Świdnica z kasą na dwa elektryczne autobusy. Gepard!

infobus
22.01.2019 08:00

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydał pozytywną rekomendację dla projektu MPK Świdnica na zakup dwóch elektrobusów. 

W pierwszym naborze w programiepriorytetowym Systemu Zielonych Inwestycji – Gepard świdnicki wniosek został odrzucony, dlatego miasto ponowiło próbę w drugim naborzei ten elektromobilny upór przyniósł dobry skutek. W styczniu br. NFOŚiGW udzieliło dolnośląskiemumiastu rekomendacji, co oznacza wsparcie w formę dotacji w wysokości do 60%kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia i pożyczkę w wysokości do 100% różnicypomiędzy wartością kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia a dotacją.

Świdnicy wniosek opiewa na 2,92 mln złotych dotacji i 1,94mln złotych niskooprocentowanej pożyczki.

Generalnie Program Gepard ma ułatwiać pozyskiwanie środkówna dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia energii ipaliw w transporcie publicznym. Szerzej o Gepardzie informowaliśmy TUTAJ

Polkowice i Świdnica

Po decyzji NFOŚiGW Świdnica będzie drugim dolnośląskimmiastem – Polkowicach – po którym będą jeździć autobusy elektryczne. Adokładnie dwa. MPK Świdnica chce zakupić dwa elektrobusy o długości 12 m z identycznymwyposażaniem w zakresie przestrzeni pasażerskiej, jak odebrane w lipcu 2018 r. konwencjonalneSolarisy – o czym pisaliśmy TUTAJ

Oprócz nowych pojazdów przewoźnik zainwestuje w ładowarki izarówno do ładowania nocnego (dwie ładowarki typu plug-in), jak i szybkiego (doładowania typu pantograf na terenie zajezdni).

Dwie linie

Jak zapowiada MPK Świdnica, elektryczne autobusy mająporuszać się p dwóch liniach – nr 1 i nr6.

-„Rekomendacja Funduszu dla naszego wniosku trafi teraz dozatwierdzenia przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju – wyjaśnia TomaszKurzawa, prezes zarządu MPK „Świdnica. – Na początku lutego powinny rozpocząćsię negocjacje kształtu umowy i po jej sfinalizowaniu, w końcówce lutego, amoże w pierwszych dniach marca ogłosimy przetarg z terminem dostawy w marcu2020 roku.”

Dodajmy, że Świdnica przeciwdziała niskiej emisji na różne sposoby. Wśród działań należy wymienić: miejski program dotacji na zmianę systemu ogrzewania,unijny program dotacji na zmianę systemu ogrzewania, wymianę taboru MPK –nowoczesne i bardziej ekologiczne autobusy, rozbudowę ścieżek rowerowych,termomodernizację obiektów publicznych, rewitalizację terenów zielonych, atakże program KAWKA (wymiana węglowych źródeł ciepła na ogrzewanie z sieciciepłowniczej oraz podłączenie ciepłej wody użytkowej). Wszystkie te elementyto efekt pozyskanych przez miasto znaczących środków krajowych i unijnych wostatnich latach (na ponad 40 mln zł).