Tarnobrzeg: Autobusy na sprzedaż?
Trwają rozmowy o kupnie 60 procent akcji przez Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej, grupę 'Orbis’. Ze sprzedaży spółki, zadowoleni powinni być będą pasażerowie, gdyż nowy właściciel zainwestuje w firmę milion złotych, który zostanie przeznaczony na zakup nowych autobusów. Przedsiębiorstwo Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Tarnobrzegu to jedna z najbardziej zadłużonych spółek miejskich. Na koniec 2005 roku strata finansowa wynosiła ponad 832 tysiące złotych. Konkurencja ze strony prywatnych przewoźników i mniejsza liczba pasażerów sprawiła, że zadłużenie spółki powiększa się, dlatego samorząd nie kryje, że prywatyzacja to jedyny sposób na wyciągnięcie przedsiębiorstwa z finansowego dołka. Na ogłoszenie zapraszające do udziału w rokowaniach odnośnie nabycia udziałów przedsiębiorstwa, odpowiedziała tylko jedna firma. To Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej, grupa 'Orbis’ w Tarnobrzegu. – Jesteśmy po tak zwanych wstępnych rozmowach, podczas których omówiliśmy dalszy plan negocjacji – tłumaczy Krystyna Buska, prezes miejskiego przedsiębiorstwa. – Nowy właściciel kupi 60 procent udziałów, miasto zostawi dla siebie 40. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, pod koniec września lub w październiku, radni zdecydują o sprzedaży udziałów.
Krystyna Buska nie ukrywa, że jeden z warunków sprzedaży udziałów mówi o tym, że inwestor dokapitalizuje przedsiębiorstwo. – Chodzi o milion złotych, który zostanie przeznaczony na zakup nowych autobusów – dodaje prezes Buska. – Oczywiście miasto ze swojej strony, także dofinansuje spółkę, w miarę swoich możliwości finansowych.
Wymiana taboru, to nie jedyna nowość czekająca Przedsiębiorstwo Miejskiej Komunikacji Samochodowej. Od dawna mówi się, że nowy właściciel, szukając oszczędności, ograniczy liczbę zatrudnionych w nim osób, szczególnie pracujących w administracji. Na 65 pracowników spółki, przypada 31 kierowców. – Kolejnych 10 osób to mechanicy z warsztatu – wylicza prezes Buska. – W administracji pracuje 19 osób. Myślę, że pracownicy nie powinni obawiać się zwolnień, gdyż związki zawodowe przygotowują pakiet socjalny, który przy podpisaniu umowy, inwestor będzie musiał zaaprobować. W pakiecie zostanie ustalony okres ochronny dla pracowników.
Po wykupieniu pakietu większościowego akcji przez nowego właściciela zmieni się skład rady nadzorczej spółki. W pięcioosobowej radzie, nowy właściciel będzie miał trzech przedstawicieli.