Tarnów przegląda miejskie spółki. MPK na minusie
Dziewięć z dziesięciu tarnowskich spółek miejskich zamknęłoubiegły rok zyskiem. Największy zysk, w kwocie ponad 13,6 miliona złotych nettoodnotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Po pierwszym półroczutego roku zysk odnotowało siedem spółek.
Z kolei stratę za ubiegły rok, w wysokości 729 tysięcyzłotych netto, odnotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Prezeszarządu spółki, Jerzy Wiatr tłumaczył w czasie sesji, że strata spowodowanajest głównie rosnącymi kosztami pracy, paliwa i ubezpieczeń komunikacyjnych.Łącznie wydatki MPK w ostatnich dwóch latach wzrosły o trzy miliony złotych.
-„Płace i paliwa to 80 procent naszych kosztów. Podobneproblemy ma wiele firm komunikacyjnych w Polsce. Nie tylko tarnowski samorządnie jest w stanie pokryć rosnących kosztów – mówił prezes Jerzy Wiatr i dodał,że z tego samego powodu straty odnotowało kilkadziesiąt firm komunikacyjnych wPolsce.
Taborowe inwestycje
Prezes Jerzy Wiatr podkreślił również, że w 2017 roku MPKprzeznaczyło na zakup nowoczesnych, komfortowych autobusów blisko pięć milionówzłotych, w 2018 roku 35 mln zł, a tabor tarnowskiego MPK należy teraz donajlepszych w Polsce.
W czasie dyskusji o MPK radny Jacek Łabno przekonywał, żemiasto za mało troszczy się o MPK, pytał również o spadek wpływów z biletów. Wodpowiedzi prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, przypomniał, że ceny biletówzostały obniżone decyzją radnych, co nie przyczyniło się do zwiększenia liczbypasażerów , natomiast zmniejszyło dochody budżetu miasta.
Z kolei radny StefanWrona ocenił, że w MPK zaszły zmiany na lepsze, zwłaszcza w ostatnim czasie.Jak mówił, korzysta z komunikacji miejskiej od wielu lat.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
– Prezesowi MPKzależy na komforcie mieszkańców. Gratuluję, widzę postęp i poprawę warunkówjazdy – mówił radny.
„