Szczeciński autobus na telefon jedzie dalej

infobus
23.08.2018 07:00

Z usługi telebusa z powodzeniem korzystają od dwóch latmieszkańcy Podjuch. Od września ta forma komunikacji miejskiej będziewprowadzona na zachodzie i północy Szczecina.

Usługa „Transport na żądanie” jest to innowacyjna formawsparcia regularnej komunikacji miejskiej, która od 2016 roku cieszy się sporymzainteresowaniem wśród mieszkańców Podjuch. Trwają prace związane z wykonaniemnowych przystanków i od września z telebusa na telefon skorzystają pasażerowieGumieniec, Osowa i Warszewa.

Dzięki autobusowi na żądanie mieszkańcy peryferyjnych,górzystych partii Podjuch uzyskali dostęp do linii autobusowych — PętliPodjuchy.

-„Pasażerowie po skontaktowaniu się z naszym dyspozytoremzamawiają busa na wybraną z rozkładu godzinę. Następnie pojazd dowozi ich napętlę lub na wybrany przystanek – mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTMSzczecin. – Celem jest zebranie i dowiezienie zainteresowanych pasażerów wmiejsce dogodnej przesiadki, na autobusy komunikacji miejskiej — Pętlę Podjuchylub do domów z pętli właśnie. Od września podobną możliwość będą mielimieszkańcy Osowa, Warszewa i Gumieniec – tam gdzie odległości od regularnejkomunikacji miejskiej są znaczne, a wąskie uliczki uniemożliwiają dojazdnormalnych autobusów.

ZDiTM Szczecin zaplanował dwie linie:

  • 98 – Maczka – Polskich Marynarzy – Ku Słońcu – Kwiatowa –Św. Kingi – Wrocławska – Samborska – Harnasiów – Zbójnicka – Europejska –Krakowska – Rondo Uniwersyteckie – Południowa – Krygiera – Cukrowa.

  • 99 – Warszewo – Szwedzka – Dzierżonia – Złotowska – Perlista– Duńska – Wapienna – Północna – Andersena – Miodowa – Osów

Z propozycją wprowadzenia takiej formy transportu wyszlimieszkańcy osiedli i Rada Osiedla Gumieńce.

Linie obsługiwane będą zgodnie z planowanymi kursami wgodzinach 6:00 – 22:00 w dni powszednie oraz w godzinach 9:00 – 19:00 w soboty,niedziele, dni świąteczne, Wielkanoc Nowy Rok i Boże Narodzenie. Linie autobusowe „na żądanie” działają w ten sposób, że pasażerowie zamawiają u dyspozytora ZDTiM (pod nr. tel. 91 48 00401) kurs na wybrany przystanek i o wybranej z rozkładu jazdy godzinie.

-„W najbliższych miesiącach będziemy sprawdzać jak torozwiązanie przyjmuje się w nowych dzielnicach. Zweryfikujemy takżezapotrzebowanie na taką formę transportu w innych miejscach. Ewentualne zmianywprowadzone zostaną w styczniu – zapowiada Hanna Pieczyńska.

Według danych z 2017 r. – szczeciński telebus obsługuje ok. 130 pasażerów dziennie. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku z linii korzystało od 2500 do 3000 pasażerów. Pasażerowie płacą tyle, ile za przejazd zwykłymi autobusami. Miasto płaci przewoźnikowi (PKS Szczecin) ok. 82 tys. zł brutto miesięcznie. Minibusy Mercedes-Benz Sprinter 35 zabierają maksymalnie 20 osób.

Pierwsze telebusy w Polsce pojawiły się w Krakowie, gdzie wożą pasażerów na terenie Rybitw od 11 lat. MPK Kraków szacuje, że miesięcznie telebusy przewożą średnio 4 tys. osób.