Świńska grypa w autokarze! Co robić?
Główny Inspektor Sanitarny wydał instrukcje z zaleceniami dotyczącymi przewozu osób, a zwłaszcza dzieci, z krajów, gdzie występuje grypa A / H1N1, zwana potocznie świńską grypą. Powinni się z nią zapoznać przewoźnicy i jej zalecenia przekazać pracownikom uczestniczącym w transporcie. Jakie są najważniejsze zalecenia, które powinni znać kierowcy i obsługa autobusów w ruchu międzynarodowym? O odpowiedź na to pytanie „InfoBus”poprosił Andrzeja Wojtyłę, Głównego Inspektora Sanitarnego Kraju. –„Przede wszystkim obsługa autobusu powinna stosować się do zalecenia, mówiącego o przewozie pasażerów, w przypadku gdy występuje podejrzenie wystąpienia objawów grypopodobnych takich jak: kaszel kichanie i podwyższona gorączka. Należy go w miarę możliwości odizolować od reszty pasażerów, na przykład umieszczając na fotelach z tyłu autobusu. Należy jak najczęściej, najlepiej co najmniej co 6 –7 godzin wietrzyć autobus. Pasażerowie powinni opuścić pojazd, udać się na wypoczynek i wtedy wnętrze powinno być wywietrzone i posprzątane. Nie są niezbędne żadne szczególne zabiegi sanitarne.
Jeżeli jechał pasażer podejrzewany o grypę, to gdy opuści on autobus, pojazd należy dokładniej wymyć, posprzątać i zdezynfekować. Jest to potrzebne, ale nie należy z tym przesadzać. Wirus A / H1N1 żyje od 2. do 8. godzin, a jego żywotność jest zależna od wilgotności i temperatury. Jeżeli powietrze jest suche, to żyje on najkrócej, czyli około 2. godzin. Doniesienia mówią, że zakażenia związane z transportem autobusowym, stanowią bardzo niski procent ogółu zakażeń. Dla utrzymania higieny i zapobiegania zarażeniom, zwykłe zabiegi sanitarne wystarczą.
W autobusie nie musi jechać lekarz, czy pielęgniarka. Objawy grypowe, czy grypopochodne są powszechnie znane. To objawia się jak zwykłe przeziębienie –kaszel, katar, kichanie, temperatura, czy w niektórych przypadkach biegunka. Jeżeli takie objawy zgłasza pasażer, a przede wszystkim temperaturę, to w obecnej sytuacji epidemiologicznej należy go traktować, jako potencjalnie zarażonego wirusem grypy A / H1N1 i odizolować od innych.
Przebywając z osobą wykazującą objawy grypy należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Kaszląc nie wolno robić tego prosto w kierunku innej osoby, ale w bok. Jeśli się mówi do kogoś w odległości około 1. metra lub bliżej, też nie powinno się robić tego wprost. Kichając należy zasłaniać usta czystą chusteczką. Nie należy pocierać oczu, bo tą drogą wirus też może przeniknąć do organizmu. Trzeba pamiętać o częstym myciu rąk.”
Izolatka w autobusie
Ministerstwo Zdrowia zaleca, żeby osoby, u których występują objawy grypy nie korzystały z transportu zbiorowego. Zdaniem minister zdrowia Ewy Kopacz dopuszczalny jest transport chorego samochodem prywatnym, który potem powinien zostać poddany zabiegom higienicznym, na przykład umyciu detergentami. Jak powiedziała pani minister podczas specjalnej konferencji prasowej każdy chory nie będzie wożony karetką, bo nie starczy ich dla ciężko chorych. Kierująca resortem zdrowia przedstawiła też szczególne zalecenia dla organizatorów wycieczek dla dzieci i młodzieży, których przestrzeganie ma zmniejszyć ryzyko zachorowania i rozprzestrzeniania wirusa grypy A/H1N1, a także poprawić komfort podróży najmłodszych. Wycieczki powracające z wyjazdów – w sytuacji odnotowania czyjegoś złego samopoczucia – powinny przyjeżdżać w wyznaczone miejsca, nie zaś zmieniać trasę i kierować się do szpitali: –„Autobus ma wracać na miejsce zbiórki, gdzie czekają rodzice. Dziecko, które czuje się źle, jest izolowane. Opiekun grupy informuje opiekunów (rodziców) o sytuacji, a oni kierują się do lekarza pierwszego kontaktu’ –instruowała pani minister. W kampanię mającą na celu zmniejszenie zagrożenia grypą włączył się także Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który apeluje do rodziców i opiekunów o częste przypominanie, jak postępować. Zalecenia są proste i znane – 'Czyste ręce, niepicie z jednej butelki, niejedzenie jednego jabłka – to podstawowe informacje’ –mówi Marek Michalak. I to trzeba bezwzględnie przekazywać dzieciom.
Jeżeli przewoźnik ma jakiejś wątpliwości i podejrzewa na swoim pokładzie obecność świńskiej grypie najlepiej od razu
skontaktować się z całodobowej numerem infolinii „Grypa”tel. +48 696 498 559 lub z infolinią w Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz w każdej terenowej stacji Sanepid. Całodobowa infolinia : 0-22 54 21 412, telefony czynne w godz. 8 –16 : 0-22 54 21 413 i 0-22 54 21 414. Dodatkowe zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób udających się do krajów w których stwierdzono przypadki zakażeń wirusem grypy A / H1N1 można znaleźć na stronie pod adresem : http://www.pis.gov.pl/?dep=438
Poniżej przedstawiamy treść instrukcji Głównego Inspektora Sanitarnego:
„Główny Inspektor Sanitarny zaleca następujące zasady postępowania sanitarno-higienicznego podczas pobytu młodzieży w krajach gdzie występuje zagrożenie wirusem nowej grypy A/H1N1 oraz podczas powrotu z tych krajów
– Podczas pobytu w miejscu wypoczynku za granicą w jednym z krajów, gdzie występuje zagrożenie wirusem nowej grypy A/H1N1 w zaleca się wzmożony nadzór higieniczny nad młodzieżą (częste mycie rąk, używanie chusteczek jednorazowych, higiena kaszlu i kichania, unikanie zgromadzeń, częsta kontrola czystości)
– Podczas przewozu uczestników autokarem zaleca się podczas przerwy w podróży wymaganej przepisami transportowymi (odpoczynek kierowcy), aby przerwa ta była wykorzystana na przewietrzenie pojazdu i posprzątanie.
– Uczestnicy w tym czasie powinni przebywać na zewnątrz autokaru i zadbać o higienę osobistą, umycie rąk. W podróży należy unikać jedzenia w autobusie, unikać kontaktu ręce- twarz, korzystać z wilgotnych chusteczek jednorazowych.
Jeżeli osoba odpowiedzialna za grupę stwierdzi wystąpienie objawów grypopodobnych u uczestnika w drodze powrotnej do Polski:
– w miarę możliwości izoluje się uczestnika od innych pasażerów (np. na tyle autobusu)
– osoba odpowiedzialna za grupę niezwłocznie kontaktuje się telefonicznie z rodzicami (opiekunami) uczestnika, podając orientacyjny czas przyjazdu na miejsce i w ten sposób dając czas rodzicom na zorganizowanie pomocy lekarskiej u właściwego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Stanowczo zaleca się przyjazd na zapowiadane wcześniej miejsce (nie zmieniać trasy).
Po przyjeździe na miejsce chore dziecko przekazuje się rodzicom, którzy z dzieckiem zgłaszają się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Przypominamy, że szpitala zakaźnego kieruje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Przy przekazywaniu uczestników rodzicom – opiekun grupy przypomina wszystkim rodzicom o konieczności 7- dniowej obserwacji dziecka.
Organizator przechowuje listę adresową (także telefony kontaktowe) uczestników przez min. 7 dni w celu przekazania jej do sanepidu, na wypadek, gdyby trzeba było podjąć nadzór sanitarno-epidemiologiczny nad uczestnikami. W razie wątpliwości należy nawiązać kontakt telefoniczny z infolinią „Grypa”tel. +48 696 498 559.”