Szczecinek: Autobusy na gazie
Szczecinek dostanie z Unii Europejskiej około 15 milionów złotych na rozwój alternatywnego transportu miejskiego. To największa dotacja, jaką dostał ten samorząd. 4 miliony euro dla Szczecinka pochodzić mają z projektu Civitas Plus, który ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo, ekonomię i ekologię transportu miejskiego w kilku konsorcjach grupujących po 5 europejskich miast. Łącznie do podziału było 60 mln euro. W jednym z konsorcjów — razem z włoską Perugią, angielskim Bath, rumuńskim Aradem i tureckim Sanlifurem — znalazł się Szczecinek.
– No i właśnie nadeszła do nas dobra wiadomość z Brukseli, że pieniądze otrzymamy. Tym razem wyjątkowo wniosek o dotację złożyliśmy bezpośrednio do centrali Unii Europejskiej. I opłaciło się — mówi Daniel Rak, wiceburmistrz Szczecinka.
Pieniądze będą do wydania przez cztery lata począwszy już od tego roku. Szczecinek ze swojego budżetu oraz Komunikacja Miejska, Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna, a także Samorządowa Agencja Promocji i Turystyki, do tych 4 mln euro dołożą jeszcze około 10 mln zł z własnej kasy. Co będzie zrobione? — Możemy z tych pieniędzy sfinansować wiele inwestycji poprawiających jakość transportu publicznego.
A szczegóły? KM chce dofinansować wymianę w autobusach paliwożernych silników starego typy na motory zasilane gazem ziemnym. To unikatowa i ekologiczna technologia. Komunikacja wybuduje także stację tankowania gazu ziemnego.
Za pieniądze z UE powstać ma także sieć wypożyczalni rowerów i transport… rikszami.