresowania przewoźników tym tematem, natomiast bez wyraźnego „hurraoptymizmu”. Moim zadaniem jest to „zasługa”naszego rządu, który po raz kolejny próbuje obłożyć akcyzą biopaliwa i nie do końca wiadomo, jak to się zakończy. Takie ruchy Ministerstwa Finansów na pewno dobrze nie służą wypracowaniu długofalowej strategii użytkowania paliw alternatywnych przez polskich przewoźników, a wręcz po prostu jej szkodzą. W oczywisty sposób brakuje tutaj jasnej strategii dalszego rozwoju, co powoduje, że decyzje o wejściu w alternatywne paliwa, jak gaz ziemny, etanol czy nawet biodiesel są teraz inwestycjami o dużym stopniu ryzyka. Niestety. Natomiast moim zdaniem biodiesel mimo wszystko poradzi sobie z tymi trudnościami i już w niedalekiej przyszłości coraz więcej firm będzie jeździło na klasycznym dieslu, jak i na paliwie B100 lub dowolnej mieszaninie ON i B100. A zadecyduje o tym prosty rachunek ekonomiczny.
InfoBus.pl: W zeszłym roku sprzedaliście jeden autobus OmniLink do Olsztyna. Czy Pana zdaniem ten autobus ma jeszcze szanse odnieść sukces na polskim rynku?
Andrzej Jaworski: Jak już wiele razy mówiłem, polscy przewoźnicy miejscy ominęli pośredni etap ewolucji konstrukcji autobusowych, jakimi są pojazdy niskowejściowe i od razu przeszli do wyższego stadium, czyli konstrukcji niskopodłogowych. Ma to swoje plusy, jak i minusy. Natomiast jest to fakt, z którym trzeba się pogodzić i w takiej perspektywie postrzegamy niewielką sprzedaż znakomitego autobusu, jakim jest OmniLink. Wszystkie fabrycznie nowe pojazdy tego typu trafiły w Polsce do Olsztyna. Natomiast nie zamykamy tego tematu i prawdopodobnnie jeszcze w tym roku zaprezentujemy naszym klientom 14 metrowy OmniLink, ale już pod trochę innym kątem. Będzie to propozycja dla zarówno miejskich przewoźników, jak i przedsiębiorstw PKS. Ten autobus może służyć do obsługi połączeń podmiejskich, a nawet międzymiastowych –w przypadku tak ścisłych aglomeracji jak GOP. Wydaje mi się, że właśnie w tym segmencie może narodzić się ponowne zapotrzebowanie na autobusy niskowejściowe w Polsce.
InfoBus.pl: W 2011 r. sprzedaliście jeden autobus międzymiastowy z serii i4. Czy Pana zdaniem sprzedaż w tym segmencie rynku sięgnęła już dna i teraz może być już tylko lepiej?
Andrzej Jaworski;Rzeczywiście aktualnie segment międzymiastowy jest w mocnym „dołku”, natomiast przede wszystkim dotyczy to autobusów lokalnych, które obsługują połączenia krótkie, regionalne. Lepsza sytuacja moim zdanie panuje w zakresie autobusów międzymiastowych o podwyższonym komforcie i tutaj upatrujemy w przyszłości swojej szansy. Już niedługo pojawimy się w tym segmencie z zupełnie nową ofertą. Będą to autobusy Scania InterLink (o wysokości 3,60) Nadwozie autobusu jest produkowane w Chinach w fabryce Higer na wydzielonych liniach produkcyjnych ,pod nadzorem i przy ścisłej współpracy z firmą SCANIA.
SCANIA INTERLINK jest przeznaczony do obsługi linii dalekobieżnych.
InfoBus.pl: Rok 2010 r. przyniósł także dobre wyniki Scanii w segmencie autobusów turystycznych. Tutaj zwiększyliście swoją sprzedaż o 2 autokary. Czy Pana zdaniem również w tym roku rynek autobusów turystycznych wzrośnie, a wraz z nim sprzedaż Scanii?
Andrzej Jaworski: Przed nami przełomowy rok w tym segmencie. Z jednej strony spodziewamy się, że polscy przewoźnicy zaczną kupować więcej autokarów, natomiast z drugiej zmieni się trochę struktura sprzedaży na turystycznym rynku. Podczas zbliżających się targów GLOB w Katowicach z nową siecią sprzedaży ruszy hiszpański Irizar i jego diler –firma Wanicki, która będzie oferowała autobusy Irizar na swoim podwoziu w wersji integralnej. Natomiast nasza organizacja we współpracy z firmą IRIZAR będzie nadal oferować autobusy Irizar na podwoziach Scania i to zarówno w wersji NewCentury, I6 jak i PB. Na pewno pojawienia się Irizara w Polsce nie jest dla nas sprzyjającą okolicznością, ale jestem pewny, że poradzimy sobie z tą konkurencją. Nie spodziewam się też jakichkolwiek problemów z dostawami autokarów z Hiszpanii. Irizar jest światowym producentem i nie może pozwolić sobie np. na preferowania tych lub innych dystrybutorów. Tym bardziej, że recesja w tym kraju jest naprawdę o wiele bardziej odczuwalna niż u nas. Natomiast ważnymi i optymistycznymi punktami dla nas w tym roku będą dwie premiery: Scania-Irizar i6 (następcy modelu NewCentury) oraz Scania Touring.
InfoBus.pl: Gdzie i kiedy odbędzie się polska premiera modelu Touring?
Andrzej Jaworski: W tym roku postawiliśmy zrezygnować z obecności na Targach w Kielcach. Uważamy, że zaproponowane nam ceny są zbyt wysokie i dlatego naszą ekspozycję będzie można zobaczyć na majowych targach SilesiaKOMUNIKACJA w Sosnowcu. Pokażemy tam zarówno premierowe autobusy turystyczne: Scania Touring oraz Scania-Irizar i6, jak i niskopodłogowy autobus przegubowy SCANIA OmniCity. Natomiast sprzedaż Touringa ruszy na polskim rynku w 2012 r. Aktualnie jest on produkowany w wersjach 2- i 3-osiowej, o długości odpowiednio 12 i 13,9 m i liczbie miejsc w zakresie 49 – 59. W Polsce chcemy go oferować nie jako autobus typowo turystyczny, ale bardziej do obsługi objazdowych wycieczek zagranicznych (tzw. incoming). Zakładam, że jego cena będzie wynosić ok. 195 tys. euro, czyli porównywalnym poziomie, jak autokary z nadwoziami Irizara.
InfoBus.pl: w zasadzie sprzedaż modelu Scania Touring jeszcze nie ruszyła w Polsce, a już odnotowaliście pierwszy ważny sukces – nawiązaliście współpracę z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w zakresie wynajmu 6 egzemplarzy…
Andrzej Jaworski: Tak. W celu skutecznego wprowadzenia modelu Touring, Scania Polska nawiązała współpracę z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i tego typu autobusy będą wykorzystywane do obsługi polityków podczas polskiej prezydencji w UE (1 VII –31 XII).
InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.