Tachografy cyfrowe – ACTIA Poltik
W ostatnim czasie informowaliśmy o nowych przepisach Unii Europejskiej, które wprowadzają wymóg stosowania w pojazdach o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub służących do przewozu więcej niż 9 osób wraz z kierowcą tachografów cyfrowych. Celem nowych przepisów jest przede wszystkim uniemożliwienie manipulacji przy tachografach oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Ponieważ przygotowania w krajach Europy Środkowej do wprowadzenia cyfrowych tachografów są na dość zaawansowanym etapie, postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie w tym zakresie obecnych w Polsce producentów. Jednym z producentów, który jako pierwszy wprowadził cyfrowe tachografy w naszym kraju była firma ACTIA-Poltik, należąca do francuskiego koncernu ACTIA.
Co to jest ACTIA-Poltik?
ACTIA-Poltik powstała w 2001 r. poprzez przejęcie części firmy Mera-Poltik, zajmującej się produkcją akcesoriów motoryzacyjnych, przez francuski koncern ACTIA z siedzibą w Tuluzie. Grupa ACTIA jest znanym w Europie producentem różnego rodzaju akcesoriów i podzespołów, głównie dla przemysłu motoryzacyjnego, takich jak wskaźniki i kontrolki, systemy multipleksowe, systemy audio-video. Od 20 lat, ACTIA specjalizuje się w elektronice motoryzacyjnej, a do jej klientów należą takie firmy, jak: Daimler-Chrysler, DAF, GM, IrisBus, Marcopolo, Mercedes-Benz, Renault, Scania, Volvo. Głównym polem działalności polskiej spółki-córki ACTIA-Poltik jest właśnie produkcja i sprzedaż tachografów, a także oprzyrządowania diagnostycznego. Jej oferta obejmuje zarówno tachografy opracowane i produkowane przez poprzednika (Mera-Poltik), jak i produkty zaprojektowane wspólnie z francuskim partnerem.
Tachograf cyfrowy SmarTach
Najpopularniejszym tradycyjnym tachografem oferowanym przez ACTIA Poltik jest model 028, występujący w kilku odmianach (dla 1 kierowcy, dla 2 kierowców, wersja dla napięcia 12V, wersja z okrągłą lub kwadratową maskownicą). W dziedzinie tachografów cyfrowych, firma oferuje opracowany we Francji model SmarTach, zaprojektowany zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej. Cyfrowy tachograf składa się z kilku elementów:
• dwóch czytników kart chipowych
• bezpiecznego czujnika prędkości, podłączonego do skrzyni biegów
• pamięci, na której zapisywane są informacje o pracy kierowców (m.in. okres pracy i wypoczynku, czynności przez nich wykonywane, liczba przebytych kilometrów, usterki i awarie) z ostatnich 365 dni
• wyświetlacza, na którym pokazywane są bieżące informacje (prędkość pojazdu, liczba przejechanych kilometrów, itp.)
• drukarki, która w każdym momencie może sporządzić wydruk zawierający żądane informacje, zarówno zapisane w pamięci tachografu, jak i na karcie danego kierowcy
Zalety tachografów cyfrowych
Do zalet tachografu cyfrowego ACTIA-Poltik SmarTach producent zalicza ograniczenie możliwości manipulowania zapisywanymi danymi przez kierowców i przewoźników, bowiem są one bezpiecznie przechowywane w pamięci i nie można ich zmodyfikować. Ważna jest także wygoda korzystania – każdy kierowca ma swoją osobistą kartę, na której zapisywane są informacje o jego ostatnich 28 dniach pracy. Cyfrowy tachograf jest także wygodny dla przewoźnika, który może w łatwy sposób zgromadzić i pobrać dane niezbędne do optymalizacji zarządzania flotą pojazdów. Do odczytu danych z karty chipowej kierowcy lub tachografu wystarczy komputer i odpowiednie oprogramowanie, które je rozszyfrowuje i przelicza. Nie trzeba się więc zmagać ze skomplikowanymi wykresami na papierowych tarczach. Ponadto, dla przewoźników duże znaczenie będzie miał fakt, że tachograf SmarTach jest kompatybilny z systemami zarządzania flotą, opartymi na systemach GSM i GPS.
Do wyboru – do koloru
Obsługa tachografu odbywa się dzięki inteligentnym kartom chipowym. W zależności od tego dla kogo jest ona przeznaczona, wyróżnia się innym kolorem i funkcjami. I tak, karta biała służy jako identyfikator kierowcy – na tej karcie są zapisane jego dane osobowe oraz informacje o ostatnich 28 dniach jego pracy. Zapisywane są tu informacje o pojazdach, które kierowca prowadził w tym okresie, czasie pracy i odpoczynku, liczbie przejechanych kilometrów, a także wszelkie awarie czy uszkodzenia pojazdów. Biała karta jest ważna przez 5 lat. Karta żółta jest przeznaczona dla przewoźnika (pracodawcy). Instytucje kontrolne (policja, ITD) korzystają z karty o kolorze niebieskim, natomiast karta czerwona przeznaczona jest dla warsztatów dokonujących obsługi i napraw tachografów.
ACTIA – pionier rynku cyfrowych tachografów
Co ważne, ACTIA była od samego początku aktywnie zaangażowana w prace nad opracowywaniem specyfikacji wymogów wobec tachografów cyfrowych, stąd – mając najświeższe informacje w tej dziedzinie – jako pierwsza francuska firma mogła zaoferować tego typu produkt. Celem koncernu jest osiągnięcie 30% udziału w rynku cyfrowych tachografów montowanych jako pierwsze wyposażenie.
Oprócz samych tachografów, firma oferuje także specjalne urządzenie do ich badania i obsługi, zwane SmarTach Tester. Ma ono postać stanowiska rolkowego, składającego się z 4 rolek, które umożliwia podłączenie do przenośnego terminalu. Ten zaś daje możliwość sprawdzenia poprawności ustawień i działania czujników dzięki specjalnym testom imitującym ruch kół pojazdu.
Dokładniejsza rejestracja danych, lepsze zabezpieczenie przed fałszerstwami, wygoda użytkowania – to najważniejsze zalety cyfrowych tachografów. Pozwolą one lepiej egzekwować przepisy o czasie pracy kierowców, a także dadzą możliwość gromadzenia bardzo dokładnych danych statystycznych dotyczących branży transportowej. Wydaje się więc, iż wyparcie tradycyjnych tachografów przez cyfrowe jest tylko kwestią czasu.