Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Tauron Magenta ma wspierać e-transport [FILM]

infobus
07.02.2017 12:23

Teraz rozwiązaniami dla transportu elektrycznego ma zająć się nowa spółka Tauronu o nazwie Tauron Magneta. Przy okazji półmetka e-testów koncernu w Jaworznie prezentujemy film z Yutongiem w roli głównej.

Przypomnijmy, że w 21 lipca 2016 r. rozpoczęły się testy autobusu elektrycznego w Jaworznie, zorganizowane przez Tauron Dystrybucja oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie. Współpraca ma na celu przede wszystkim przeprowadzenie prac badawczych w zakresie infrastruktury ładowania dla miejskich elektrycznych systemów autobusowych.

Przede wszystkim testowana jest infrastruktura ładowania typu plug-in – m.in. wpływ ładowania na parametry jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej oraz wydajność często ładowanych baterii. W kolejnym etapie ma być uruchomiona pilotażowa stacja szybkiej wymiany baterii dla autobusów elektrycznych. System zostanie wykorzystany do przeprowadzenia testów i prac badawczo-rozwojowych w zakresie zarządzania procesem ładowania oraz optymalnego wykorzystania infrastruktury elektroenergetycznej.

Pojazd używany do testów to niskopodłogowy, klimatyzowany, dwunastometrowy autobus chińskiej firmy Yutong, który obsługuje wybrane kursy linii 307. To równocześnie bohater korporacyjnego filmu:

{https://www.youtube.com/watch?v=sTGO0rJ9vNw}

Nowa energia

Od lutego 2017 r. to nowa spółka Tauronu o nazwie Tauron Magenta (od barwy logo koncernu) maintegrować działania w tym zakresie prowadzone dotąd w poszczególnych spółkachgrupy. Ma być też jej rozszerzeniem o „hub innowacji” stymulujący rozwój nowychtechnologii.

Cytowany w komunikacie prezes Tauronu Filip Grzegorczykprzypomniał, że Tauron jest obecny na rynku nowoczesnych rozwiązańproduktowych. „Jako pierwsi wprowadziliśmy usługę elektryka i serwisanta, którasię cieszy dużą popularnością. Już teraz szukamy jednak rozwiązańprzyszłościowych. Chcemy być kojarzeni z najnowocześniejszymi rozwiązaniamidigitals, smart home i efektywnością energetyczną” – wskazał prezes.

Wśród zasadniczych pól działania nowej spółki koncernwymienia przygotowanie projektów z zakresu inteligentnych technologii dla domuoraz rozwiązań dla transportu zasilanego energią elektryczną. Tauron zapewniateż, że model biznesowy Magenty oparto na metodologiach pracy sprzyjającychintegracji z dużymi przedsiębiorstwami pomysłów i projektów wypracowywanychprzez startupy.

Narzędziem do takiej współpracy jest już projekt Pilot Maker(Scale Up), koordynowany przez spółkę techBrainers, którego Tauron jestpartnerem głównym (inni partnerzy to Kross i Amplus). Przedsięwzięcie wygrałoblisko 6 mln zł dofinansowania w konkursie Polskiej Agencji RozwojuPrzedsiębiorczości. Jego celem jest opracowanie rozwiązań, które będą mogły byćwdrożone w dużych przedsiębiorstwach

Tauron Magenta ma w perspektywie rozszerzyć działalność owłasny fundusz inwestycyjny typu CVC (Corporate Venture Capital ? własnyfundusz celowy do pozyskiwania innowacji). „Tym samym Tauron dołączy do gronawiodących koncernów światowych mających własne dedykowane spółki rozwijająceprzełomowe technologie” – podkreślił wiceprezes koncernu ds. zarządzaniamajątkiem i rozwoju Jarosław Broda.

W przyjętej we wrześniu ub. roku strategii Tauron zapowiedziałrozwój m.in. obszaru badań i rozwoju oraz innowacji, dostrzegając w tym drogędo nowych przychodów w przyszłości. Grupa ma przy tym starać się równoważyć”tradycyjne” działania (projekty B+R, udział w programach NCBR,Horyzont 2020, innowacyjność pracownicza itp.) z podejściem”nowoczesnym” (startupy, szeroko pojęty obszar Open Innovation, czylikorzystanie z zewnętrznych źródeł innowacji).

Koncern podejmuje różne inicjatywy związane z innowacjami,m.in. przystąpił do dofinansowanego ze środków unijnych międzynarodowegoprojektu badawczego Mobistyle, którego celem jest zachęcenie klientów doefektywnego korzystania z energii elektrycznej i cieplnej, podniesienieświadomości i zmiana złych nawyków w gospodarowaniu energią.

Innym międzynarodowym przedsięwzięciem, w które zaangażowałsię w ub. roku Tauron, jest projekt Polygen. Tutaj zamiarem jest opracowanietechnologii wytwarzania ciepła, elektryczności oraz syntetycznego gazu ziemnego(SNG) w oparciu o zgazowanie paliw alternatywnych, m.in. odpadów komunalnych,osadów ściekowych i biomasy.

Inne innowacyjne działania Tauronu wiążą się np. z rozwojemtechnologii w zakresie smart grid (zarządzanie sieciami) i smart metering(technologie związane z opomiarowaniem), problemem wychwytywania i składowanialub wykorzystania dwutlenku węgla czy zagospodarowaniem odpadów z wydobyciawęgla i produkcji energii.

Grupa Tauron to jedna z największych firm w Polsce, jest teżnajwiększym w kraju dystrybutorem energii elektrycznej ? spółki z grupysprzedają energię do ponad 5,3 mln odbiorców końcowych. Grupa kontroluje ok. 20proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego, jest drugim co dowielkości wytwórcą energii elektrycznej w kraju.(PAP)