Szykuje się podwójna premiera w Lidzbarku: Elektrobusy i BKM
W Lidzbarku Warmińskim wystartuje bezpłatna komunikacja miejska (BKM). I to od razu w oparciu o elektryczne autobusy marki Yutong.
Dodatkowo w czerwcu przeprowadzono test autobusu Yutong E12, który utwierdził włodarzy Lidzbarka w działaniach na rzecz rozwoju elektromobilności oraz zielonego transportu publicznego.
Komunikacyjna rewolcuja
Lidzbark Warmiński już niebawem wprowadzi ogromną zmianę, na która mieszkańcy czekają od wielu lat. Po raz pierwszy w swojej historii, miasto uruchomi komunikację miejską. Co więcej, będzie ona bezpłatna i zostanie zrealizowana na bazie dwóch elektrycznych autobusów Yutong E8.
W drugiej połowie czerwca odbyły się pierwsze testy, podczas których mieszkańcy miasta mieli okazję poznać zarówno zeroemisyjny pojazd, jak i zaproponowane trasy trzech linii.
Bezpłatna komunikacja miejska w Lidzbarku Warmińskim zostanie uruchomiona już na jesieni, obejmując trzy trasy. Do jej obsługi posłużą dwa w pełni zeroemisyjne autobusy Yutong E8 zakupione wraz z infrastrukturą od firmy Busnex Poland. Umowa podpisana została w grudniu ubiegłego roku, a wartość kontraktu to przeszło 4 mln zł. Samorząd zakupił autobusy dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Poza dwoma stacjami do ładowania autobusów, w Lidzbarku Warmińskim zostały zbudowane także dwie kolejne stacje do ładowania pojazdów elektrycznych.
Potestowe opinie
-"Sama przyjemność móc podróżować pojazdem wygodnym, cichym i ekologicznym – powiedział burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski, który wraz z radnymi miał okazje testować elektryczny autobus marki Yutong E12 podczas sesji, na której została przyjęta strategia rozwoju miasta do 2030 r. – Wspólnie z Radnymi Rady Miasta realizujemy plan rozwoju Lidzbarka Warmińskiego w oparciu o zrównoważony rozwój na wielu płaszczyznach życia gospodarczego i społecznego, a jednym z nich jest darmowa, ekologiczna komunikacja miejska – dodał.
To druga w Polsce umowa na ten model autobusu, dedykowany obsłudze linii miejskich. Wcześniej Yutonga E8 nabyła małopolska Bobowa, gdzie już w minionym roku szkolnym służył on młodym mieszkańcom gminy.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-"Bezpłatna komunikacja miejska, dodatkowo realizowana przez ekologiczny tabor, to zdecydowanie słuszny kierunek i cieszę się, że możemy współtworzyć ten projekt. Lidzbark Warmiński jako kolejny - po gminach Bobowa i Polkowice - docenił ofertę firmy Yutong, wpisującą się w rozwój lokalnej komunikacji publicznej. Wierzę, iż kolejne gminy, miasta i miasteczka postawią na zielony transport – podkreśla Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland, która jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, największego producenta autobusów i autokarów na świecie.
Trochę techniki
Autobus Yutong E8 to blisko 9-metrowy pojazd, dysponujący 24 miejscami siedzącymi i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komfort podróżowania zapewnia nie tylko całkowicie niskopodłogowa konstrukcja, ale również wydajny system klimatyzacji.
Autobus jest wyposażony w akumulatory o mocy 324 kWh, zapewniające zasięg ponad 350 kilometrów.
Na koniec przypomnijmy, że Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach. Chińdka Grupa posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2020 r. Yutong Bus dostarczył łącznie ponad 41 tys. pojazdów na rynek Chin i 30 innych krajów, osiągając ponad 35% udziału w rynku chińskim i 15% w rynku globalnym.